Sveriges utsläpp ökar kraftigt

Uppdaterad 2011-12-19 16:25. Publicerad 2011-12-19 15:08

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

De svenska utsläppen av växthusgaser ökade kraftigt 2010, jämfört med året innan. Ökningen var elva procent. Orsaken är delvis att ekonomin återhämtade sig.

Men miljöminister Lena Ek anser ändå att siffrorna är "oroande".

– Det är en allvarlig påminnelse om att det inte kommer att bli lätt att nå de mål vi satt upp, säger hon.

Siffrorna, som presenterades av Naturvårdsverket på måndagen, visar att utsläppen ökade från 59,7 miljoner ton till 66,2 miljoner ton. Det är första gången sedan 2003 som utsläppen ökar i stället för minskar.

Verket påpekar att en av orsakerna är att utsläppen minskade rekordartat under 2009, en effekt av den dåvarande lågkonjunkturen. Dessutom gick kärnkraften dåligt under 2010, och vi hade två kalla vintrar i följd.

Statistiken sträcker sig bakåt i tiden till 1990, det referensår som gäller för det nuvarande internationella klimatavtalet, Kyotoprotokollet.

Jämför man siffran för 2010 med 1990 har de svenska utsläppen minskat med cirka nio procent. Sedan 2005, det vill säga de senaste sex åren, har dock utsläppsnivån stått nästan helt stilla.

Miljöpartiet anser att utsläppssiffrorna är alarmerande och att orsaken är att regeringen inte genomfört den miljö- och klimatpolitik som hade behövts.

– Det här är en kraftig indikation på en felaktig politik, säger språkröret Åsa Romson.

Även Socialdemokraterna kritiserar regeringen för de höga utsläppen. Enligt partiets miljöpolitiska talesperson Matilda Ernkrans börjar nu "verkligheten komma ikapp regeringen".

Lena Ek är dock övertygad om att målet om en 40-procentig minskning av utsläppen inom de samhällssektorer som inte ingår i handeln med utsläppsrätter går att uppnå till 2020.

– Jag är övertygad om att det är möjligt med en kombination av åtgärder som bland annat omfattar den tunga fordonstrafiken och byggindustrin, säger hon.

– Vi kommer nu att göra en analys sektor för sektor för att se vad som krävs ytterligare för att få ner utsläppen.

Enligt verkets siffror är det transportsektorn som står för den största andelen av utsläppen, nästan 21 miljoner ton. Vägtrafiken svarar ensam för 19 miljoner ton.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Ekonomi

Foto: AFP Bankias huvudkontor i Madrid.

Spansk bank ropar efter miljardhjälp

Begär 19 miljarder euro av regeringen. Spaniens fjärde största bank Bankia är illa ute och ber därför om ekonomisk hjälp. 7 0 tweets 7 rekommendationer

Sänkt betyg för svenska banker. Nordea och Handelsbanken. 22 0 tweets 22 rekommendationer

Svajig börsvecka. Skuldkrisen påverkade Stockholmsbörsen.

Kreditbetygsbjässarna. Därför får de marknaden att skälva. 12 1 tweets 11 rekommendationer

Vad vet du om skuldkrisen? Visa vad du kan i frågesporten.

Foto: Scanpix

Lehman Brothers stämmer Sverige

På halv miljard. Ett konkursbo efter den kraschade investmentbanken Lehman Brothers stämmer svenska staten för ett antal affärer . 11 4 tweets 7 rekommendationer

Foto: Scanpix

EU-dom kan ge oss lägre kortavgifter

Svensk Handel välkomnar domen. EU-domstolen förbjuder att kortavgifter läggs på varandra. Därmed avslutas en tvist som pågått i fem år. 9 0 tweets 9 rekommendationer

Foto: Scanpix

Byggstrejken är avblåst

Så blir avtalet. Efter en långdragen konflikt kom Fackförbundet Byggnads och arbetsgivarna till sist överens. 15 7 tweets 8 rekommendationer

Foto: Scanpix

Apples vd nobbar enorm utdelning

Tackar nej till över halv miljard. Apples vd Tim Cook vill inte ha den aktieutdelning som andra Apple-anställda får ta del av. 16 7 tweets 9 rekommendationer

Apple-vd tjänar mest i USA. Så mycket drog han in i fjol. 54 1 tweets 53 rekommendationer

Kan du Apple? Briljera med dina kunskaper i frågesporten.

Mer från förstasidan

Foto: AFP Brev, blommor och ljus har lagts vid mordplatsen.

Säger att han valde offer slumpmässigt

18-åring har erkänt morden i Finland. Två personer dödades och sju skadades allvarligt när den kamouflerade mannen sköt från ett tak i Hyvinge. 52 15 tweets 37 rekommendationer

Svenska omkom i dykolycka

På Malta. En svensk kvinna i 40-årsåldern omkom på fredagen i en olycka i samband med dykning. UD har informerats om olycksfallet.

Foto: Alamy

Lampan byggdes in – lös konstant i 77 år

Elnota för 100.000 kronor. När en restaurangägare i Los Angeles skulle renovera sin lokal anade han ett svagt ljus bakom en förrådsvägg. 54 15 tweets 39 rekommendationer

Foto: Scanpix "Colle" Thorwaldsson tar över från Wanja Lundby-Wedin.

Nya LO –basen vill tillbaka till 80-talet

”Folk kommer att tycka att jag är gammaldags”. Thorwaldsson vill slåss för ”gammaldags” arbetsmarknadspolitik, berättar han i intervju med DN.se. 61 8 tweets 53 rekommendationer

Thorwaldsson LO:s nye ordförande. Valdes på LO:s kongress.

Pruta på bostaden

Ditt livs viktigaste köp. Experten tipsar om hur du lyckas pressa priset.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan