Europa 2009

EU-chefen Barroso hyllar Lissabonfördraget

Publicerad 2009-12-01 10:00

Foto: Liu Jin / AP EU-kommissionens ordförande José Manuel Barroso (tv) lovordar det fördrag som träder i kraft på tisdagen. Med fördraget måste regeringschefer, som Fredrik Reinfeldt (th) ge plats åt Herman Van Rompuy som EU:s högsta företrädare.

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Peking. När det så kallade Lissabonfördraget trädde i kraft på tisdagen förändrades EU i grunden. I en TT-intervju hyllar kommissionen ordförande José Manuel Barroso nyordningen — och avvisar kritiken mot unionens nya höga potentater.

- Fördraget ger Europa möjlighet att agera på ett mer koordinerat och sammanhållet sätt, säger Barroso till TT i Peking.

Under två dagar träffade han och statsminister Fredrik Reinfeldt, EU:s nuvarande ordförande, de kinesiska ledarna. Men på tisdagen satte sig EU-duon på planet till Lissabon för att delta i firandet av det fördrag som så genomgripande förändrar unionen.

När Peking vinkar adjö med fuktigt rå kyla talar portugisen Barroso varmt om Lissabon. Han påpekar att fördraget minskar EU-ländernas vetorätt när fler beslut kan fattas med kvalificerad majoritet i stället för att kräva enhällighet. För Barroso, som leder förhandlingarna i EU:s "regering", är det ljuv musik.

- Det är bra, för en union med 27 medlemmar kan inte alltid vänta på det sista godkännandet av den sista medlemsstaten.

En annan skarp förändring är att Belgiens premiärminister Herman Van Rompuy valts till permanent ordförande för Europeiska rådet — samarbetsorganet för EU:s stats- och regeringschefer.

Vidare blir brittiska EU-kommissionären Catherine Ashton förste vice ordförande i kommissionen — men framför allt hög representant för utrikes- och säkerhetsfrågor, även kallad EU:s "utrikesminister".

Därmed marginaliseras systemet med medlemsstaternas ordförandeskap som roterar var sjätte månad. Även här talar Barroso om att EU blir mera rationellt, effektivt och beslutsfähigt.

- Det ger långsiktighet och uthållighet åt rådet, säger han.

Efter valen av Van Rompuy och Ashton kom kritik runt om i Europa om bleka, lättviktiga, ointressanta kompromisser. Den gick ut på att många år av hårt arbete för att ge EU en tydlig röst i världen har förfelats i en historiskt missad möjlighet.

Men dessa invändningar avfärdas helt av José Manuel Barroso.

- Jag anser att valet av de båda är oerhört bra.

Barroso ser Van Rompuy som en mycket respekterad, kunnig och väl förankrad politiker, som också har en "instinktiv känsla" för när möjligheter till samförstånd i olika frågor dyker upp.

- Vi behöver ledare som kan hitta kompromisser, hitta konsensus. Jag anser inte att ödmjukhet är ett problem, jag anser att arrogans är ett problem.

Han pekar också på att han känner Ashton från kommissionen. Hon, om någon, anses kunna bättre samordna EU:s i dag något kvistiga och vildvuxna diplomatiska trädgård.

- Hon är mycket duktig, extremt kompetent och precis rätt person för den här sortens jobb. Hon har stor kompetens vad gäller att skapa kontakter och fördjupa relationer och dialog, säger Barroso.

Läs mer: Snabbguide: EU:s nya fördrag

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Stor fängelsebrand – hundratals döda

Fångarna ska själva startat branden. Enligt Reuters ska 270 personer ha omkommit under en brand som startades under ett upplopp.

Foto: Scanpix Tåget, av modellen "Flirt".

Norskt tåg spårade ur – flera skadade

Miljardtåget spårade ur under testkörning. Minst tio personer skadades när ett tåg spårade ur mellan Nykirke och Holmestrand söder om Oslo.

Foto: Scanpix

Två personer döda i södra Stockholm

Polis åkte på bråk – hittade två avlidna. Två personer påträffades på onsdagen döda i en lägenhet i Botkyrka, söder om Stockholm.

Foto: Scanpix

En lektion i hur skolan i Sverige kan lyckas

Den hyllade finska skolan har varit förskonad från drastiska reformer och står fri från marknadens logik. Sven-Eric Liedman skådar ljuset.