Europa 2009

Eu-valkandidater röstskolkade

Publicerad 2009-05-20 09:14

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Flera toppkandidater i valet till EU-parlamentet har själva legat på sofflocket i tidigare val, rapporterar Sveriges Radios Ekoredaktion.

Av 366 granskade politiker som ställer upp för riksdagspartierna, Junilistan eller Sverigedemokraterna avstod åtta procent från att rösta i förra EU-valet. För Sverigedemokraterna ligger andelen på över 50 procent enligt de röstlängder som radion granskat.

Moderaternas tredje namn, EU-parlamentarikern Cristofer Fjellner, röstade inte i EU-parlamentsvalet 1999.

- Om det var så att jag inte skulle ha röstat är det något jag ångrar i dag, just för att då missade jag en chans att påverka det som jag i dag vet påverkar mig så otroligt mycket, säger Fjellner.
 

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Så ser din chef vad du gör på Facebook

Allt vanligare med kontroller av jobbsökande. Fyra av tio rekryterare gör kontroller på sociala medier när de ska anställa ny personal.

Detta kollar chefen mest. Hela listan på bakgrundskontrollerna.

Så gör företagen kontroll. Se grafiken på vad företagen vill veta.

Är du rädd för att chefen ser din Facebookprofil?

Foto: Scanpix

Sjukvårdsreformen – älskad eller hatad

Kelly Corcoran kan utbilda sig. Republikanska presidentkandidater lovar att riva upp lagen men för många amerikaner gör den stor skillnad.

Foto: Scanpix

”Foppa” redo för ny karriär i affärslivet

Har pluggat ekonomi på Handels. Peter Forsberg har bytt hockeyn mot ekonomistudier och är nu redo att ge sig in i affärslivet. Men glöm Foppa-tofflorna.

Foto: Alexander Mahmoud Johnny Ederyd ska få en sexfilig motorväg under sitt vardagrum.

Förbifarten hotar hans villa

”De spelar rysk roulette med mitt hus”. Rakt under Johnny Ederyds villa kommer det att sprängas för en tunnel där Förbifartens trafik ska ledas.