Fordonsindustrin

Volvochefen vill byta livsstil

Uppdaterad 2010-12-08 20:55. Publicerad 2010-12-08 15:06

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Nästa sommar slutar Leif Johansson efter 14 år som vd och koncernchef i lastvagnstillverkaren AB Volvo. ”Jag vill ta det lite lugnare”, säger han till TT.

Efter närmare 20 år som vd i börsbolag, Electrolux och Volvo, tycker Leif Johansson att ”stjärnorna står rätt” för att ändra riktning i livet. Han öppnar upp för att ta sig an nya styrelseuppdrag — men inte i Volvo; det har spekulerats om ordförandeposten.

– Volvokoncernen har en mycket bra ordförande i Louis Schweitzer och det allra bästa för bolaget är att ta ett vd-skifte med en stabil styrelse.

Han är inte intresserad av banker och försäkringsbolag i framtiden, utan siktar främst mot teknologi- och utbildningsbaserade företag.

– Det är min absoluta ambition att komma ur den livsstilen som det innebär att vara koncernchef på Volvo.

Men någon pensionärstillvaro blir det inte:

– Jag har inga ambitioner att gå i pension, i den meningen att jag vill spela mer gitarr och så vidare, utan fortsätta med en del andra intressanta uppdrag. Men inte koncernchefsjobb av den karaktären som på Volvo, svarar Leif Johansson som fyller 60 nästa år.

– Tidpunkten är mycket väntad skulle jag vilja säga, dels med tanke på hans ålder, dels på var bolaget befinner sig. De har ju fått ner kostnadsnivån och upp resultatet ganska mycket, och det kommer med all sannolikhet se än bättre ut till sommaren, säger Björn Enarson, analytiker på Öhman Fondkommission, om vd-skiftet.

Finanskrisen ledde till att Volvos försäljning av lastbilar ett tag praktiskt taget var utplånad. Det var den värsta och mest omtumlande upplevelsen i Leif Johanssons vd-karriär. Med tomma orderböcker tvingades bolaget att gå från 113.000 anställda, alla personalkategorier, i hela världen ned till dagens 103.000.

Olof Persson, chef för dotterbolaget Volvo Construction Equipment och ledamot i AB Volvos koncernledning, är en av dem som nämnts i spekulationerna om vem som ska efterträda Leif Johansson.

Även Olof Faxander, vd för ståltillverkaren SSAB, har pekats ut som en tänkbar Volvochef.

När Leif Johansson slutar får han ett engångsbelopp. De redovisade pensionsavsättningarna för honom uppgår till närmare 100 miljoner kronor.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Andra har läst

Nyheter från Ekonomi

Foto: Ted S Warren / AP

Ny Xbox ”allt i ett”

Nästa generations Xbox får namnet Xbox One. Den presenterades av Microsoft under en presskonferens på tisdagen i Redmond, Washington.

Foto: Anna Ardin

Coop ber om ursäkt för pantskylt

En Coop-butik informerade kunderna på rumänska att man inte längre löste in pantkvitton kontant. Beslutet har väckt starka reaktioner. Läs mer. 525 11 tweets 514 rekommendationer

Foto: Erich Stering

Svenska storföretag måste öppna sig

Tusentals miljarder försvinner från u-länder. Svenska storföretag måste bli mycket öppnare med vad de gör i utvecklingsländerna, menar Swedwatch. 6 0 tweets 6 rekommendationer

Foto: Lotta Härdelin

Sparare utmanar finansbolag i rätten

Hundratusentals kronor på spel. Över 400 sparare driver en historisk process för att få rätt mot norska finansbolaget Acta och banken Kaupthing. 3 0 tweets 3 rekommendationer

Mer från förstasidan

50-åring låg död i sin lägenhet i två år

Hittades vid stambyte. Mannen var arbetslös och beskrivs av polisen som mycket ensam och utan anhöriga eller vänner i Sverige. 238 7 tweets 231 rekommendationer

Foto: Ted S Warren / AP

Ny Xbox ”allt i ett”

Nästa generations Xbox får namnet Xbox One. Den presenterades av Microsoft under en presskonferens på tisdagen i Redmond, Washington.

Foto: Scanpix

Samsovning ökar risken för barnet

För plötslig spädbarnsdöd. ”Om man vill minimera risken för plötslig spädbarnsdöd pekar det mesta på att det bästa är att barnet sover på rygg i egen säng.” 25 0 tweets 25 rekommendationer

Pruta på bostaden

Ditt livs viktigaste köp. Experten tipsar om hur du lyckas pressa priset.

Mer från DN.se

DN.se på agendan

Allt om hockey-VM

DN:s VM-sajt. Live-tv, resultat, intervjuer och reportage – under hela VM.