Investors vd Börje Ekholm har jämställdhetsbonus. En del av hans rörliga ersättning styrs av hur många kvinnor han rekryterar till chefsposter.
Hos Investor får fler kvinnor på chefsposter direkt utslag i vd Börje Ekholms lön. Det var ordförande Jacob Wallenberg som föreslog att en del av vd:s rörliga ersättning för i år ska baseras på jämställdhet.
- Vi tycker att detta är en viktig fråga. Något måste göras för att ytterligare öka antalet kvinnor i ledande roller, säger Börje Ekholm.
Sedan tidigare har Investors anställda förmåner som städhjälp, hemarbetsplatser och flextid.
- Det gynnar alla anställda. Genom att föra in jämställdhet som en aspekt i min ersättning sätter jag mer fokus på just den frågan.
Numera ska alltid en kvinna finnas med på slutet när nya tjänster ska tillsättas och det har ökat pressen på bland annat rekryteringsföretagen. Cirka hälften av alla chefer med personalansvar är numera kvinnor.
Han tror däremot inte att en jämställdhetsbonus är lika självklar i de bolag som Investor äger.
- Där baseras ofta den rörliga ersättningen på hårda resultatmål.
- I ett långsiktigt perspektiv tror jag dock att lönsamhet sammanfaller med om rätt person är på rätt plats vid rätt tidpunkt. Då är det självklart att rekryteringsbasen ska vara 100 procent av mänskligheten, inte 50 procent, fortsätter han.
Investor har också som mål att få in fler män i traditionellt kvinnliga yrken, till exempel i receptionen och bland assistenter, men har inte kommit lika långt där.