Vinterns snökaos ett lyft för åkarna

Publicerad 2010-03-09 11:04

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Läget för åkeriföretagen har förbättrats rejält de senaste månaderna och samtliga delbranscher räknar med ökad efterfrågan i år, enligt branschorganisationen Sveriges Åkeriföretag.

 - Vi märkte redan i december en klar förbättring. Förklaringen var främst den starka julhandeln och butikernas stora behov av att fylla på med varor, säger Hans Engström, informationsansvarig för Sveriges Åkeriföretag, till TT.

- Den ökade framtidsoptimismen innebär också att åkeriföretagen överväger att öka sina investeringar i form av fler lastbilar.

Förra året var ett svagt år för bygg- och anläggningsbranschen i spåren av lågkonjunkturen.

- Men nu rapporterar åkeriföretagen om kraftigt ökad efterfrågan, säger Hans Engström.

Den tuffa vintern har också varit ett lyft.

- Man ser ju varje dag lastbilar fullastade med snö, så det har varit och är fortfarande bra för många åkeriföretag, säger Hans Engström.

Det har också funnits ett stort behov av ersättningstrafik för blockerade godståg och inställda tåg.

Trots att åkeribranschen nu är på väg att lyfta igen blir det inga fler jobb.

- Åkeriföretagen hyr in personal när så behövs, säger Hans Engström.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Andra har läst

Nyheter från Ekonomi

Foto: Scanpix

Spanien tar krafttag mot arbetslösheten

Måste få bukt med arbetslösheten. Den spanska regeringen vill luckra upp arbetsmarknaden och underlätta för företagen att göra sig av med folk.

Foto: Scanpix

”De arga har missförstått”

Fick många reaktioner på intervju i DN. Reinfeldt tror att många har missförstått, alla måste inte jobba till 75 års ålder.

Foto: Roger Turesson

DN gör vinst på 203 miljoner

Dagens Nyheter gör ett starkt bokslut för 2011 och redovisar en vinst på 203 miljoner kronor. DN:s anställda får en bonus.

Foto: Scanpix

FBI släpper hemlig rapport om Jobs

Mindre smickrande porträtt skymtar fram. FBI offentliggör en rapport om Apples grundare Steve Jobs kryddad med droger och svek.

Rekordomsättning för Apple. Så många iphones sålde Apple.

Vad vet du om Apple? Gläns i frågesporten om teknikjätten.

Mer från förstasidan

Foto: Franck Fife / AFP

Zambia mästare – där landslaget dog

Afrikanska mästerskapen. Efter 120 mållösa minuter avgjorde Zambia finalen mot Elfenbenskusten på straffar på söndagskvällen.

Porrsajt hackad – kunduppgifter ute

350.000 användare. Porrsurfare har anledning att vara oroliga. En hackare har slagit till mot porrsajten Brazzers och offentliggjort en del av sina fynd.

Foto: Drago Prvulovic / Scanpix

Bluffaffärer orsak till Malmömorden

Nya uppgifter om morden i Malmö. Minst fyra av dödsoffren ska ha koppling till internetrelaterade blufföretag. Det uppger källor för TT.

Fyra begärda häktade. Misstänks för mordet vid ett gatukök i Malmö.

Tomas Alfredsons film prisad

Spionthrillern ”Tinker, Tailor, Soldier, Spy” fortsätter att hyllas. På Bafta-galan i London blev det två utmärkelser. Läs mer.

Pruta på bostaden

Ditt livs viktigaste köp. Experten tipsar om hur du lyckas pressa priset.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.