Volvo AB

Volvo viker sig för bonusprotester

Publicerad 2009-03-04 11:30

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Efter kraftiga protester backar nu Volvo från styrelsens bonusförslag. Förnuftet segrade säger Aktiespararna och IF Metall glädjer sig åt att Volvo påverkats av förbundets uppgörelse med Teknikföretagen.

Volvokoncernen har drabbats hårt av finanskrisen och den skenande lågkonjunkturen har tvingat koncernen att varsla drygt 16 000 anställda, varav drygt 7 000 i Sverige. Volvo Lastvagnar redovisade en brakförlust på 2,5 miljarder kronor för förra årets sista kvartal.

Därför väckte bonusförslaget ont blod när det presenterades för en vecka sedan. Och protesterna från facket, politiker och Aktiespararna har sedan dess bara ökat i styrka.

Därför har styrelsen nu beslutat dra tillbaka förslaget att höja taket för den rörliga lönen, från 50 till 60 procent, för de 250 högsta befattningshavarna. Styrelsen drar också tillbaka förslaget att utöka antalet aktier i incitamentsprogrammet till dessa befattningshavare, enligt ett pressmeddelande.

- Vi anser att vårt förslag orsakat en sådan debatt både internt och externt att det stör hela arbetsläget för koncernen. Debatten borde i stället handla om läget för bolaget, säger Volvokoncernens styrelseordförande Finn Johnsson till TT.

- Vårt beslut nu har också påverkats av IF Metalls och Teknikföretagens uppgörelse. Vi drar nu alltså tillbaka vårt förslag till bolagsstämman och låter därmed ersättningsvillkoren för 2008 fortsätta gälla i år.

TT: Borde inte styrelsen ha förstått att de förbättrade bonusvillkoren för Volvocheferna skulle mötas av en proteststorm?

- Man kan bara konstatera att tiderna på bara en månad försämrats kraftigt och debatten har den senaste tiden blivit så emotionell och kritisk, säger Finn Johnsson.

IF Metall applåderar Volvostyrelsens helomvändning.

- Det är glädjande att styrelseordföranden säger att vårt avtal har påverkat dem, säger IF Metalls avtalssekreterare Veli-Pekka Säikkälä och refererar till IF Metalls och arbetsgivarnas uppgörelse häromdagen om att sänka arbetstider och löner för att hjälpa företag att övervintra.

Aktiespararnas tillförordnade vd Günther Mårder hävdar att styrelsen tagit sitt förnuft till fånga.

- Att Volvo nu beslutat dra tillbaka sitt förslag är en framgång för både Volvos anställda och aktieägare. Förnuftet segrade trots allt, säger Günther Mårder.

Den uppfattningen delar också verkstadsklubben på Volvo.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Ekonomi

Foto: Scanpix

Spanien tar krafttag mot arbetslösheten

Måste få bukt med arbetslösheten. Den spanska regeringen vill luckra upp arbetsmarknaden och underlätta för företagen att göra sig av med folk.

Foto: Scanpix

”De arga har missförstått”

Fick många reaktioner på intervju i DN. Reinfeldt tror att många har missförstått, alla måste inte jobba till 75 års ålder.

Foto: Roger Turesson

DN gör vinst på 203 miljoner

Dagens Nyheter gör ett starkt bokslut för 2011 och redovisar en vinst på 203 miljoner kronor. DN:s anställda får en bonus.

Foto: Scanpix

FBI släpper hemlig rapport om Jobs

Mindre smickrande porträtt skymtar fram. FBI offentliggör en rapport om Apples grundare Steve Jobs kryddad med droger och svek.

Rekordomsättning för Apple. Så många iphones sålde Apple.

Vad vet du om Apple? Gläns i frågesporten om teknikjätten.

Mer från förstasidan

Foto: Magnus Bergström

”Hon kom fram som rena underbarnet”

DN:s Nils Hansson minns en av soulens främsta. ”Varken Mariah Carey eller Beyonce skulle låta som de gör utan hennes förarbeten.”

Foto: AP

Rörd Sundin tog emot publikens hyllningar

Ishockeylegendaren hedrades av fansen: ”Jag skulle inte byta ut mina år i Toronto mot någonting.” Nu är Mats Sundin historisk.

Sundin ger miljoner till forskning. Tack för stödet under karriären.

Torontos hjältar fick aldrig vinna. Här är historien om storlaget.

Foto: Jonas Ekströmer / Scanpix

”Polisen slog min son med batong”

Hockeyderbyt i Globen. För första gången tog AIK-supportern med sig sin sjuårige son till en elitseriematch. Det slutade i kaos och ett svullet ben.

807 JO-anmälningar. Polisen nöjd med den egna insatsen.

”Osäker kultur i klackarna.” Tar inte med sina barn till derbyt.

”Det är tystnaden som skrämmer.” Läs Johan Esks krönika om derbyt.

Foto: TV 4

”Solsidan”–Ove styr ”Kontoret”

Premär för svenska versionen av ”The Office”. Henrik Dorsin om sin rollkaraktär Ove: ”En dålig ledare.” Första avsnittet på söndag.

Foto: AP

Nu kan djur få ett eget larmnummer

Nytt ”SOS-nummer” föreslås. ”Man kan jämföra det med 112”, säger Robert ter Horst, veterinär på länsstyrelsen i Västra Götaland.

Fler djurskyddsärenden i fjol. Ökade kraftigt i Stockholms län.

Häst hade halvmeterbreda hovar. ”Den kunde inte röra sig.”

Pruta på bostaden

Ditt livs viktigaste köp. Experten tipsar om hur du lyckas pressa priset.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.