Justitieminister Beatrice Ask svarar nu på anklagelserna om att EU under Sveriges ledning är på att väg att bygga upp ett jätteregister över EU-medborgarna. Dom målar upp ett spöke som inte finns, säger Ask.
Det är ett flertal politiker med förre justitieminister Thomas Bodström(S) i spetsen som kritiserar svenska regeringen för att den inte stoppar EU:s planer på ett "superregister". Men även Centerpartiets EU-parlamentariker Lena Ek har framfört liknande farhågor.
- Det är naturligtvis helt fel. Det är såna här fantasier som dyker upp i debatten, säger Beatrice Ask till DN.
- Men jag tycker det är bra att det diskuteras. Det är precis därför vi har lyft fram behovet av en strategi som sätter ramar för informationsutbytet inom EU både när det gäller teknik, kostnader, men också vilken typ av information som kan utbytas och vad man kan använda den till, men också vilken typ av information som kan utbytas.
Det är EU-kommissionen som i sitt utkast till det så kallade Stockholmsprogrammet om det framtida rättsliga samarbet inom EU föreslagit en samordning av de register som finns i dag för bland annat gränskontrollen, viseringar och flyktingkontroll. Men enligt kommissionen handlar det inte om en sammanslagning av registren utan en myndighet för att se till att de sköts på ett korrekt sätt.
- Vi ska väl börja med att se till att vi får ett modernt datasystem på plats eftersom vi har en gemensam gräns mot länder utanför EU, och eftersom vi inte har några gränser oss emellan så är det ändå viktigt att gränskontrollen fungerar. Och då behöver vi ett datasystem där man till exempel har information om det är någon person som är efterlyst och som möjligen försöker ta sig in eller ut ur EU. Det är väl inte så märkvärdigt, säger Beatrice Ask.
- Men även oppositionen måste ju förstå att det finns ett brett spektrum av frågor vi ska diskutera. Min ambition är att Stockholmsprogrammet ska bli någonting som vi är stolta över också för åren som kommer. Ett program som lägger lite struktur och inriktning på vårt samarbete.
- Människohandel, sexuellt utnyttjande av barn, barnpornografi, IT-brottslighet, ekonomisk brottslighet, olaglig narkotikahandel upprör medborgare i alla medlemsstater. Och det finns ett klart folkligt stöd för att göra samarbetet mellan medlemsstaterna, polis, tull, åklagare bättre, säger Beatrice Ask.
Läs mer - Hemläxa för oss EU-ministrar