A-kassorna, som ska besluta hur stor ersättningen blir, kommer inte att hinna med alla ärenden, rapporterar Sveriges Radios Ekot.
Från den 1 januari 2010 ändras reglerna i sjukförsäkringen. Den som fått sjukpenning i 550 dagar och den som nått slutdatum för tidsbegränsad förtidspension utförsäkras och hänvisas i stället till Arbetsförmedlingens åtgärder.
Men risken är stor att många inte har sina papper i ordning, dessutom är reglerna för hur ersättningen ska bestämmas fortfarande oklara, enligt a-kassornas samorganisation. Det kan därför bli ett glapp på flera veckor när den utförsäkrade inte får några pengar alls.
Arbetsmarknadsminister Sven Otto Littorin medger att tidsschemat är snävt och han förstår att människor kan vara oroliga för att de inte ska få sin ersättning i tid.
- Vi jobbar nu intensivt med Inspektionen för arbetslöshetsförsäkringen (IAF) och a-kassorna för att se till att varje person ska få rätt ersättning i rätt tid, säger han till TT.
- Vi har faktiskt lyssnat på a-kassorna och arbetar just nu med en schablonberäkning som rätt dramatiskt kommer att avlasta a-kassorna administrativt arbete och göra det betydligt enklare för dem att fatta beslut om rätt ersättning, säger han.
Problemet för a-kassorna är att den förordning som ska styra deras beslut inte finns ännu, eftersom riksdagen först måste anta regeringens proposition, vilken den gör först på onsdag.
- De vill naturligtvis ha riksdags- och regeringsbeslut innan de går igång, men vi har pratat med a-kassorna om hur det här ska se ut, så de kommer att veta det i god tid, säger Littorin.
Frågan är om det verkligen är god tid, med ett beslut som fattas i mitten på december och som ska gälla i januari.
- Det är naturligtvis snävt, visst är det det, men schablonberäkningen kommer att lasta av rätt ordentligt, eftersom det blir betydligt enklare för a-kassorna att räkna.
Exakt hur schablonberäkningen ska utformas, kan Sven Otto Littorin inte svara på, eftersom den inte är klar. Men principen är att a-kassorna inte ska behöva gå tillbaka och exakt fastställa vilken lön och arbetsgivare man tidigare har haft.
De som har en klar och tydlig inkomstrelaterad ersättning ska fortfarande få det, framhåller Littorin.
Allianspartiernas föreslagna uppmjukning av lagstiftningen räcker inte, anser Socialdemokraterna. Enligt det förslag som de borgerliga presenterade i fredags, ska svårt sjuka som förväntas bli stadigvarande sämre inte behöva lämna sjukförsäkringen och stå till hela arbetsmarknadens förfogande.
Men det måste även gälla andra, svårt sjuka, anser Socialdemokraterna.
- Det måste ske en individuell prövning. Det finns massor av människor med kroniska sjukdomar, som ms, kol och reumatism, som inte omfattas. De blir utkastade, sade Ylva Johansson (S), som är talesperson i vårdfrågor, på en presskonferens.
Alla de personer som arbetar deltid och håller på att rehabiliteras tillbaka till sitt arbete måste omfattas. Det är omänskligt att de tvingas säga upp sig och bli arbetslösa på heltid och stå till arbetsmarknadens förfogande, anser hon.
Miljöpartiets språkrör Peter Eriksson tror att regeringens hantering av sjukförsäkringen kommer att få dramatiska konsekvenser.
- Jag tror att det här blir den fråga som regeringen faller på. Den bristande empati, den hänsynslöshet och nonchalans regeringen visat kan mycket väl avgöra valet nästa år, sade han vid en presskonferens på måndagen.
- Regeringen får ta på sig ett mycket stort ansvar för att man genomför den här stora förändringen på ett så ogenomtänkt sätt, utan empati och hänsyn till de människor som det handlar om, sade han.
Enligt Eriksson har hela hanteringen från början varit hafsig. På onsdag ska riksdagen ta ställning till den kompletterande proposition som regeringen lade efter kritiken mot att många riskerade att slussas direkt från sjukförsäkringen till socialbidrag. Och på tisdag ska socialförsäkringsutskottet presentera ytterligare förändringar för vissa svårt sjuka.
De undantagen måste dock gälla även kroniskt sjuka, enligt Peter Eriksson. Dessutom är det orimligt att människor som arbetar del- eller halvtid, måste säga upp sig från sitt arbete för att bli heltidsarbetslösa och söka nytt arbete.
- Besluten man fattat måste rivas upp och ersättas med ett omtänkande och förslag som innebär att om man är sjuk så ska man ha rätt till sjukpenning, sade Peter Eriksson.