Tänker du rösta på Miljöpartiet? Då bör du känna till att det kan ge mer makt till EU. På samma sätt kan en moderat valsedel bli en röst för att flygindustrin ska få betala mindre för sina utsläpp.
– Vilken partigrupp du röstar på är viktigare än både kandidater och svenskt parti, säger statsvetaren Magnus Blomgren.
Väljarna ska inte bara bestämma om de vill rösta rött, blått eller kanske gult för Junilistan, vad de svenska partierna vill på EU-nivå och vilka kandidater som driver vilka frågor. De svenska ledamöterna ingår också i olika partigrupper i EU-parlamentet och där är det knappast de svenska åsikterna som dominerar.
– När parlamentarikerna kommer till Bryssel kommer man att agera och rösta ungefär som gruppen säger i de allra flesta frågor, säger Magnus Blomgren, som forskat om Europaparlamentet.
Det har delvis sin praktiska förklaring. Parlamentarikerna hinner helt enkelt inte sätta sig in i och driva alla frågor. EU-parlamentet är en stor kompromissmaskin vars kvarnar tålmodigt maler fram de förslag som till slut blir ett gemensamt ställningstagande. Ett led är att partigruppernas representanter i utskotten lägger förslag som slås fast på en röstlista. Den rekommendationen väntas sedan ledamöterna i varje partigrupp följa.
– Det är bara i enstaka frågor de bryter sig ut och röstar emot. De vill agera som gruppen. Att vara enig är en styrka, säger Magnus Blomgren.
Dessutom är partipiskan hemifrån svag. Ledamöterna står ofta ganska ensamma och då blir det, enligt Blomgren, naturligt att söka stöd i sin partigrupp.
– Därför är Europaparlamentarikerna ofta mer EU-positiva än svenska politiker i allmänhet.
Vissa frågor som är känsliga ur svensk synvinkel har parlamentarikerna dock koll på. Därför röstar Miljöpartiets Carl Schlyter mot sin EU-vänliga grupp i frågor om att flytta mer makt till EU. Och Moderaternas Gunnar Hökmark gjorde tummen ner när hans konservativa grupp sa ja till att flygets utsläppsrätter skulle vara gratis och inte auktioneras ut. Två knapptryckningar som enbart blev en markering mot den gruppmajoritet som bestämmer.
Miljöpartiets toppnamn Carl Schlyter tycker att partierna är dåliga på att berätta vilken politik som deras väljare i förlängningen röstar på.
– När det gäller fiskeavtalen är till exempel nästan alltid M:s, S och FP:s grupper emot.
Men hur öppna är ni med att era väljare lägger sin röst på ökad överstatlighet?
– Det har våra motståndare påpekat i alla val. Det är dessutom inte en fråga som avgörs i parlamentet. Vill man hindra mer överstatlighet måste man rösta för en regering som driver det.
Magnus Blomgren råder väljarna att kolla vad partigruppen i Bryssel tycker och om det avviker från vad det svenska partiet anser. Men också att ta reda på hur kandidaten då tänker rösta.
– För att veta vilken politik jag röstar för om jag väljer en person är det avgörande vilken grupp kandidaten tillhör. Därför kommer Piratpartiet undan lite väl lätt när det inte säger vilken grupp det vill sitta i.