Efter det fria fallet är Lettlands ekonomi på väg att stabiliseras. På måndagen kom nya BNP-siffror.
– Recessionen är över och vi ser att den ekonomiska strukturen förändras mot en exportdriven tillväxt, sade premiärminister Valdis Dombrovskis enligt nyhetsbyrån Reuters.
I finanskrisen spår föll den lettiska ekonomin fullständigt ihop.
BNP-raset blev nästan 20 procent i fjol. Men nu kommer allt fler tecken på något ljusare tider. På måndagen kom BNP-siffror som visar att fallet har dämpats.
Jämfört med första kvartalet steg BNP med marginella 0,1 procent under andra kvartalet. Men jämfört med andra kvartalet i fjol handlar det fortsatt om ett fall med 3,0 procent.
Men Valdis Dombrovskis lovar nu tillväxt även på årsbasis under tredje kvartalet.
Finansminister Artis Kampars fyllde i att BNP-fallet nu beräknas stanna runt två procent för helåret 2010, jämfört med tidigare prognos på minus 3,5 procent.
Mikael Johansson, analytiker på SEB, tror på ännu något bättre siffror och menar att flera positiva signaler om landets ekonomiska utveckling kommit in den senaste tiden, rapporterar Reuters.