Gult och blått på toppen – och på knoppen. Den svenska OS-mössan slår alla rekord. - Det är helt sjukt, säger Erica Ershammar, som står utan garn i butiken i Luleå.
Att idrottsstjärnors framgångar väcker stora känslor är ingen nyhet. Däremot är nog många överraskade över den förtvivlan de orsakat runt om i landets garnbutiker.
- Det är en katastrof. Det finns inga åttans-virknålar, garnet går inte att få tag i. Det är helt galet hur den har slagit – hos alla, säger Erica Ershammar.
I butiken Ericas hobby och present i Luleå är det gula, blåa, vita och svarta garnet som behövs till OS-mössan slutsålt. Anstormningen kom efter lokaltidningens publicering av mössans mönster.
- Det har kommit folk som man aldrig har sett förut. Det är ett så pass enkelt mönster, så alla vill göra den. Det hade varit perfekt om man hade kunnat förbereda sig på det här, men vi blev väldigt överraskade, säger Erica Ershammar.
Hysterin lär knappast minska i takt med att de svenska OS-medaljerna plockas hem, en efter en. Men för Erica Ershammar blir det inget nytt garn på ett tag.
- Det har varit jätteroligt, men för tillfället måste jag ligga lite lågt med beställningarna. Andra får sköta om det här nu, säger hon.