Volvo Personvagnar gjorde en rörelseförlust på 763 miljoner kronor under tredje kvartalet. Det är en förutsedd förlust, i linje med förväntningarna, skriver företaget i ett pressmeddelande.
Både försäljning och omsättning ökade dock, jämfört med tredje kvartalet i fjol. Förlusten förklaras av investeringar i ny teknik och valutakursernas utveckling.
Under tredje kvartalet i fjol gjorde Volvo PV en vinst på 748 miljoner kronor.
Totalt under årets nio första månader visar Volvo PV ett positivt rörelseresultat på 477 miljoner kronor. Företaget väntas också ge en vinst när hela året summeras.
"Mot bakgrund av turbulensen på finansmarknaderna är konsumentförtroendet en osäker faktor. Samtidigt är jag mycket nöjd med den positiva försäljningsutvecklingen och styrkan i vårt varumärke. Det gör att utsikterna för 2011 är fortsatt positiva", säger Volvo PV:s vd Stefan Jacoby i ett pressmeddelande.
Volvo sålde 333 865 bilar under årets nio första månader. Det är en ökning med 22,5 procent, jämfört med förra året.
Under tredje kvartalet såldes 103 119 bilar, vilket är en förbättring med 27,7 procent jämfört med 2010.
Att jämföra Volvo PV:s tredje kvartal i år med samma period 2010 är inte så lätt. Det var nämligen då, under tredje kvartalet i fjol, som kinesiska Geely tog över Volvo PV från Ford.
– Det var oerhört många extraordinära in- och utposter i våra böcker i anslutning till affären. Det var en massa saker som ingick i affären och gör att just det tredje kvartalet är svårt att jämföra med, säger Volvo PV:s informationschef Olle Axelson till TT.
Tredje kvartalet brukar vara det svagaste under året för svensk bilindustri, framförallt som en följd av semestern.