Nätaktiemäklaren Avanza redovisar en rörelsevinst på 62 miljoner kronor för fjärde kvartalet 2011. Det kan jämföras med vinsten på 84 miljoner kronor motsvarande period 2010.
Intäkterna uppgick till 157 miljoner kronor, jämfört med 167 miljoner kronor ett år tidigare.
På helårsbasis ökade både vinst och intäkter och styrelsen föreslår att utdelningen till aktieägarna höjs till 10:00 kronor per aktie, från 9:50 kronor i fjol.
Avanza nådde inte sina tillväxtmål för 2011 och det är ledningen inte alls nöjd med, enligt vd Martin Tivéus.
”Vi har därför gjort en ordentlig kostnadsöversyn och kommer sänka kostnaderna markant jämfört med fjärde kvartalet”, skriver han i bokslutskommunikén.
Han anser dock att Avanza, givet oförändrade styrräntor, har förutsättningar att öka vinsten under 2012. Och på sikt är förutsättningarna att uppnå det långsiktiga målet om 15—20 procents vinsttillväxt goda, enligt Tivéus.