DIN EKONOMI

Var du en vinnare 2009?

Publicerad 2009-11-24 10:27

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Tvåbarnsfamiljen i radhus är årets vinnare enligt beräkningar gjorda av Swedbank. De har fått omkring 2 200 kronor mer över per månad under året.

För många pensionärer är det dock minussiffror som gäller.

De flesta typer av hushåll har under 2009 fått det ekonomiskt något bättre, visar en rapport från institutet för privatekonomi på Swedbank.

För en tvåbarnsfamilj i hyreslägenhet handlar det om en dryg tusenlapp mer kvar i plånboken efter nödvändiga utgifter i januari 2010 jämfört med ett år tidigare, enligt institutets beräkningar. I fast penningvärde beräknas tillskottet till 1 120 kronor.

Än mer klirr i kassan har det blivit för de tvåbarnsfamiljer som bor i radhus, där det blir 2 190 kronor mer per månad kvar efter nödvändiga utgifter.

För ensamstående föräldrar i hyreslägenhet får samtidigt nöja sig med +430 kronor, medan pensionärspar tappat 380 kronor under året.

"Många löntagare har under perioden januari 2009 till januari 2010 fått löneökningar som har varit högre än inflationstakten på 0,7 procent under samma period", skriver Maria Ahrengart, privatekonom på Swedbank, i en kommentar.

"Tillsammans med det fjärde steget i jobbskatteavdraget som träder i kraft i januari så ökar därför löntagarhushållens disponibla inkomst", fortsätter hon.

Minussiffran för pensionärsparet härrör från att den allmänna pensionen beräknas sjunka med 3 procent till januari 2010.

"För många pensionärer finns dessutom risk för att tjänstepensionen sjunker till nästa år", skriver Swedbank i sin rapport.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Ekonomi

Foto: Scanpix

Bensinpriset slår nytt rekord igen

Högsta priset hittills. Ledande bensinbolag höjde riktpriset på 95-oktanig bensin med 15 öre till 14:93 kronor litern.

Foto: Scanpix

Hushållen betalar mest energiskatt

Medan företagen slipper undan. Riksrevisionen har granskat klimatrelaterade skatter. Så mycket betalar hushållen.

Foto: Scanpix Konkurrensen är bristfällig mellan storbankerna.

Storbankerna håller greppet

Misstänkt kartellbildning. Konkurrensen mellan storbankern har varit obefintlig i tio år. Konkurrensverket är starkt kritiskt.

”Svårt konkurrera med bolån.” Alla banker har samma inköpspris.

Konkurrensen är satt ur spel. Stendött på bankmarknaden.

Har du bytt bank någon gång?

Foto: Scanpix

Swedbank dubblar aktieutdelningen

Vinsten som väntat. Swedbank planerar för en mer osäker framtid genom att skära ned kostnaderna med en miljard kronor.

Foto: AP/AFP Demonstrationer i Madrid i samband med eurokrisen och Moody's hemsida.

Sänkta kreditbetyg för en rad länder

Spanien, Portugal och Italien. Kreditvärderingsinstitutet Moody's sänker nu ländernas betyg, som har påverkats av krisen i euroområdet.

Spanska banker nedgraderas. 15 banker berörs – får sänkt betyg.

Mer från förstasidan

Polis knivskuren av tolvårig pojke

Förhörs av polis. Två polismän skadades på tisdagen när de skulle omhänderta en trettonårig pojke norra Stockholm.

Foto: Bertil Ericson / Scanpix Fler stockholmare väljer att begränsa tillgången till journalen.

Läkarna ser allt – fler låser journalen

Sök för förkylning – visa din abort. 40.000 läkare, sjuksköterskor och annan vårdpersonal kan enkelt ta fram dina hela din sjukdomshistorik.

Barnmorska: Jag får se saker som är direkt besvärande att känna till.

Hela listan. Se vilka som använder det nya journalsystemet.

Är du rädd för att andra kan läsa dina sjukjournaler?

Foto: Scanpix

Jonas Sjöstedt väljer USA före Kuba

Svarar på kritiken: ”Det är självklart så att Kuba är en politisk diktatur och att USA, trots alla sina brister, är en politisk demokrati.”

Foto: DN

Sjukskrivna prövas med nytt begrepp

Ordet ”arbetsmarknad” försvinner. F-kassans förslag till vilket slags arbetsmarknad som sjukskrivna ska prövas mot är klart.

Foto: Linda Flood Roslin Spigner (till höger) , här med Yvonne Saunders, ägnar all ledig tid åt att rekrytera nya volontärer.

Volontärer ska rädda Obama

Nio månader kvar till valet. Det är bråda tider för gräsrötterna som ska hjälpa Barack Obama till ytterligare en mandat­period i Vita Huset.

Mick Jagger spelar för Obama. Med BB King och Jeff Beck.

Det här fokuserar Obama på. De fyra viktigaste punkterna inför valet.

Pruta på bostaden

Ditt livs viktigaste köp. Experten tipsar om hur du lyckas pressa priset.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.