En ekonomi som drabbats hårt i den internationella finanskrisen och en arbetslöshet som fortsätter att stiga. Just därför ska Estland så snabbt som möjligt införa euron, menar landets premiärminister Andrus Ansip.
– Vårt stora mål är att införa euron 2011, förklarar Estlands premiärminister Andrus Ansip.
Den internationella finanskrisen har slagit hårt mot ekonomierna i de baltiska länderna. Tuffast är det i Lettland, där man så sent som för några veckor sedan tvingades till nya åstramningar.
Men även Estland har drabbats hårt. I år väntas bruttonationalprodukten, BNP, minska med 14 procent. Samtidigt har arbetslösheten rusat från 3,5 procent i mars förra året till över 13 procent i dag. Och Internationella valutafonden, IMF, spår att siffran stiger till 16 procent innan året är slut.
Andrus Ansip besökte Stockholm på måndagen för att delta i det nordisk-baltiska statsministermöte som föregick tisdagens och onsdagens session i Nordiska rådet.
– Det ekonomiska läget finns numera alltid på dagordningen när politiska ledare möts, konstaterar Ansip.
Nästa år räknar Estland med att ekonomiska svångremmar och en vändning i den internationella konjunkturen ska få landets BNP att visa plussiffror igen. Estlands centralbank spår en BNP-tillväxt på 1,4 procent nästa år.
Scenariet att Lettland snart ska tvingas devalvera och att detta skulle ”smitta av sig” på grannländerna Estland och Litauen håller Andrus Ansip ifrån sig. Devalvering är inte någon lösning på den ekonomiska krisen, menar den estländske premiärministern.
– Rykten och spekulationer om en devalvering gör att investerare drar sig för att satsa i de baltiska länderna, säger han.
– Den bästa utvägen för att återskapa förtroendet är att införa euron, förklarar Andrus Ansip.
Prermiärministern menar att Estland ”i teknisk mening” redan har euron eftersom den estländska kronans kurs är knuten till den europeiska valutan.
– Men känslomässigt och psykologiskt är skillnaden stor. Och även privatpersoner som har bolån i euro skulle känna sig tryggare med euron som estländsk valuta, säger Ansip.
Internationella valutafonden, IMF, säger i en rapport som presenterades på måndagen att Estland kan klara kraven för att byta ut kronan mot euron. ”Att införa euron 2011 ligger inom möjligheternas ram”, heter det i rapporten. Men man manar samtidigt Estland att vidta åtgärder för att ytterligare pressa budgetunderskottet.
Andra bedömare, som kreditvärderingsföretaget Moody’s, har varit mer tveksamma till att Estland lyckas uppfylla kraven till 2011.