Vattenfall har sålt hela verksamheten i Belgien till italienska Eni. Energijätten fortsätter därmed att rikta in sig på Sverige, Tyskland och Nederländerna. Vattenkraft i Frankrike lockar också.
För cirka 1,4 miljarder kronor fick italienska Eni Nuon Belgium med 150 anställda och gas- och elleveranser till drygt en halv miljon kunder. I summan ingår även dotterbolagen Nuon Wind Belgium och Nuon Power Generation Wallon.
– Nederländerna och Tyskland är, tillsammans med Sverige, kärnmarknader och där kommer vi att ha kvar verksamheten, säger Boo Ehlin, tf presschef på Vattenfall, till TT.
Det innebär att den statliga jätten, som delårsrapporterar på torsdag, planerar att successivt göra sig av med verksamheterna i Finland, Polen och Danmark.
– Fast vi har sagt att vi kommer att behålla vindverksamheten i Danmark, säger Boo Ehlin.
Frankrike och Storbritannien ses som tillväxtländer, enligt presschefen.
– Vi vill framför allt in i Frankrike när det gäller vattenkraft, det är någonting som vi är villiga att satsa rätt mycket på. I Storbritannien är vi jättestora på vindkraft och har världens största vindpark utanför kusten, säger Boo Ehlin.
När Vattenfall för tre år sedan köpte Nederländernas största energibolag Nuon, som då hade verksamhet i även Belgien och Tyskland, var kritikerna inte nådiga. Bland annat ansågs prislappen på 8,5 miljarder euro, motsvarande nära 100 miljarder kronor 2009, för hög. Många ogillade också Nuons användning av olja och gas.
– Vi har sagt att vi i linje med EU:s miljömål ska minska våra koldioxidutsläpp och då måste vi hitta olika lösningar på det. Ett sätt är att använda förnyelsebart som vi gör med vind och biomassa. Vi har hårda krav på oss och dem ska vi leva upp till, men det är en lång väg att gå, kommenterar Boo Ehlin kritiken.