Män som startat sitt första egna företag tar hellre sikte på den klassiska modellen som står i ett annat hörn av butikslokalen i Peking. En röd tygtjur, som tappat ena ögat, glor från det mer maskulina biltaket.
Vad som säljer en bil är ibland en svår fråga. Att beräkna ett marknadsvärde och ett innestående gott rykte för ett bilmärke som en gång började sin bana i Västsverige, hamnade under Ford i Nordamerika och nästa gång det säljs kan bli en del i den kinesiska biltillverkaren Geely, är värre.
Rykten har cirkulerat i ett år. Den senaste tiden uppges Geely, Kinas största privatägda biltillverkare, ha kommit nära sitt mål att förvärva Volvo Personvagnar. Lyckas det kan den trevlige Zhang Xuewei, som sålt Geelybilar i östra Peking i två år, snart komma att omskolas och behöva lägga nya detaljkunskaper till sitt yrkeskunnande.
Han tycker redan att han vet vad Volvo är för en bil.
– Svensk och säker, säger han kort, innan han hämtar en stor knippa bilnycklar bakom disken.
Men att sälja Volvo sida vid sida med Geely gör honom tveksam.
– Det känns som om det inte är möjligt för Geely att köpa upp Volvo. Volvo är ett mycket större och värdefullare bilmärke, men det skulle passa perfekt för Geely med ett samarbete, konstaterar han med kinesisk ödmjukhet.
– Det är svårt att säga hur det skulle gå att sälja både Geely och Volvo, säger Zhang Xuewei när han funderat på frågan ett tag. De som vill köpa en Geely är en sorts kunder. De som vill köpa en Volvo är en annan. De som köper Geely är vanligt folk och de bryr sig mycket om priset.
En Geely Panda går att köpa från 35 000 kronor. Storsäljaren Geely Yuanjing, som går på export till Ryssland och utvecklingsländer, kostar knappt 70 000 kronor.
När en rysk biltidning krocktestade en Geelymodell i 64 kilometers hastighet blev det ett hårt bakslag för den kinesiska tillverkarens internationella image. Föraren i testet gavs bara 10 procents chans att överleva.
Inte konstigt om försäljare Zhang tvivlar på att Geely, som är en nybörjare i branschen och gjorde sin första bil 1998, är kapabel att köpa upp Volvo.
Att pengarna finns råder det i alla fall inget tvivel om. Under första halvåret i år ökade Geely försäljningen med mer än 50 procent jämfört med förra året och sålde då nästan 140 000 fordon.
I Kina säljs i dag flest nya bilar i världen, över en miljon i månaden. Potentialen på sikt är enorm, eller skrämmande, beroende på om man ser saken med bilföretagens eller miljökämpens perspektiv.
I storstäderna är trafikstockningarna förskräckande, men totalt i hela i Kina finns det ännu bara 24 bilar per tusen invånare. Jämfört med 300 i Europa och över 700 i USA.
En annan fråga är om det då är Volvo eller Geely som är det globalt mest kända bilmärket? Många skrattade länge åt Toyota. I dag är det världens ledande tillverkare. Och Geelys ambitioner är orubbade. Även om det kommer att ta längre tid för företaget att bli den exportsuccé som grundaren Li Shufu ofta talat om.
När DN Ekonomi gjorde ett besök vid Geelys fabrik i Ningbo för några år sedan förutspådde marknadschefen An Conghui ett snabbt genombrott. Då hade Geely som första kinesiska bilmärke ställt ut på bilmässan i Frankfurt.
Inom tre till fem år, sa marknadschefen, skulle den femte versionen av Geelys modell "Frihetskryssaren", den som senare krocktestats med dåligt resultat, ha slagit igenom i Europa och USA. Så snabbt går det inte. Och några 1,3 miljoner bilar, som varit målet, kommer företaget knappast att sälja utomlands år 2015.
Däremot lanseras ständigt nya modeller, nio nya bilar ska presenteras inom loppet av ett och ett halvt år, och mer än 40 fram till 2015. Då kommer Geely att ha kapacitet att bygga två miljoner bilar om året.
Vid bilmässan i Shanghai i våras var det Geely som hade den största montern och överraskade publiken med att presentera en konceptbil, en kopia av lyxbilen Rolls-Royce Phantom. Med skillnaden att baksätet bestod av endast ett enda tronliknande säte.
Kunderna som kliver in i butiken i Peking där Zhang Xuewei arbetar har annat än säten av kejserlig komfort i tankarna. De frågar efter bensinförbrukning och vilka som är de olika modellernas svagaste punkter.
– Några tycker att designen och instrumenteringen inte är tillräckligt modern, men vad kan de vänta sig för det priset, konstaterar Zhang, som säger att det svåraste med att vara bilförsäljare är att förstå hur varje kund tänker.
Geely är nu övertygat om att deras bilar klarar amerikanska och europeiska miljö- och säkerhetskrav, men priset, tycker bilförsäljare Zhang, är fortfarande det starkaste argumentet han kan använda inför kunderna.
De billiga småbilarna förblir företagets ryggrad oavsett om Volvo förvärvas eller inte.