Kvartalsrapporter

Väntad vinst för Ericsson

Uppdaterad 2010-01-25 17:38. Publicerad 2010-01-25 07:34

Foto: Scanpix

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Ericsson, med nye vd Hans Vestberg levererade ett resultat enligt förväntningarna. Bolaget är påverkat av krisen men aktieägarna kan glädja sig av en ökad utdelning.

Det blev en stillsam start för Hans Vestberg. Vinsten för det fjärde kvartalet blev 6,7 miljarder kronor efter finansnetto, exklusive så kallade omstruktureringskostnader. Det var i linje med förväntningarna.

Men jämför man med motsvarande period året innan föll vinsten från 9,5 miljarder kronor.

Omsättningen uppgick till 58,3 miljarder kronor, jämfört med 67,0 miljarder ett år tidigare.

Men helt nöjd är inte Hans Vestberg.

- Nöjd är inte mitt huvudord. Jag är sällan nöjd och det är en blandad bild vi ser. Vi har sett en påverkan av den ekonomiska krisen. Operatörerna var lite försiktiga det första halvåret och det slår igenom det andra halvåret. Vi har tagit vårt kostnads besparingsprogram och det känns som vi kan kontrollera det här, säger Hans Vestberg.

Hur de sämre tiderna kommer att påverka telekomjätten framöver vill Hans Vestberg inte säga ännu. Han vill inte heller säga om det blir några fler besparingsprogram framöver. De planerar för alla tänkbara scenarium.

- Det här är en konkurrensutsatt verksamhet men den har inte blivit värre. Vi måste fokusera på det vi är bra på, säger Hans Vestberg.

Även om markanden är tuff klarar sig bolaget sig fortsatt bra i konkurrensen. Framförallt har bolaget tagit marknadsandelar när det gäller tjänster och service konstaterar Hans Vestberg.

Aktieägarna kan glädja sig med att få en högre utdelning än i fjol. Styrelsen föreslår en utdelning till aktieägarna på 2:00 kronor per aktie, jämfört med 1:85 kronor per aktie 2008.

Hans Vestberg berättar också att det kommer små löneförhöjningar för ledningen.

Samtidigt har bolaget strax innan årsskiftet berättat att verksamheten i Gävle läggs ned och nära 1.000 drabbas. Det har retat en del.

- När det gäller Gävle handlar det mycket om teknologisk utveckling. Vi går från tre radiobaser till en radiobas så då måste vi följa den utvecklingen. Sedan gäller det att alltid ha en balans. Vi har anställda och många aktieägare som investerat i vår bolag. Vi måste se att alla blir glada som möjligt, säger han.

Rörelseresultatet, exklusive både omstruktureringskostnader och resultatandelar från samriskbolag, var 7,5 miljarder kronor, jämfört med 9,0 miljarder kronor fjärde kvartalet 2008.

Analytiker hade, enligt Reuters, i genomsnitt räknat med att detta resultat skulle landa på 7,6 miljarder kronor.

Bruttomarginalen var under fjärde kvartalet 35 procent, oförändrat jämfört med fjärde kvartalet 2008.

Det justerade kassaflödet uppgick till 13,6 miljarder kronor jämfört med 7,9 miljarder kronor ett år tidigare.

Omstruktureringskostnaderna uppgick till 4,3 miljarder kronor exklusive samriskbolagen, jämfört med 2,3 miljarder motsvarande period året före.

Ericsson har trimmat organisationen mer än vad bolaget kommunicerade när programmet avicerads för ett år sedan. Då uppskattades att antalet anställda skulle minska med 5.000, varav cirka 1.000 i Sverige. Redan förra kvartalet sa Carl-Henric Svanberg att den siffran skulle ökas. Nu specifierades den siffran till 6.500 anställda. Nära 1.000 av dessa är anställda i Gävles fabrik. Det handlar alltså inte om något nytt paket.

