Konjunkturen
Tuff kritik mot statliga jobbcoacher
Publicerat 2009-02-25 21:17
Arbetsförmedlingen får in allt färre arbeten att förmedla. Samtidigt ökar varslen. Med hjälp av ”coacher” ska de arbetslösa hitta nya jobb. Men metoden får hård kritik av den politiska oppositionen samt de aktörer som själva jobbar med coachning.
Dela med andra:
DN Teman i artikeln
Konjunkturen
- Fler artiklar
- SCB räknade fel – handeln svagare
- SCB: Svensk BNP föll 1,5 procent
- Ökad optimism bland finanschefer
- Skulder slår rekord
- Vintervädret skapar högtryck i butikerna
- Bättre finanser gynnar pensionärer
- Högre handelsöverskott för eurozonen
- Prognos för statsfinanser skrivs upp
- Hushållens skulder på rekordnivå
- SEB: Sverige välrustat
- Eurokris ämne för G7-möte
- Fyra frågor till …
- G7: Fortsatta stimulanser krävs
- Tapp för svenskt välstånd
- Något ljusare i transportbranschen
- Sverige
- KI: Botten är nådd
- Ekonomer spår något lägre inflation
- Svenskar spår bättre ekonomi
- Först om fem år kan krisen vara över
- Inköpschefsindex steg i september
- Swedbank ser vändning
- SCB: Lägre inflationstakt
- Modeshopping populärt i juli
Regeringen har avsatt 2,9 miljarder kronor till nya coacher under en treårsperiod. De ska hjälpa nya arbetslösa att sätta upp mål och ge både praktiskt stöd och inspiration i jobbsökandet.
– Vad hjälper coachning när det inte finns några jobb? undrar Sven-Erik Österberg som är socialdemokraternas gruppledare i riksdagen.
Han menar att Arbetsförmedlingens instruktioner lämpar sig för en högkonjunktur, men inte när jobben blir färre.
Under högkonjunkturen drog regeringen ned på utbildningsinsatserna och fokus har sedan legat på att göra det enklare och billigare att anställa genom att ge arbetsgivare subventioner om de anställer till exempel ungdomar eller långtidsarbetslösa. Sven-Erik Österberg vill satsa på en ”kompetenslinje” som komplement till arbetslinjen. Arbetsfömedlingen bör delvis stöpas om till en ”kompetensförmedling” som matchar arbetslösa både mot jobb och utbildning.
Socialdemokraterna förbereder också andra insatser som ska lanseras i valrörelsen.
Deltidsarbetslösa ska kunna utbilda sig på deltid med ett stöd som motsvarar a-kassan. Dessutom vill man ha fler platser inom den yrkesinriktade arbetsmarknadsutbildningen.
Man vill också blåsa liv i den gamla idén om en kompetensförsäkring. Försäkringen ska omfatta alla och man ska under sitt arbetsliv tjäna in poäng som kan omsättas i ersättning för ledighet vid studier.
Snabbrekryteringen av coacher får också kritik från dem som redan arbetar med omställning.
– Det är svårt att rekrytera så många utan att det går ut över kvaliteten, säger Tomas Petti som är vd för Trygghetsfonden TSL.
– När arbetsmarknaden blir kärvare behövs mer tid och mer omfattande insatser. Vi har försökt tala med Arbetsförmedlingen om ett gemensamt arbetssätt, men vi kommer ingen vart i diskussionerna.
Också TRR:s vd Carl-Gustaf Leinar är skeptisk till arbetssättet där de nya coachernas uppdrag varar i tre månader.
– Vår bedömning är att det snarare tar 10–12 månader med den arbetsmarknad som ligger framför oss. När jobben blir färre ger inte enbart fler coacher nya anställningar. Arbetsförmedlingens pengar skulle användas bättre om de gick till utbildning.
Ansvarig på Arbetsförmedlingen är marknadschefen Eva-Lisa Höglund. Hon menar att det är för tidigt att säga något om kvaliteten på de företag som upphandlas innan man vet vilka de är. Anbudstiden går ut den 13 mars. Hon säger också att coacherna behövs och att resonemanget att de inte skapar fler jobb är fel tänkt.
– Det finns många arbetsgivare vi inte har resurser att träffa. Dessutom ökar volymerna av arbetslösa och våra arbetsförmedlare hinner inte coacha alla. Coachningsuppdraget är tänkt att vara under en kort tid, men den som söker jobb blir inte övergiven. Det är hela tiden arbetsförmedlaren som har ansvaret.
Läs mer: "Lyftet har uteblivit"
Visar 1-10 av 14. Per sida:
Att ha en bra coach innebär också att personkemin måste stämma, och det får man sannerligen inte fram genom ett AF-projekt.
Jag anser att AF nu måste sluta experimentera med människor och bara arbeta på att få fram jobb som de faktiskt är till för - i stället för att försöka ändra och göra om individerna i absurdum. För det är det de håller på med!
Arbetsförmedlingen har med alla sina nya åtaganden blivit "överstatlig" och folk är mycket rädda och vågar inte prata om detta för att verka ogina till att ta ett arbete.
Jobbtorgen som medborgare med försöjningsstöd går till, är även de ett sorgerligt exempel som blivit JO-anmälda: Då de uppmanat deltagare att skriva under ett formulär som upphäver sekreteslagen med utlämning av personlig inforamation om deltagaren till de privata jobbleverantörerna. SKANDAL OCH DIKTATUR!
Visst kan man kanske tycka att det var det värre förr med Fattigvården, men Arbetsförmedlingen gjorde det den var till för - att leverera arbeten.
Bladet ur munnen, 14:28, 26 februari 2009. Anmäl
Visst kan man hålla med i kritiken och särskilt i det TRR:s vd säger.
Att bli utan arbete kan vara en svår upplevelse för individen. Då kan det krävas en helhetssyn för att hjälpa individen vidare mot nya mål. Att återställa självkänslan till en bra nivå, är en angelägen uppgift för en coach och det kan kräva längre tid än några månader.
Arbetsförmedlingen idag förmedlar inga jobb, de arbetar som kontrollorgan för a-kassan.
Jobb fås genom kontakter.
Peter, 08:25, 26 februari 2009. Anmäl
Af borde först se till att de inte tar i från människor deras yrkestitlar. De bestämmer vad människor ska vara sökbara som. Det är allvarliga rättsövergrepp som pågår hos Af. Din rätt att synas som arbetssökande i det yrke du utbildat dig till och arbetat inom i tio år rycks bort från dig. Anledningen? Af fördelar bidrag, de vill ha gruppen möjliga bidragstagare så liten som möjligt. Om du säger att du inte vill ha bidrag, bara vara sökbar i deras system blir det kalla handen. Bidragsgallringen är viktigare än enskildas möjligheter att blir rekryterade. SKANDAL.
Du får sedan anvisningar om jobb som ska sökas inom områden du inte kan, medan arbeten du behärskar går din näsa förbi. Coachning? Af är ett skämt.
A, 04:13, 26 februari 2009. Anmäl
In med lite yrkesverksamma människor som kan ge vägledning om det är det ni vill. Har aldrig varit så att AF förlorat den personliga kontakten med "kunden" att det bara kommer in mer okunnigt folk på arbetsförmedlingen gör det inte bättre. Hela arbetsförmedlingen är ju ett kontrollorgan för akassorna vilket som. Det är bara du själv som kan välja karriär och hjälp får du knappast från AF. I princip behöver man bara gå dit och säga att man sökt jobb, de flesta kan undvika onödiga dagiskurser. TSN är sådana som sysslar med typiska dagiskurser där folk med universitetsexamen och flera år i yrkeslivet ska lära sig söka jobb och göra dumma övningar? Matchning klarar väl alla själva, generellt sett gör de inte mer än att titta i samma databas som du har tillgång till hemma från din egen dator. Där man även kan ta direkt kontakt med företag vilket sällan AF verkar ha, poängen med deras terminaler på AF:n förstår jag inte.
Petter, 01:32, 26 februari 2009. Anmäl
kman:
Det är oftast bara den personliga inställningen som gör att vissa personer inte tar ett jobb. Därför finns dessa jobbcoacher. Som ska försöka bryta igenom den attityd som sossarna byggt upp under 75 år att man i Sverige belönar passivitet och offermentalitet.
I New Orleans så startade ett gäng IT-tekniker, chefer, egen företagare och dörrvakter en rivningsfirma när de miste sina jobb efter orkankatastrofen. Det är att ha en bra inställning till jobb!
Om vi kunde byta ut sosse-inställningen till den hos rivningsfirman i New Orleans så skulle vi halvera arbetslösheten på ett halvår!
Det finns inga dåliga anställningar bara dåliga inställningar!
Jobbcoach? Vad är det för något diffust kvasi-jobb egentligen? Säger ju sig självt att dessa måste vara fullständigt okvalificerade och därmed kosta betydligt mer än de smakar. Typiskt politikerpåfund...
Fredrik, 00:18, 26 februari 2009. Anmäl
Jag känner en person som träffat en sk jobb coach. Enligt utsago hade denna coach inga kunskaper, eller ideér som var till gang för den sökande. Det var värre än ingenting. Det finns jobb men inte utbildade yrkesmän. Ex-vis. Svetsare, rörmokare, elektriker stor brist inom dessa yrken men ingen utbildning. Återinför AMU utbildningen den gav kunskaper och jobb.
Öbon, 23:47, 25 februari 2009. Anmäl
@Olah Örtengren
Ja det finns jobb, men tror du att dessa räcker till alla arbetslösa är min fundering? Här skall du få en tankenöt att knäcka. Just nu har facket IF-Metall 23.500 arbetslösa och 37.500 varslade. I sommar räknar deras A-kassa med att ha 65-70 tusen arbetslösa. Dessa 53905 jobb som du skriver om förutsätter jag dessutom är heltidsjobb om de nu ens skall klara att mäta sig med siffrorna från en enda a-kassa. Tror du på något sätt Österberg menar att det inte finns några jobb alls eller försöker du bara vara lustig , själv tycker jag inte det finns något lustigt i detta alls.
De arbetslösa har rätt att kräva professionell personal på AF. "Coach" kan man bli på en veckas kurs. Det är inte profesionellt.
Apse, 22:37, 25 februari 2009. Anmäl
Visar (av totalt ).
Vill du ha en bra start på dagen?
Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.
Annonser
-
NordicEvent - Totalarrangör för konferens
Vi arbetar med evenemang som kick off, jubileum, kongress, konferens och mässevenemang. För stora och...
-
Perfekta lokaler för konferens och middag!
Välkommen till Mårten Trotzig på mysiga Västerlånggatan i Stockholm! Avnjut en härlig...
-
Catering för evenemang
Absolut Catering - Evenemangs och matcateringfirma i Stockholm.




















