USA-banker åter i skamvrån

Publicerad 2010-01-26 23:30

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

NEW YORK. Wall Street har blivit rena måltavlan för attacker. USA:s ekonomiska kris har skapat ett politiskt klimat som gör det svårt för finanssektorn att klara sig undan hårdare regleringar.

President Barack Obama väntas åter placera bankerna i skamvrån när han nu – natten till torsdag svensk tid – ska hålla sitt första riktiga tal om tillståndet i nationen ,”state of the union ”. Det tv-sända talet ger Obama chans att visa att han inte bara prioriterar tillväxt och sysselsättning utan även delar väljarnas ilska mot Wall Street.

Banker och finansinstitut redovisar på nytt rekordvinster och med en anmärkningsvärd politisk tondövhet har de snabbt återgått till att ge sina egna chefer bonus i mångmiljonklassen. Det är lite svårt att förstå för folk i gemen, de på ”Main Street”, som inte känner av återhämtningen. Arbetslösheten fotsätter öka, bostadsmarknaden hotar vika igen och det är svårt att få lån.

Efter flera bakslag har president Obama de senaste dagarna känt av vreden i folkdjupet och anslagit en mer populistisk ton. Han har rest till industristaten Ohio och krävt att bankerna fullt ut betalar tillbaka de mångmiljardbelopp skattebetalarna ställde upp med när finanskrisen hotade som värst.

– Vi vill ha våra pengar tillbaka, ropade Obama och möttes av kraftfulla applåder.

Samtidigt har han presenterat mer aggressiva förslag till regleringar som i praktiken kan innebära ett återupplivande av Glass-Steagall, det regelverk som infördes under 30-talsdepressionen och sedan levde kvar ända fram till 90-talets avregleringsyra.

Även om detaljer återstår att utformas i kongressen innebär det att banker och finansinstitut utsätts för striktare kapitaltäckningsregler som begränsar expansion och risker. Vita huset vill hindra enskilda banker från att bli alltför dominerande och sätta stopp för deras värdepappershandel i egna konton utan uppdrag från kunder. Det betyder att banker inte längre kan äga eller investera i hedgefonder och privatkapitalfonder.

Obamas hårdare linje är en framgång för hans rådgivare Paul Volcker, den 82-årige förre centralbankschefen som sett med skepsis på finanssektorns allt friare händer. Timothy Geithner, Obamas finansminister, tappar mark när han ses företräda Wall Streets intressen.

Ilskan mot det finansiella etablissemanget tvingar även Obama till en kraftsamling för att få nuvarande centralbankschefen Bob Bernanke godkänd för en ny mandatperiod. Motståndet går över partigränserna. Även om senaten ger ett klartecken är debatten i sig signifikativ. Det har aldrig hänt att en nominerad centralbankschef stoppats i USA.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Andra har läst

Nyheter från Ekonomi

Foto: Scanpix

Spanien tar krafttag mot arbetslösheten

Måste få bukt med arbetslösheten. Den spanska regeringen vill luckra upp arbetsmarknaden och underlätta för företagen att göra sig av med folk.

Foto: Scanpix

”De arga har missförstått”

Fick många reaktioner på intervju i DN. Reinfeldt tror att många har missförstått, alla måste inte jobba till 75 års ålder.

Foto: Roger Turesson

DN gör vinst på 203 miljoner

Dagens Nyheter gör ett starkt bokslut för 2011 och redovisar en vinst på 203 miljoner kronor. DN:s anställda får en bonus.

Foto: Scanpix

FBI släpper hemlig rapport om Jobs

Mindre smickrande porträtt skymtar fram. FBI offentliggör en rapport om Apples grundare Steve Jobs kryddad med droger och svek.

Rekordomsättning för Apple. Så många iphones sålde Apple.

Vad vet du om Apple? Gläns i frågesporten om teknikjätten.

Mer från förstasidan

Foto: Franck Fife / AFP

Zambia mästare – där landslaget dog

Afrikanska mästerskapen. Efter 120 mållösa minuter avgjorde Zambia finalen mot Elfenbenskusten på straffar på söndagskvällen.

Porrsajt hackad – kunduppgifter ute

350.000 användare. Porrsurfare har anledning att vara oroliga. En hackare har slagit till mot porrsajten Brazzers och offentliggjort en del av sina fynd.

Foto: Drago Prvulovic / Scanpix

Bluffaffärer orsak till Malmömorden

Nya uppgifter om morden i Malmö. Minst fyra av dödsoffren ska ha koppling till internetrelaterade blufföretag. Det uppger källor för TT.

Fyra begärda häktade. Misstänks för mordet vid ett gatukök i Malmö.

Tomas Alfredsons film prisad

Spionthrillern ”Tinker, Tailor, Soldier, Spy” fortsätter att hyllas. På Bafta-galan i London blev det två utmärkelser. Läs mer.

Pruta på bostaden

Ditt livs viktigaste köp. Experten tipsar om hur du lyckas pressa priset.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.