Europa 2009

Digitala murar ska rivas i Visby

Publicerad 2009-11-09 14:17

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Vi ska riva ner de sista murarna i den digitala världen. Det var budskapet från EU-ledarna när Visbykonferensen inleddes på 20-årsdagen av Berlinmurens fall.

Konferensen i Visby, som pågår 9-10 november, är ett steg på vägen mot en ny EU-politik inom det som kallas ICT, Information and Communication Technology. Till stor del handlar det om internet och hur det kan och bör byggas ut och användas.

Åsa Torstensson, Sveriges infrastrukturminister och Visbymötets värd, uttryckte stora förhoppningar på en presskonferens på måndagen:

- Den nya tekniken är ett verktyg för att lösa klimatkrisen, föra människor samman, skapa bättre företag och nya jobb och blåsa nytt liv i demokratin, sade Torstensson på presskonferensen.

Därefter fick kommissionären för informationssamhället Viviane Reding ordet:

- Det här är en historisk dag. För 20 år sedan revs Berlinmuren. Vi ska riva ner de sista murarna i den digitala världen, sade Reding.

Till det Reding vill satsa mest på hör mer och snabbare bredband och tillgång till nätet för alla i hela unionen. Hon framhöll att EU ännu inte drar tillräcklig nytta på det digitala området av att unionen är världens största konsumentmarknad.

Till grund för diskussionerna i Visby ligger bland annat två rapporter som på olika sätt diskuterar vad EU:s framtida ICT-politik kan och bör innehålla. Den ena rapporten heter ”A green knowledge society” och har tagits fram av ett konsultbolag på uppdrag av det svenska näringsdepartementet.

Den andra heter ”Our Visby Agenda” och har tagits fram genom ett öppet samarbete mellan aktivister på nätet. Några av initiativtagarna är forskare på Kungliga tekniska högskolan.

Konsultrapporten betonar bland annat ICT-sektorns betydelse för EU:s ekonomi och möjligheterna den ger att ta sig upp ur den nuvarande lågkonjunkturen. Den framhåller också den roll som teknologin kan spela i försöken att skapa ett ekologiskt och klimatmässigt mer hållbart samhälle. Större delaktighet för medborgare i politiken pekas också ut, liksom behovet av att lösa de nuvarande konflikterna kring upphovsrätten.

Rapporten ”Our Visby Agenda” tar upp en del av ovanstående men anlägger också andra perspektiv på frågorna. Exempelvis diskuteras nätneutralitet, det vill säga vikten av att internet fortsätter vara en öppen arena för innovation, skapande och deltagande och inte begränsas av exempelvis operatörernas kontroll.

När det gäller demokratiskt deltagande poängteras att inte bara dokument utan också själva de politiska processerna måste göras transparenta och tillgängliga för den som vill använda nätet till att påverka. Nödvändigheten av att balansera säkerhet mot öppenhet, liksom behovet av hållbara digitala arkiv diskuteras också i ”Our Visby Agenda”.

På Visbykonferensen deltar politiker från medlemsländerna och EU-parlamentet liksom folk från kommissionen. Representanter för näringslivet, den akademiska världen och olika intressegrupper är också inbjudna.

Det svenska EU-ordförandeskapet har till uppgift att dra slutsatser av vad som framkommer i Visby. Beslut om ramarna för en framtida EU-politik på området fattas sedan på ministerrådets möte den 17-18 december.

I nästa steg lägger kommissionen under våren 2010 fram ett mer detaljerat förslag till ICT-politik. Den så kallade Visbyagendan ska sträcka sig fram till år 2015.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: Franck Fife / AFP

Zambia mästare – där landslaget dog

Afrikanska mästerskapen. Efter 120 mållösa minuter avgjorde Zambia finalen mot Elfenbenskusten på straffar på söndagskvällen.

Porrsajt hackad – kunduppgifter ute

350.000 användare. Porrsurfare har anledning att vara oroliga. En hackare har slagit till mot porrsajten Brazzers och offentliggjort en del av sina fynd.

Foto: Drago Prvulovic / Scanpix

Bluffaffärer orsak till Malmömorden

Nya uppgifter om morden i Malmö. Minst fyra av dödsoffren ska ha koppling till internetrelaterade blufföretag. Det uppger källor för TT.

Fyra begärda häktade. Misstänks för mordet vid ett gatukök i Malmö.

Tomas Alfredsons film prisad

Spionthrillern ”Tinker, Tailor, Soldier, Spy” fortsätter att hyllas. På Bafta-galan i London blev det två utmärkelser. Läs mer.