Myndigheter och elbolag varnar för att effektläget kommer att bli ansträngt under fredagen. Med det kalla vädret ökar risken för strömavbrott, varför människor rekommenderas att hålla sin elförbrukning nere och klä sig varmt.
Med kallt väder ökar elkonsumtionen och näten belastas mer än vanligt. Kombinationen sträng kyla och hög belastning frestar på ledningarna vilket kan leda till oönskade strömavbrott. Så gick exempelvis energibolaget Fortum ut på torsdagskvällen och varnade sina kunder.
– Vi är tacksamma om våra kunder som får strömavbrott nu när det är så här kallt, stänger av så mycket strömkrävande utrustning som möjligt under tiden som strömavbrottet pågår och en tid därefter. Det underlättar för oss att åtgärda avbrottet och koppla tillbaka strömmen, säger Fortums driftchef Thomas Saubach i ett pressmeddelande.
Energibolaget rekommenderar människor att stänga dörrar och ventilationsgångar, vädra sparsamt, ta på sig ordentligt, bunkra upp med vatten och om möjligt förvara mat utomhus. Dessutom påpekas att det är bra att ha ficklampor, säkringar, stearinljus och ved till hands.
Även Svenska kraftnät understryker konsekvenserna av det kalla vädret. Myndigheten prognosticerar en fredag med hög elförbrukning vilken man kan följa timme för timme på SvK:s hemsida. I januari 2008 producerades i genomsnitt 23.610 megawatt per timme. Prognosen för fredagen är upp till 26.600 kring middagstid då hushållsmaskinerna sätts igång.
Svenska kraftnät, som på sin hemsida utfärdar fara för effektbrist, har aktiverat den så kallade effektreserven och har kommit överens med Vattenfall om att producera extra el i Stenungsunds oljekondenskraftverk. Men tillförordnade kommunikationsdirektören Maria Jäderberg vill tona ner varningens betydelse något.
– Jag så en rubrik om att ”Sverige släcks” och så illa är det inte. Den effektreserv vi har dragit igång räknar vi med ska räcka och det har visat sig nu på morgonen att prognosen var högre än vad förbrukningen faktiskt var. Just nu ser det lugnt ut, men det är fortfarande en ansträngd effektsituation. Det är känsligt, för att om det skulle bli en stor störning så är marginalerna små, säger Maria Jäderberg till DN.se.
Samtidigt som kylan griper tag om landet och elpriserna stiger till årets högsta, pågår översyn av flera kärnreaktorer. Två av Eon-ägda OKG:s tre reaktorer i Oskarshamn går för fullt, medan den tredje ligger på en knapp tredjedel av maxeffekten efter en modernisering och säkerhetsuppgradering.
Forsmark, som drivs av Vattenfall, har tre reaktorer varav två för tillfället producerar 100 procent, medan den tredje fortfarande ligger lägre efter en nyligen genomförd översyn. På Ringhals kör bara två av fyra reaktorer på full effekt, medan de andra är helt av.
Varför göra översyn mitt i vintern?
– Vi påbörjade revisionen i våras och måste slutföra den. Det är inte avsiktligt, vi vill helst köra på, men jobbet är omfattande och har tagit betydligt längre tid än planerat bland annat för att nya problem har tillstött efterhand. Det är illa, kan man säga, men man kan inte bara köra ett kärnkraftverk utan att allt är i ordning, säger Ringhals kommunikationschef Gösta Larsen till DN.se.