EU-debatt om bekanta ämnen

Publicerad 2009-05-28 00:11

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Mona Sahlin (S) pratade om jobben och Fredrik Reinfeldt (M) om att hålla i den offentliga plånboken — EU-debatten mellan de två partiledarna i TV4 var misstänkt lik en inrikespolitisk debatt.

- Jag är Spara, Mona Sahlin är Slarva.

Så inledde Moderaternas partiledare Fredrik Reinfeldt EU-debatten mot Socialdemokraternas partiledare Mona Sahlin (S) i TV 4:s Kvällsöppet med Ekdal på onsdagskvällen.

- Det är inte att slösa att satsa mot arbetslösheten, svarade Mona Sahlin, som menade att sparande är för goda tider.

EU-märkningen till trots, skillnaden mot en sedvanlig inrikespolitisk drabbning mellan de båda partiledarna var hårfin under en stor del av debatten. Mona Sahlin angrep Fredrik Reinfeldt för att låna pengar till att sänka skatter och Fredrik Reinfeldt talade om risken med de ofinansierade utgifter som Socialdemokraterna vill lösa krisen med.

- Vår politik är en politik jag vill se mer av i Europa — att hålla fast vid de offentliga finanserna, sade Fredrik Reinfeldt.

Partiledarna var, inte oväntat, eniga om att klimatfrågan är en av de absolut viktigaste frågorna under Sveriges kommande ordförandeskap. Ett ordförandeskap under vilket Mona Sahlin inte utlovade någon så kallad borgfred, men väl att hålla god stil.

- Vi lovar en stenhård debatt, sade Mona Sahlin som ställde sig oförstående till programledaren Lennart Ekdals fråga om hur de hårt pressade Socialdemokraterna ska kunna hantera de förväntningar på ett större inrikespolitiskt samförstånd som ordförandeuppdraget innebär.

- Är vi pressade? sade Mona Sahlin och skrattade till.

Mycket förenar Socialdemokraterna och Moderaterna i EU-frågorna, konstaterade Fredrik Reinfeldt inledningsvis. En sådan fråga visade sig vara snusets framtid, båda partiledarna tyckte att snus ska få säljas i hela unionen.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Webb-TV

David Lindgren och Ulrik Munther i final

David Lindgren och Ulrik Munther blev vinnarna i Melodifestivalens andra deltävling. Final i Globen nästa. DN.se:s direktrapportering.

Underdog och barnfavorit till final. Webb-tv med segerjublet.

Hanna Fahl festivalbloggar. I vimlet och minglet i Göteborg.

Lavin begravde by i Kosovo

Minst sju döda. Snön rullade in med förödande kraft och begravde 15 hus. En minderårig flicka hittades vid liv när byggnaderna grävdes fram.

Foto: AP

När McDonalds bet sig rejält i svansen

Indragen reklam. McDonalds försökte tona ned farorna med friterad kyckling. Det gick inte så bra. Man fick rejält med skäll.

Foto: TG5 / AP

Video: Kaptenen oberörd när ”Costa Concordia” gick på grund

En videoinspelning inifrån bryggan i det olycksdrabbade italienska fartyget ”Costa Concordia” har nu offentliggjorts. Se webb-tv.