Räntan

Villa lika billigt som hyresrätt

Publicerad 2009-10-22 09:50

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Det kan vara frestande att köpa hus när räntan är rekordlåg. I dagsläget kan du låna tre miljoner till en villa för samma månadskostnad som en hyrestrea i Stockholm. Men räntorna kan komma att stiga snabbt och då blir huset mycket dyrare.

Ett nytt räntebesked från Riksbanken presenteras i dag och enligt de flesta bedömare och Riksbankens egna prognos kommer den att ligga kvar på rekordlåga 0,25 procent ett tag till. Vilket innebär att bolånefesten kan fortsätta.

Köper du en villa med dagens bolåneränta, som ligger på 1,60 procent hos Swedbank, för 3 miljoner kronor får du en månadskostnad på 7 910 kronor med ränta och amortering. Lägger man till driftkostnaden för huset får man en total månadskostnad på 10 940 kronor. (Se räkneexempel intill).

Det kan jämföras med exempelvis en relativt nybyggd trea på 77 kvadratmeter i Hammarby sjöstad där bara hyran ligger på runt 10 500 kronor i månaden. Eller en äldre trea på Södermalm där hyreskostnaden är cirka 7 700 kronor.

– Den rörliga räntan är historiskt låg just nu och det kan locka till att låna. Men risken är att man vänjer sig vid den låga räntan och skaffar sig ett för stort konsumtionsutrymme, säger Erika Pahne som är ekonom på institutet för privatekonomi på Swedbank.

Enligt Riksbankens prognos kommer den rörliga räntan att stiga med ganska hög fart när det väl vänder uppåt. Den korta bolåneräntan kan närma sig fem till sex procent 2012 enligt Erika Pahne.

– Det är ändå inte en särskilt hög ränta, utan kan vara på en ganska normal nivå.
För familjen i 3-miljonersvillan kommer kostnaderna för boendet att öka markant om räntan stiger till sex procent. Med samma amorterings- och driftkostnader blir den totala månadskostnaden 17 810 kronor, nästan 7 000 kronor mer.

– Har man då vant sig vid en högre levnadsstandard kan det bli svårt att minska sina övriga utgifter, säger Erika Pahne.

Hon rekomenderar dem som funderar på att köpa hus att de har rejält utrymme för höjda räntor.

– Det är bara att inse att räntekostnaden kommer att stiga fram-över om de tar rörliga lån. Det gäller att bygga upp en räntebuffert, säger hon.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Ekonomi

Foto: Scanpix

Prinsesstårtorna snart slut – hela landet firar

”När jag kom till jobbet i morse visste jag inget om födseln, men det gjorde kunderna”, berättar en konditor. Slutsålt och extraleveranser.

Victoria och Daniel måste ta emot barnbidrag Kunglig eller ej den 20 mars kommer den första utbetalningen.

Bingo för babybranschen Företag vill gärna åka snålskjuts på fotoresan.

Foto: Roger Turesson Skanskas Sverigechef Jonas Granström tycker att det är logiskt att det byggs färre bostäder.

Därför byggs för få bostäder

Inte tillräckligt under tjugo år Byggjättarna gör miljardvinster, ändå tar inte bostadsbyggandet fart. De vill inte bygga mer och riskera att få sämre betalt.

Foto: Joakim Ståhl / SvD / SCANPIX

Nu vill Volvo sälja en ny variant av bil

Satsar i flera länder Hoppas kunna behålla kunderna som vill ha de nya bilarna även när de avancerar till större och mer lönsamma modeller.

Foto: AP

Satsar miljarder på vind istället för lego

Bygger 77 vindsnurror Den danska leksaksjätten köper en del av ett tysk vindkraftpark till ett värde av 4,7 miljarder danska kronor av energibolaget Dong.

Foto: Anders Wiklund/Scanpix

Studenter förlorar pengar varje månad

Mer än dubbelt från ifjol Många tvingas ta till andra åtgärder som att låna av föräldrar eller jobba vid sidan av studierna för att få ekonomin att gå ihop.

Mer från förstasidan

Foto: Scanpix

Flera nya ansikten i Stefan Löfvens lag

Presenterade sin grupp. Stefan Löfven väljer Magdalena Andersson, nu överdirektör på Skatteverket, som ny ekonomiskpolitisk talesperson.

Autism syns efter ett halvår

Möjlighet att ”avbryta” autism tidigt. Tidiga tecken på autism är synliga i hjärnan hos sex månader gamla bebisar, visar en ny studie.

Naken fröjd för ögat

Eugène Jansson hyllas på Thielska galleriet och Waldemarsudde, som frossar i hans nakna män i strålande dagsljus. DN Kultur var där.

Pruta på bostaden

Ditt livs viktigaste köp. Experten tipsar om hur du lyckas pressa priset.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.