Vulkanutbrott på Island

Vulkanaskan värsta störningen sedan andra världskriget

Publicerad 2010-04-21 14:31

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Vulkanaskan i Europas luftrum har vuxit till den värsta trafikstörningen sedan andra världskriget, enligt Anders Bornefalk, ekonom på Svenskt Näringsliv. Förutom mot turister och flygbolag kan krisen slå hårt mot företag beroende av insatsvaror.

Vulkankrisen har hittills kostat flygbolagen 12 miljarder kronor, enligt den internationella branschorganisationen IATA. Och det är inte bara flygbolagen som drabbas. Turister och affärsresenärer kommer inte hem. Industrin väntar på insatsvaror och nyckelpersoner som fastnat i trafikkaoset.

- Analyser visar att det här är den största störningen som drabbat flyget sedan andra världskriget. Det är mycket större än 11 september, säger Anders Bornefalk, ekonom på Svenskt Näringsliv.

Han poängterar att många företag under senare tid byggt upp logistiksystem som utgår från så små lager som möjligt, vilket gör produktionen direkt beroende av fungerande transportsystem.

- Ofta kommer insatsvarorna med flygplan, framförallt till läkemedelsindustrin. Där kan ju produktionen bli stillastående om de inte lyckas ordna ersättning snabbt, säger Bornefalk.

- Det kan ta ända till sommaren att komma igen. Men det beror på hur långa väntetider det blir och exakt vilka som drabbas.

Men som effekt på BNP är detta svårt att mäta, enligt Bornefalk.

Omedelbara effekter blir det även på turistnäringen och företag som lever på att sälja tjänster till flygresenärer, som taxibolag med trafik på de stora flygplatserna. Det kan bli kännbara avbräck i intäkterna, tror Bornefalk.

Under strejken 2007 tappade exempelvis Taxi Stockholm hälften av sin trafik mellan Stockholm och Arlanda flygplats, vilket innebar intäktsbortfall på flera miljoner kronor.

- Nu är det hela flygtrafiken. Då blir det snabbt ganska stora belopp för företagen runt omkring.

Om flygstörningarna fortsätter in i sommarsäsongen växer problemet, inte minst för mindre orter runt om i landet som har satsat på turism.

- Vi vet ju inte hur länge vulkanutbrottet håller i sig. Men säg att det håller i sig till maj och juni, då blir det tufft, då är reseströmmarna 15—20 procent högre än normalt, säger Bornefalk.

 - Så här långt har våra kunder inte påverkats av flygstoppen. Men skulle det fortsätta längre får vi se över produktionen och kanske styra om verksamhet från produktionsanläggningar i Europa, säger Fredrik Hallstan, talesman för Ericsson.

- Vi förbereder våra fabriker i Kina, Indien och Brasilien så att de kan öka sin produktion, tillägger han.

Hur långt bort ett beslut är om flytt av produktion till länder utanför Europa kan Hallstan inte avgöra i nuläget.

- Vi håller ett öga på situationen hela tiden. Just nu har vi inga besked att ge.

Många anställda i koncernen befann sig på resande fot när flygningarna i europeiskt luftrum började ställas in till följd av vulkanaskan. Men detta har inte lett till några större problem, enligt Hallstan.

- De sitter lite här och där. Men det gör ingen större skillnad. Vi är ett företag med personal som är van att jobba mobilt. De som sitter fast kan jobba via tele- och videokonferenser och sedan kan de koppla upp sig på hotellrum eller använda våra lokala kontor.

Mer än 1 000 ton textilier, beställda av europeiska modebranschen, har fastnat på flygplatsen i Dhaka till följd av flygproblemen i Europa, enligt flygtransportföretaget Bismillah Airways chef Abdul Mannan.

- Det rör sig mest om tyger, som nu måste skickas som brådskande för att inte missa inledningen på den europeiska sommarsäsongen, säger Mannan till nyhetsbyrån AFP.

Enligt Mannan drabbas både flygfraktbolagen och textilindustrin av avbräck på miljontals dollar till följd av den gångna veckans problem.

Omkring 80 procent av Bangladeshs export består av textilvaror.

På klädjätten H & M har man däremot knappast märkt av fraktproblemen.

- De flesta av våra transporter sker med båt eller tåg. Så vi kan inte se att det här har påverkat oss i någon större utsträckning, säger Håkan Andersson, presskontakt på koncernen, till TT.

- Vi har som miljöpolicy att använda så miljövänliga transporter som möjligt och då blir det båt eller tåg, tillägger han.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Ekonomi

Foto: AP/AFP Demonstrationer i Madrid i samband med eurokrisen och Moody's hemsida.

Flera länder får sänkta kreditbetyg

Spanien, Portugal och Italien. Kreditvärderingsinstitutet Moody's sänker nu ländernas betyg, som har påverkats av krisen i euroområdet.

Spanska banker nedgraderas. 15 banker berörs – får sänkt betyg.

Foto: Scanpix

Bolånetaket stänger ute många yngre

Kontantinsatsen avskräcker unga. Det krävs större kontantinsats för bostadsköp än tidigare. Bolånekunder under 25 år har i stort sett försvunnit.

Foto: Scanpix De drabbade charterbolagen väljer att sätta in andra flygbolag.

Flygstrejk bryter ut

Tvist om arbetstider. En flygstrejk bryter på tisdagen ut mot flera av Apollos, Solresors och Fritidsresors flygbolag.

Lång väg kvar för Grekland

Detta händer nu. Sparpaketet är godkänt men ännu är inte nödlånet i hamn. Grekland står inför långa och svåra utmaningar.

Greklands ödesstund. Kräver år av egna ansträngningar.

Kravaller när Grekland sa ja. Se bilderna från Aten.

Foto: Scanpix

Iphone sämst i test vid minusgrader

Inte bästa valet. Iphone 4S rekommenderas inte om du vill använda mobilen utomhus på vintern.

Hela listan. Osmarta mobiler mest köldtåliga.

Mer från förstasidan

Foto: AP/AFP Demonstrationer i Madrid i samband med eurokrisen och Moody's hemsida.

Flera länder får sänkta kreditbetyg

Spanien, Portugal och Italien. Kreditvärderingsinstitutet Moody's sänker nu ländernas betyg, som har påverkats av krisen i euroområdet.

Spanska banker nedgraderas. 15 banker berörs – får sänkt betyg.

Foto: AP

Hamburgerjättarna vill ge grisar plats

McDonald's sällar sig till Burger King. Hamburgerkedjorna försöker nu få uppfödarna att ge suggorna ett bättre liv.

Foto: AP

Här är det vanligast med långa relationer

Stockholmare hamnar längst ned på listan i en ny Sifoundersökning, men två landskap utmärker sig vad gäller långa förhållanden. Här håller kärleken.

Sverige utvisade en utländsk diplomat

UD bekräftar för DN.se. Enligt nyhetsbyrån AP:s källor rör det sig om den näst högste diplomaten vid Rwandas ambassad som ska ha spionerat.

Pruta på bostaden

Ditt livs viktigaste köp. Experten tipsar om hur du lyckas pressa priset.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.