Sören Wibe är känd som socialdemokratins mesta EU-kritiker. Men som Junilistans nya toppnamn vill han att partiet byter läger från de EU-kritiska nationalisterna till de EU-vänliga gröna.
– Det är för mycket kufar och konservativa som sitter i vår grupp.
Sören Wibe står uppträngd mot ett hörn i ABF-husets bruna korridorer och river av en snabb debatt.
– För eller emot EMU? Okej shoot! säger motkombattanten Olle Schmidt (FP) och SVT:s webbtv-team kör i gång.
I nära 30 år har Sören Wibe hängett sig åt EU-kritik och har inga problem med att leverera några skarpa oneliners i pausen till en annan debatt – om arbetsrätten. Programmet är hektiskt och den som vill intervjua honom får göra det i farten. Junilistan kämpar i motvind, opinionssiffrorna har sjunkit drastiskt från succévalet för fem år sedan då uppstickaren blev tredje största parti. Det är inte utan att man undrar om Sören Wibe frågar sig vad han gett sig in på.
– Det går inte särskilt bra för oss. Men vi fick ju bäst i test på vår reklamfilm, säger han med en blinkning.
Tv-inslaget som lovordas av pr-konsulter berättar slagkraftigt om alla pengar EU ger till alltifrån brittiska kungahuset till en skidbacke på Bornholm. Frågan är om det räcker för att mobilisera de svenska EU-motståndarna.
– De har resignerat och tycker att det inte spelar någon roll, EU-projektet rullar på ändå. Men det är oerhört viktigt för demokratin att fortsätta. Det visar inte minst frågan om euron där vissa partier kräver nya folkomröstningar bara för att utfallet inte blir som de vill.
Nej, Sören Wibe blickar inte bakåt. Efter Lavaldomen, som bekräftade hans farhågor för att EU-medlemskapet skulle leda till inskränkningar av den svenska modellen, var besvikelsen på socialdemokratin för stor. Junilistan ställer sig bakom Socialdemokraternas krav att riva upp det så kallade utstationeringsdirektivet. Men enligt Wibe är det knappast genomförbart.
– Intentionerna med att riva upp direktivet är goda, men de får aldrig med sig de konservativa i EU-parlamentet. Så egentligen är det bara en tom markering, en dimridå för väljarna.
Jägarna var en stark väljargrupp förra valet och Junilistan profilerar sig även i år med krav på att Sverige inte ska behöva EU:s tillåtelse för skyddsjakt på varg och säl. Men för Sören Wibe är det kampen mot överstatligheten som är det primära.
– Det är en röst som tystnar i världen om Sverige går med i den gemensamma utrikes- och säkerhetspolitiken.
Trots det vill han att partiet ansluter sig till De gröna i EU-parlamentet. Planen är att förhandla om att gå med i en undergrupp till den, som består av regionala självständighetssträvande partier. Men De gröna består i huvudsak av federalister som tvärtemot Junilistans profil vill flytta mer makt till EU.
– Men röstningen är helt fri i den här gruppen. Det viktiga är att vi får utrymme för vår tvärpolitiska EU-kritik.