Resor

Vinnare och förlorare på den starka kronan

Uppdaterad 2010-09-22 09:56. Publicerad 2010-09-22 09:36

Foto: Scanpix

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Den svenska kronan är starkare än på länge, trots oron efter valet. Vinnare är alla som planerar att resa utomlands i vinter och får mer i reskassan. Men för svenska exportbolag är en stark krona dystra

– Kronan påverkar extremt mycket. Särskilt när den går under eller över magiska gränser och hela krontal, säger Lottie Knutson, informationschef på Fritidsresor.

Och under en magisk krongräns, 7 kronor, gick kronan mot dollarn på tisdagen. Vid slutet av dagen kostade en dollar 6,96 kronor. Samtidigt stärktes kursen mot euron till 9,14 kronor. Så stark har inte kronan varit mot euron på nästan tre år.

Lottie Knutson berättar att trycket på resor inför vintern är dubbelt så stort som förra året. Också Charlotte Hallencreutz, informatör på Ving, vittnar om het efterfrågan på resor.

– En enormt kall vinter förra året i kombination med starkare krona påverkar. Folk vågar resa, säger hon.

Men för svensk export är en starkare krona dåliga nyheter som riskerar att slå mot vinsten.

Visserligen har flera stora exportbolag en allt större del av sina kostnader för produktion i andra valutor i takt med att de har flyttat ut tillverkningen.

– Men det är klart att kronans värde har betydelse på sikt. Om det blir en väldigt stor förändring i det relativa kostnadsläget och vi kommer tillbaka till de nivåer som den handlades i innan krisen får det effekt, säger Mauro Gozzo, chefekonom på Exportrådet.

I förlängningen varnar han för att en starkare krona stör svensk ekonomis återhämtning.

– Om Riksbanken fortsätter att höja räntan och kronan förstärks ytterligare finns det risk att det torpederar den svenska konjunkturen, säger Mauro Gozzo.

Särskilt känslig för kronrörelser är svensk exportberoende basindustri.

– Som för alla andra svenska exportbolag som har USA som den viktigaste marknaden är det en nackdel om kronan förstärks. En svag krona är att föredra, säger Per-Åke Fröberg, presschef på Volvo Personvagnar.

Anders Wallin, informationsdirektör på verkstadsbolaget Sandvik, vill än så länge inte dra för stora växlar på kronans förstärkning.

– Men en tumregel är att om dollarn stärks och kronan försvagas så blir resultatet bättre och tvärtom.

Trenden med en starkare krona stämmer med de flesta prognosmakares förutsägelser. Stabila finanser, goda tillväxtutsikter och att Riksbanken inlett räntehöjningar tidigare än andra centralbanker är förklaringen.

Men att kronan skulle stärkas efter ett val som givit ett osäkert parlamentariskt läge var det få som trodde. En orsak kan vara spekulationer om att alliansen trots allt kan stå med en majoritet när rösterna är färdigräknade. Då skulle bilden av Sverige som ett stabilt land stärkas ytterligare.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Ekonomi

Foto: AFP Bankias huvudkontor i Madrid.

Spansk bank ropar efter miljardhjälp

Begär 19 miljarder euro av regeringen. Spaniens fjärde största bank Bankia är illa ute och ber därför om ekonomisk hjälp. 7 0 tweets 7 rekommendationer

Sänkt betyg för svenska banker. Nordea och Handelsbanken. 22 0 tweets 22 rekommendationer

Svajig börsvecka. Skuldkrisen påverkade Stockholmsbörsen.

Kreditbetygsbjässarna. Därför får de marknaden att skälva. 12 1 tweets 11 rekommendationer

Vad vet du om skuldkrisen? Visa vad du kan i frågesporten.

Foto: Scanpix

Lehman Brothers stämmer Sverige

På halv miljard. Ett konkursbo efter den kraschade investmentbanken Lehman Brothers stämmer svenska staten för ett antal affärer . 11 4 tweets 7 rekommendationer

Foto: Scanpix

EU-dom kan ge oss lägre kortavgifter

Svensk Handel välkomnar domen. EU-domstolen förbjuder att kortavgifter läggs på varandra. Därmed avslutas en tvist som pågått i fem år. 11 0 tweets 11 rekommendationer

Foto: Scanpix

Byggstrejken är avblåst

Så blir avtalet. Efter en långdragen konflikt kom Fackförbundet Byggnads och arbetsgivarna till sist överens. 15 7 tweets 8 rekommendationer

Foto: Scanpix

Apples vd nobbar enorm utdelning

Tackar nej till över halv miljard. Apples vd Tim Cook vill inte ha den aktieutdelning som andra Apple-anställda får ta del av. 16 7 tweets 9 rekommendationer

Apple-vd tjänar mest i USA. Så mycket drog han in i fjol. 54 1 tweets 53 rekommendationer

Kan du Apple? Briljera med dina kunskaper i frågesporten.

Mer från förstasidan

Foto: AP Soldater tillhörande Fria syriska armén i Idlib i mars.

Rebellarmé hoppar av FN:s fredsplan

Statliga styrkor ska ha dödat över 90. Syriska rebellarmén sade efter det som beskrivs som en massaker att man inte längre tänker följa fredsplanen. 17 1 tweets 16 rekommendationer

En drunknade vid Sätrabadet

Ytterligare en person till sjukhus. Vittnen uppger för Aftonbladet.se att personerna ramlade i vattnet när två båtar krockade. 7 7 tweets 0 rekommendationer

Foto: AFP Brev, blommor och ljus har lagts vid mordplatsen.

Säger att han valde offer slumpmässigt

18-åring har erkänt morden i Finland. Två personer dödades och sju skadades allvarligt när den kamouflerade mannen sköt från ett tak i Hyvinge. 52 15 tweets 37 rekommendationer

Foto: Scanpix

Gubbläget ser lovande ut inför midsommar

De svenska jordgubbarna har repat sig efter frostkalla nätter och i nästa vecka drar säsongen igång ordentligt. Gott om gubbar till midsommar. 9 3 tweets 6 rekommendationer

Pruta på bostaden

Ditt livs viktigaste köp. Experten tipsar om hur du lyckas pressa priset.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan