Pensioner

Varför chansa, soffliggare?

Publicerad 2009-09-02 06:30

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Kommentar. Det är ingen katastrof att strunta i pensionspengarna. Men möjligheten att få ett rejält tillskott i kassan är mycket större för dem som engagerar sig i pensionsvalen. Så varför ska du chansa på att det som andra valt åt dig är tillräckligt bra?

De senaste åren har allt fler anställda fått möjlighet att placera en allt större del av sina pensionspengar. Alla får placera sina PPM-pengar och de flesta får placera en del av tjänstepensionen.

För politikerna, arbetsgivarna och facken som bestämt att det ska vara så är det viktigt att de som inte väljer får en hyfsad pension. Därför har de sett till att ickevalsalternativen är hyfsade.

Men den som engagerar sig en smula har möjlighet att få det bättre på ålderns höst. Det gäller särskilt dem som är unga och har många år till pensionen.

För att ta ett exempel: En 25-årig tjänsteman som tjänar 30.000 kronor i månaden får spara 1.350 kronor i tjänstepensionen ITP 1 och 750 kronor i PPM-fonder. Alltså sammanlagt 2.100 kronor i månaden.

Med 3,5 procents genomsnittlig avkastning per år har vår 25-åring ungefär 2,2 miljoner kronor i pensionspengar på 65-årsdagen. Med 7 procents avkastning växer beloppet till 5,3 miljoner kronor.

Det är förstås inte givet att avkastningen blir bättre om man placerar pengarna själv. För det krävs ett visst mått av intresse. Men en av de saker man kan göra är att välja fonder med låga avgifter eftersom höga avgifter äter upp en större del av pensionen.

Är man helt övertygad om att man aldrig kommer att bry sig om vad som händer med pengarna kan det vara bättre att ha kvar dem i ickevalsalternativet. Men då får man vara nöjd med de pengar man får.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Ekonomi

Foto: AFP Bankias huvudkontor i Madrid.

Spansk bank ropar efter miljardhjälp

Begär 19 miljarder euro av regeringen. Spaniens fjärde största bank Bankia är illa ute och ber därför om ekonomisk hjälp. 8 0 tweets 8 rekommendationer

Sänkt betyg för svenska banker. Nordea och Handelsbanken. 22 0 tweets 22 rekommendationer

Svajig börsvecka. Skuldkrisen påverkade Stockholmsbörsen.

Kreditbetygsbjässarna. Därför får de marknaden att skälva. 12 1 tweets 11 rekommendationer

Vad vet du om skuldkrisen? Visa vad du kan i frågesporten.

Foto: Scanpix

Lehman Brothers stämmer Sverige

På halv miljard. Ett konkursbo efter den kraschade investmentbanken Lehman Brothers stämmer svenska staten för ett antal affärer . 12 5 tweets 7 rekommendationer

Foto: Scanpix

EU-dom kan ge oss lägre kortavgifter

Svensk Handel välkomnar domen. EU-domstolen förbjuder att kortavgifter läggs på varandra. Därmed avslutas en tvist som pågått i fem år. 11 0 tweets 11 rekommendationer

Foto: Scanpix

Byggstrejken är avblåst

Så blir avtalet. Efter en långdragen konflikt kom Fackförbundet Byggnads och arbetsgivarna till sist överens. 15 7 tweets 8 rekommendationer

Foto: Scanpix

Apples vd nobbar enorm utdelning

Tackar nej till över halv miljard. Apples vd Tim Cook vill inte ha den aktieutdelning som andra Apple-anställda får ta del av. 16 7 tweets 9 rekommendationer

Apple-vd tjänar mest i USA. Så mycket drog han in i fjol. 54 1 tweets 53 rekommendationer

Kan du Apple? Briljera med dina kunskaper i frågesporten.

Mer från förstasidan

Skulle rädda sina barnbarn – omkom

Drunkningsolycka vid Sätrabadet. En kvinna omkom när hon skulle rädda sina två barnbarn när de kom ut på djupt vatten. 7 7 tweets 0 rekommendationer

Foto: AP

Aktivisten Chens bror har försvunnit

Chen Guangcheng flydde sin husarrest. Nu har brodern inte hörts av sedan han gav sig av från sin hemby för två dagar sedan. 1 0 tweets 1 rekommendationer

Foto: AP Soldater tillhörande Fria syriska armén i Idlib i mars.

Rebellarmé: Sätt in flygräder

Vill rikta dem mot syriska regimen. FSA överger dessutom FN:s fredsplan efter att 92 personer, varav 32 var barn, dödades i Homs. 18 1 tweets 17 rekommendationer

Foto: Jacques Wallner

Kul att vara en farlig miljöbuse

Det är riktigt kul att vara miljöbuse i en Camaro med en stor och törstig V8-motor. Fast det började trist.

Pruta på bostaden

Ditt livs viktigaste köp. Experten tipsar om hur du lyckas pressa priset.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan