SAS

”Värsta kraven sedan 30-talet”

Publicerad 2012-11-17 07:29

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

SAS krav på sänkta löner är en unik åtgärd på svensk arbetsmarknad. Inte i modern tid har något så drastiskt grepp vidtagits för att rädda ett bolag i kris. Jurister som DN talat med dömer dock ut lönesänkningar som modell. Risk finns att de smittar av sig på andra konkursmässiga företag och förstärker lågkonjunkturen.

Enligt Kent Källström, professor i civilrätt vid Stockholms universitet, får man gå tillbaka till 1920- och 30-talen för att hitta lika omfattande försök att sänka lönerna som det SAS gör nu.

– Då bjöd företagen under varandra och alla var rädda för att mista sitt jobb och därför beredda att gå ner i lön. Fackföreningarnas huvud­uppgift har varit att hindra permanenta lönesänkningar, säger han.

Kent Källström anser att det är väldigt lätt att lönesänkningar i ett krisföretag sprider sig till andra företag. Han understryker därför att det är viktigt att hålla isär frågan om lönen med den att rädda ett företag.

– Om folk får mindre pengar förstärker det en lågkonjunktur. Lönesänkningar är lika illa som att försöka höja skatten i en lågkonjunktur, säger han.

Även Sofie Rehnström, jurist på LO:s arbetslivsenhet, dömer ut löne­sänkningar som modell för att ta ett företag ur en strukturell kris.

– SAS har hållit på att brottas med sina kostnadsproblem i 15–20 år utan att lyckas. Vid strukturella kriser hjälper inte lönesänkningar, säger hon.

Enligt Sofie Rehnström kan lönesänkningar vara en lösning vid korta, tillfälliga efterfrågekriser som till exempel under 2008. Den gången gick facken med på arbetstidsförkortningar som innebar lägre lön. Men nya avtal med lägre löner kom aldrig i fråga.

Arbetsgivare och fack har under lång tid i stället haft en tyst överenskommelse om att låta företag gå i konkurs när de inte klarar sig i konkurrensen. Den överenskommelsen kan vara på väg att försvinna om SAS lönesänkningslösning får fäste och smittar av sig på näringslivet i stort.

Rent teoretiskt går det att på kort tid, som SAS nu kräver, lösa upp kollektivavtal och sänka lönerna. Men det gäller enbart centrala uppgörelser.
– Det finns också lokala avtal som är svårare att lösa upp, konstaterar Sofie Rehnström.

Akademikerfacket Sacos ordförande Göran Arrius är orolig för att SAS försök att varaktigt sänka löner sprider sig till andra branscher. Han anser att bolaget rubbar spel­reglerna på arbetsmarknaden när man vänder sig direkt till de anställda innan man förhandlat med facket.

Göran Arrius är också bekymrad över att SAS inte fullt ut respekterar den svenska modellen, där arbetsmarknadens parter tar ansvar för att företagen är effektiva och moderna.

– Jämfört med omvärlden har vi lite strejker och få ärenden i arbetsdomstolen. Den svenska modellen har varit till nytta för både arbetsgivare, arbetstagare och för Sverige som nation, säger Göran Arrius.

Hos tjänstemannaorganisationen TCO är frågan så känslig att ordförande Eva Nordmark inte vill säga något alls under tiden som fackförbundet Unionen förhandlar med SAS. Även Svenskt Näringsliv och Transportgruppen duckar i frågan.

Anders Weihe, förhandlingschef på Teknikföretagen, från arbetsgivarparten har en lite annan syn på frågan.

– Att säga att det här skulle ändra den svenska modellen skulle jag säga är ganska överdrivet. Om du hamnat i ett läge där kostnaderna är mycket högre än konkurrenterna måste du göra en anpassning. Det är en kontinuerlig process i alla branscher, säger han.

Läs mer: Facket vädjar till regeringen

Tipsa via e-post

Nyheter från Ekonomi

Foto: Ted S Warren/AP

Microsoft: Så ska nya Xbox fungera

Nästa generations Xbox får namnet Xbox One. Den presenterades av Microsoft under en presskonferens på tisdagen i Redmond, Washington. 4 0 tweets 4 rekommendationer

Foto: Anna Ardin

Coop ber om ursäkt för pantskylt

En Coop-butik informerade kunderna på rumänska att man inte längre löste in pantkvitton kontant. Beslutet har väckt starka reaktioner. Läs mer. 588 14 tweets 574 rekommendationer

Foto: Erich Stering

Svenska storföretag måste öppna sig

Tusentals miljarder försvinner från u-länder. Svenska storföretag måste bli mycket öppnare med vad de gör i utvecklingsländerna, menar Swedwatch. 9 0 tweets 9 rekommendationer

Foto: Lotta Härdelin

Sparare utmanar finansbolag i rätten

Hundratusentals kronor på spel. Över 400 sparare driver en historisk process för att få rätt mot norska finansbolaget Acta och banken Kaupthing. 4 0 tweets 4 rekommendationer

Mer från förstasidan

Foto: Scanpix

”Telia förhandlade om beskyddaravtal”

Förhandlade så sent som 2012. Uppdrag granskning presenterar nya uppgifter om Telia Soneras omstridda affärer i Uzbekistan.

DN Plus. Dan Lucas: Det är svårt att genomföra affärer i vissa länder utan att det verkar som om mutor är inblandade.

50-åring låg död i sin lägenhet i två år

Hittades vid stambyte. Mannen var arbetslös och beskrivs av polisen som mycket ensam och utan anhöriga eller vänner i Sverige. 287 10 tweets 277 rekommendationer

Foto: Ted S Warren/AP

Microsoft: Så ska nya Xbox fungera

Nästa generations Xbox får namnet Xbox One. Den presenterades av Microsoft under en presskonferens på tisdagen i Redmond, Washington. 4 0 tweets 4 rekommendationer

Pruta på bostaden

Ditt livs viktigaste köp. Experten tipsar om hur du lyckas pressa priset.

Mer från DN.se

DN.se på agendan

Allt om hockey-VM

DN:s VM-sajt. Live-tv, resultat, intervjuer och reportage – under hela VM.