Tom Stuker är vad man skulle kalla en trogen flygkund. Hos det amerikanska bolaget United Airlines har han nu passerat gränsen 10 miljoner engelska mil i luften. Det vill säga 1,6 miljoner mil eller mer än 400 varv runt jorden.
Tom Stuker bor i Chicago och jobbar som konsult inom bilindustrin. Han har flugit uppåt 6.000 gånger med United Airlines sedan 1982, både i tjänsten och privat.
– Jag älskar att resa, vare sig det är till Louvren i Paris, till pyramiderna eller till en afrikansk safari, säger Stuker till CNN.
De senaste 15 åren har han åkt på omkring 60 smekmånader med sin ”drömkvinna”.
Han vill helst upp i luften varje vecka, annars börjar han känna att det kryper i kroppen. Det är numera första klass som gäller och United Airlines ger honom bästa tänkbara service. Medlemskap i denna vip-klubb ger fördelar som flygbolaget helst vill tala tyst om.
I lördags hyllades Tom Stuker av flygbolaget genom att ge en Boeing 747-400 hans namn och ge honom det första ”Titanium United Mileage Plus card” som utdelats.
För CNN berättar Tom Stuker om de presenter och förmåner han bjuds. Bland annat champagne till vinkällaren hemma. Han blir också bjuden på sportevenemang och ska få kasta första bollen i en ligamatch i baseball.
– Men bäst är det med servicen. Jag oroar mig aldrig för att missa ett anslutande plan. De står vid gaten och väntar och bokar in mig på ett annat plan om det skulle behövas.
United Airlines har till och med låtit plan vänta på honom vid enstaka tillfällen..