Besparingarna kommer att ge upphov till årliga besparingar på 15 – 16 miljarder kronor från och med andra halvan av 2010. De totala omstruktureringskostnaderna beräknas till 13 – 14 miljarder kronor.

För Ericssons största segment, Networks, föll omsättningen med 16 procent till 38,5 miljarder kronor. Rörelsemarginalen sjönk från 14 till 13 procent.

Segmentet Professionella tjänster ökade sin omsättning med 2 procent till 16,5 miljarder kronor. Rörelsemarginalen var 13 procent, jämfört med 18 procent ett år tidigare.

För Multimedia minskade omsättningen med 14 procent till 3,4 miljarder kronor, och rörelsemarginalen förbättrades till 10 procent, jämfört med – 2 procent fjärde kvartalet 2008.

Ericssons omsättning i Asien och Oceanien föll med 18 procent till 16,7 miljarder kronor. I Västeuropa sjönk omsättningen med 26 procent till 11,9 miljarder kronor och i Central- och Östeuropa, Mellanöstern och Afrika föll den med 21 procent till 14,0 miljarder kronor. I Latinamerika backade omsättningen med 25 procent till 5,9 miljarder kronor.

Den enda region som visade på plus det här kvartalet var Nordamerika. Omsättningen där ökade med 101 procent till 9,8 miljarder kronor. Anledningen till det var Ericssons köp av verksamhet från Nortel och affären med teleoperatören Sprint.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Ekonomi

Foto: AP/AFP Demonstrationer i Madrid i samband med eurokrisen och Moody's hemsida.

Flera länder får sänkta kreditbetyg

Spanien, Portugal och Italien. Kreditvärderingsinstitutet Moody's sänker nu ländernas betyg, som har påverkats av krisen i euroområdet.

Spanska banker nedgraderas. 15 banker berörs – får sänkt betyg.

Foto: Scanpix

Bolånetaket stänger ute många yngre

Kontantinsatsen avskräcker unga. Det krävs större kontantinsats för bostadsköp än tidigare. Bolånekunder under 25 år har i stort sett försvunnit.

Foto: Scanpix De drabbade charterbolagen väljer att sätta in andra flygbolag.

Flygstrejk bryter ut

Tvist om arbetstider. En flygstrejk bryter på tisdagen ut mot flera av Apollos, Solresors och Fritidsresors flygbolag.

Lång väg kvar för Grekland

Detta händer nu. Sparpaketet är godkänt men ännu är inte nödlånet i hamn. Grekland står inför långa och svåra utmaningar.

Greklands ödesstund. Kräver år av egna ansträngningar.

Kravaller när Grekland sa ja. Se bilderna från Aten.

Foto: Scanpix

Iphone sämst i test vid minusgrader

Inte bästa valet. Iphone 4S rekommenderas inte om du vill använda mobilen utomhus på vintern.

Hela listan. Osmarta mobiler mest köldtåliga.

Mer från förstasidan

Foto: AP/AFP Demonstrationer i Madrid i samband med eurokrisen och Moody's hemsida.

Flera länder får sänkta kreditbetyg

Spanien, Portugal och Italien. Kreditvärderingsinstitutet Moody's sänker nu ländernas betyg, som har påverkats av krisen i euroområdet.

Spanska banker nedgraderas. 15 banker berörs – får sänkt betyg.

Foto: AP

Hamburgerjättarna vill ge grisar plats

McDonald's sällar sig till Burger King. Hamburgerkedjorna försöker nu få uppfödarna att ge suggorna ett bättre liv.

Foto: AP

Här är det vanligast med långa relationer

Stockholmare hamnar längst ned på listan i en ny Sifoundersökning, men två landskap utmärker sig vad gäller långa förhållanden. Här håller kärleken.

Sverige utvisade en utländsk diplomat

UD bekräftar för DN.se. Enligt nyhetsbyrån AP:s källor rör det sig om den näst högste diplomaten vid Rwandas ambassad som ska ha spionerat.

Pruta på bostaden

Ditt livs viktigaste köp. Experten tipsar om hur du lyckas pressa priset.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.