Europa 2009

EU-kritisk Klaus fick känslorna att svalla

Publicerad 2009-02-20 11:12

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

BRYSSEL. Den tjeckiske presidenten Vaclav Klaus fick känslorna att svalla när han talade i EU-parlamentet på torsdagen. Burop, applåder och protest-rusningar ut ur parlamentet mötte hans kritiska åsikter om att EU har för mycket makt.

Vaclav Klaus, Tjeckiens president, hämmades inte alls av att hans land står som ordförande för EU när han intog EU-parlamentets talarstol. Han riktade salva på salva mot hur EU:s system fungerar och när han kom till delen i sitt tal om att ett starkare EU-parlament inte löser några problem fick en del parlamentariker nog och lämnade helt sonika salen.

Det Klaus framför allt ville understryka är att det måste finnas en debatt om hur EU fungerar.

 – Det finns många olika legitima alternativ till hur EU ska organiseras. Vi bör diskutera dem, det borde vara helt normalt i Europa. Annars är vi tillbaka i den tid när bara en åsikt anses vara korrekt, sade Klaus vid en efterföljande presskonferens.

Klaus betonade gång på gång att han inte ser något annat alternativ för Tjeckien än att vara med i EU. Men EU är på fel väg, enligt Klaus. Lissabonfördraget, som fick ett nej av Irlands folk förra året och ger EU-parlamentet mer makt, är definitivt att anta fel riktning, enligt Klaus.

Även om Klaus som president inte har så stor makt i Tjeckien är det han som ska skriva under Lissabonfördraget om landets parlament godkänner det. Om han är redo att sätta sin namnteckning under fördraget ville Klaus inte avslöja.

– Schackspelare meddelar inte sitt nästa drag i förtid, sade han finurligt.

Klaus menar att avståndet mellan medborgarna och EU:s institutioner är alltför stort. Lissabonfördraget, som är tänkt att underlätta beslutsfattandet i EU, skulle bara öka den defekten, enligt Klaus.

Den tjeckiske presidentens tal möttes av både burop och applåder. Själv var Vaclav Klaus med sin mjuka röst och ständigt lurande leende nöjd med responsen.
 

– Det var perfekt atmosfär, jag gillade det mycket. För en talare är total tystnad och brist på intresse det värsta som kan hända. Det enda som förvånar mig är att en del inte verkar redo att lyssna och bestämde sig för att lämna salen, sade han efteråt.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: Drago Prvulovic / Scanpix

Bluffaffärer orsak till Malmömorden

Nya uppgifter om morden i Malmö. Minst fyra av dödsoffren ska ha koppling till internetrelaterade blufföretag. Det uppger källor för TT.

Fyra begärda häktade. Misstänks för mordet vid ett gatukök i Malmö.

Foto: AP

Forskare: Så smart blir du av lite vodka

Ökad kreativitet. En grupp män, som drack sig lätt berusade, löste fler verbalt krävande problem snabbare än en grupp helt nyktra män.

”Regeringens jobbsiffror fel”

Enligt SVT:s Agenda. Sysselsättningen har inte ökat. Mellan 2006 och 2011 minskade andelen som arbetar från 66,1 till 65,8 procent.

Foto: Jon Super / AP

Luis Suarez ber om ursäkt

”Jag svek klubben.” Liverpools Luis Suarez vägrade att hälsa på Manchester Uniteds Patrice Evra. Nu ber anfallaren om ursäkt.

Dalglish ångrar sig. Tar tillbaka det han sade till Sky Sports.

Man United säger tack. Klubben accepterar Liverpools ursäkt.