Sjöblom var med om att under 90-talet bygga upp företaget Eurooffice, som bland annat sysslade med IT-säkerhet och ergonomi. Han hann dra sig ur innan IT-bubblan sprack och är numera en respekterad vinodlare i Napa Valley i Kalifornien.
Men kontakten med det gamla livet finns kvar, både med dem han jobbade med och kunderna som köpte hans produkter, däribland Trackbar, en ersättare för musen.
- Jag får fortfarande epost från användare av Trackbar. De frågar efter uppdateringar av programvaror, så den finns fortfarande kvar där ute.
När hans gamla distributör hörde av sig med ungefär samma fråga bestämde sig Sjöblom för att göra en seriös nysatsning. Tiden är mer mogen än någonsin, tror han.
- 80-talet var som 50-talet i bilbranschen, det var bara muskler och motorer. 90-talet var bara internet. 20002005 handlade bara om IT-säkerhet. Min framtidsvision är att det om tre år och femton år framåt kommer att handla om ergonomi.
- Nu är det inte längre maskinerna som går sönder, nu är det människorna. Skandinavien var först med att ta tekniken i bruk, både datorer och mobiltelefoner, och därför ser vi nu också effekterna först, liksom att vi är först med att lagstifta och ta fram verktyg.
På USA-marknaden är det därför en fördel att vara svensk.
- Sverige ses som ett föregångsland på forskning och utveckling, säger Sjöblom.
Hur mycket nysatsningen och framtagandet av den nya modellen Trackbar Emotion kostat vill inte Sjöblom uppge närmare än flera miljoner. Modellen tillverkas i Kina och börjar säljas i höst för ett pris strax över 2.000 kronor.
Lite väl högt för en datormus, kan man tycka.
Sjöbloms tanke är dock inte att i första hand konkurrera med jättar som Logitech och Microsoft, utan med de nischtillverkare som gör produkter med samma syfte.
- Jag ville inte kliva in och göra en liten plastmus, jag ville göra en Rolls-Royce och ta in erfarenheter från de bästa industridesigner och ergonomer. Benproteser ligger egentligen närmare min verksamhet än något i datorbranschen. Jag ser den här produkten mer som ett ergonomiskt verktyg.
- Och dessa verktyg kommer att behövas. Problemen kommer att explodera i länder som Japan, USA, hela i-världen. I Sverige i dag är det redan så att alla känner någon som har problem av datorarbete.
Även om Sjöbloms Trackbar är en specialprodukt är marknaden stor.
- Vi pratar om en omsättning om ett antal hundra miljoner i Skandinavien, bara på de här mössen, USA är något annat, en monstermarknad.
Men hur ska det gå med skumpan? Inga problem, lovar Sjöblom. Han har tid med bubblet också.