Finanskrisen

Upp till bevis för EU-ledarna

Publicerad 2011-10-26 06:53

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Så är det åter dags för EU:s ledare att komma till Bryssel för dubbla toppmöten. På agendan står att hitta en lösning som en gång för alla gör att skuldkrisens grepp om EU-länderna lättar.

Så är det åter dags för EU:s ledare att komma till Bryssel för dubbla toppmöten. På agendan står att hitta en lösning som en gång för alla gör att skuldkrisens grepp om EU-länderna lättar.

EU-ledarna har lovat ett heltäckande paket, som på allvar ska ta itu med problemen, och förväntningarna är stora på att de ska leverera något bättre än vid tidigare försök. Men det är många delar som måste falla på plats och osäkerheten är fortfarande stor.

En av de svåraste frågorna är hur man ska få banker som investerat i grekiska statsobligationer att gå med på att ge skuldlättnader på minst 50 procent till Grekland. Det kommer att utlösa förluster och en del banker kommer att gå omkull om de inte får kapital utifrån. Därför måste ett skyddsnät för banker beslutas om och sättas på plats.

En annan svår nöt att knäcka är hur krisfonden EFSF ska få mer klös, utan att euroländerna behöver betala in mer pengar.

Över hela diskussionen svävar Tysklands ovilja att dra in den Europeiska centralbanken (ECB) allt för mycket i krislösningarna. Där ligger hela tiden en konflikt med Frankrike på lur.

Räddningsaktionerna syftar inte enbart till att rädda Grekland. Lika mycket handlar det om att bygga skyddsvallar för att hindra smittspridning. Just nu ligger Italien risigast till för att drabbas.

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Ekonomi

Foto: AFP Bankias huvudkontor i Madrid.

Spansk bank ropar efter miljardhjälp

Begär 19 miljarder euro av regeringen. Spaniens fjärde största bank Bankia är illa ute och ber därför om ekonomisk hjälp. 7 0 tweets 7 rekommendationer

Sänkt betyg för svenska banker. Nordea och Handelsbanken. 22 0 tweets 22 rekommendationer

Svajig börsvecka. Skuldkrisen påverkade Stockholmsbörsen.

Kreditbetygsbjässarna. Därför får de marknaden att skälva. 12 1 tweets 11 rekommendationer

Vad vet du om skuldkrisen? Visa vad du kan i frågesporten.

Foto: Scanpix

Lehman Brothers stämmer Sverige

På halv miljard. Ett konkursbo efter den kraschade investmentbanken Lehman Brothers stämmer svenska staten för ett antal affärer . 11 4 tweets 7 rekommendationer

Foto: Scanpix

EU-dom kan ge oss lägre kortavgifter

Svensk Handel välkomnar domen. EU-domstolen förbjuder att kortavgifter läggs på varandra. Därmed avslutas en tvist som pågått i fem år. 9 0 tweets 9 rekommendationer

Foto: Scanpix

Byggstrejken är avblåst

Så blir avtalet. Efter en långdragen konflikt kom Fackförbundet Byggnads och arbetsgivarna till sist överens. 15 7 tweets 8 rekommendationer

Foto: Scanpix

Apples vd nobbar enorm utdelning

Tackar nej till över halv miljard. Apples vd Tim Cook vill inte ha den aktieutdelning som andra Apple-anställda får ta del av. 16 7 tweets 9 rekommendationer

Apple-vd tjänar mest i USA. Så mycket drog han in i fjol. 54 1 tweets 53 rekommendationer

Kan du Apple? Briljera med dina kunskaper i frågesporten.

Mer från förstasidan

Foto: AFP Brev, blommor och ljus har lagts vid mordplatsen.

Säger att han valde sina offer på måfå

18-åring har erkänt morden i Finland. Två personer dödades och sju skadades allvarligt när den kamouflerade mannen sköt från ett tak i Hyvinge. 50 15 tweets 35 rekommendationer

Vet du mer? Ring DN.se 08/738 23 23 eller MMS:a 71 222.

Svenska omkom i dykolycka

På Malta. En svensk kvinna i 40-årsåldern omkom på fredagen i en olycka i samband med dykning. UD har informerats om olycksfallet.

Foto: Scanpix "Colle" Thorwaldsson tar över från Wanja Lundby-Wedin.

Nya LO –basen vill tillbaka till 80-talet

”Folk kommer att tycka att jag är gammaldags”. Thorwaldsson vill slåss för ”gammaldags” arbetsmarknadspolitik, berättar han i intervju med DN.se. 40 8 tweets 32 rekommendationer

Thorwaldsson LO:s nye ordförande. Valdes på LO:s kongress.

Foto: Alamy

Lampan byggdes in – lös konstant i 77 år

Elnota för 100.000 kronor. När en restaurangägare i Los Angeles skulle renovera sin lokal anade han ett svagt ljus bakom en förrådsvägg. 47 14 tweets 33 rekommendationer

Pruta på bostaden

Ditt livs viktigaste köp. Experten tipsar om hur du lyckas pressa priset.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan