Facebooks framgång lockar många andra som vill tjäna pengar på sociala medier. Nu kommer Tumblr och Posterous, två snabbväxare som vill göra det lätt att skapa en egen blogg.
Bloggande låter kanske inte så märkvärdigt – men det sa man om Facebook också; antalet Facebook-användare uppgick till en halv miljard under juli, det innebär att var fjortonde i världen har registrerat sig på Facbook, enligt uppgifter från grundaren Mark Zuckerman.
Tumblr grundades 2007. Enligt sajten Crunchbase, som håller koll på IT-företag, har Tumblr 3 miljoner användare.
Posterous kom 2008 och har 200.000 användare och fick nyligen ett tillskott på 5 miljoner dollar, och enligt bolagets informatör växer intäkterna med 20 procent i månaden.
Tumblr ökar snabbast – sajten har fördubblat antalet användare sedan i februari.
Till skillnad från Facebook, där användarna skriver korta meddelanden på sina konton, erbjuder de två uppstickarna hela hemsidor med plats för bilder och texter.
Och det är enkelt: Till Posterous räcker det att skicka ett mejl, gärna från mobilen, så är hemsidan klar.
I Sverige finns ännu bara några få privata Posterous- och Tumblr-bloggare.
– Ägarna hoppas tjäna pengar genom annonser på sin sajt. Den enklaste bloggen är gratis, men uppgraderingar kostar förstås, säger Simon Sundén, reklamman som bloggar om sociala medier.
Hans Kullin, pr-konsult och expert på bloggar, tycker att det är värt att hålla koll på Tumblr och Posterous.
– Vi tillbringar alltmer tid på sociala medier. Frågan är vilka som slår igenom. Det kan bli de här.
Enligt Hans Kullin bör företag alltid hålla koll på vad kunderna gör.
– Om kunderna använder Tumblr bör företagen också ha sin Tumblr-sajt för att delta i diskussionen, säger han.