Uppåt för kläder och skoförsäljning

Publicerad 2009-11-10 07:12

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Trots den bistra lågkonjunkturen slår julhandeln rekord för fjortonde året i rad, tror handlare som TT har talat med.

- Vi tror på en tillväxt på fem procent, säger Jan Nyberg, försäljningschef på leksaksjätten Top-Toy.

- Och när jag säger fem procent så är det minimum fem procent, tillägger han, för att understryka sin positiva syn.

Just för leksakshandeln väger julhandeln oerhört tungt. I fjol innebar finanskrisen att julförsäljningen för Top-Toy, med kedjorna BR och Toys R Us, hamnade strax under föregående års nivå.

Men tack vare räntesänkningar och skattelättnader ser förutsättningarna mycket bättre ut i år, enligt Nyberg. Han pekar på den goda utvecklingen hittills under hösten.

- Det har varit helt sanslöst bra uppslutning ute i butikerna. Vi har sålt Halloween-produkter som aldrig förr, till exempel.

Även Mikael Sandström, ordförande i kläd- och skohandelns branschorganisation Svensk Handel Stil, är hoppfull inför julhandeln, efter ett kraftigt uppsving för framför allt skobutikerna under oktober.

- November verkar också ha börjat bra, så jag tror definitivt att vi kommer att ha plussiffror i julhandeln, säger Sandström som dock inte vill gissa på någon storleksordning.
Inte heller Magnus Nelin, presschef på Coop med runt 700 butiker och stormarknader, vill prata siffror. Men även Nelin, som på tisdagen bevistade evenemanget Dagligvarudagen på Cirkus i Stockholm, är optimist.

- Vi har precis lyssnat på en privatekonom från Nordea som säger att ekonomin håller på att vända. Utifrån det så tror vi på att det blir en positiv julhandel, säger han.
Och det är inte bara de allra största detaljhandelsföretagen som räknar med ännu en god jul. Den senaste Handelsbarometern, som bygger på uppgifter från 150 handlare, tyder på att optimismen är utbredd.

- Det har ju gott hyggligt för handeln, trots lågkonjunkturen. De som har jobb, de har mer pengar att konsumera för än vad de hade för ett år sedan, säger Yvonne Ingman, vice vd på Svensk Handel som står bakom undersökningen.

Givetvis väntas julhandeln slå nytt rekord även på nätet. Enligt den senaste E-barometern från Handelns utredningsinstitut (HUI) tror 50 procent av e-handelsföretagen på en ökning och bara 13 procent på en minskning.

HUI presenterar sin prognos för julhandeln, och årets julklapp, på torsdag. Men redan nu står det klart att institutet räknar med en sammantagen ökning av detaljhandeln på 2—3 procent under fjärde kvartalet.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Ekonomi

Bankaktier stiger på börsen

Stockholmsbörsen ligger på plus. Samtliga fyra storbanker stiger på börsen. Bäst går Nordea. Ett av klädbolagen är måndagens stora förlorare.

Foto: Scanpix

”Foppa” redo för ny karriär i affärslivet

Har pluggat ekonomi på Handels. Peter Forsberg har bytt hockeyn mot ekonomistudier och är nu redo att ge sig in i affärslivet. Men glöm Foppa-tofflorna.

Foto: Scanpix Gott om män i styrelserummen.

Ont om kvinnor i styrelserna

”Måste ske en förändring för näringslivets skull.” Fyra av tio börsbolag saknar helt kvinnor i sina ledningsgrupper. Förändringen går mycket långsamt.

Foto: Scanpix

Räkna ut din skatt med räknesnurran

Så håller du koll på skatten. Snart kommer du att enkelt kunna räkna ut din preliminära skatt för 2012 - genom en ”räknesnurra” på Skatteverkets hemsida.

Nästan ingen byter bank trots kritiken

Konkurrensen är satt ur spel. 9 av 10 kunder väljer att stanna i sin bank. Konkurrensen är stendöd. Ett faktum bankerna är väl medvetna om.

”Bankmarknaden är ett skämt”. DN:s Virve Hedenborg dömer ut.

Har du bytt bank någon gång?

Mer från förstasidan

Så ser din chef vad du gör på Facebook

Allt vanligare med kontroller av jobbsökande. Fyra av tio rekryterare gör kontroller på sociala medier när de ska anställa ny personal.

Detta kollar chefen mest. Hela listan på bakgrundskontrollerna.

Så gör företagen kontroll. Se grafiken på vad företagen vill veta.

Är du rädd för att chefen ser din Facebookprofil?

Fel hänga ut SOS-sköterska

Nekade Emil Linnell ambulans. Sköterskan friades från anklagelserna om vållande till annans död men hans namn lades ut på åklagarmyndigheten.

Foto: Scanpix

”Foppa” redo för ny karriär i affärslivet

Har pluggat ekonomi på Handels. Peter Forsberg har bytt hockeyn mot ekonomistudier och är nu redo att ge sig in i affärslivet. Men glöm Foppa-tofflorna.

Foto: Brommamamma / SVT Brölis pappa har svårt att inte curla.

Barntillåten satir om överklassen

Rikemanssonen Bröli möter verkligheten i nya tv-serien. Rika barn minerad mark i barnkulturen – inget försvar finns. ”Pappas pengar” lördagar.

The Viktor Report: Ropen skalla – safari åt alla.

Peter Wolodarski: Ett farligt experiment i praktiskt grupphat.

KD-topps tankar på ”underklassafari” får känslorna att svalla.

Pruta på bostaden

Ditt livs viktigaste köp. Experten tipsar om hur du lyckas pressa priset.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.