Europa 2009

Invigning med nationalsång och pop

Publicerad 2009-07-01 20:40

Foto: Janerik Henriksson / Scanpix

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

På Skansen, till smäktande toner av Hugo Alfvén, gick ordförandeskapet för EU på onsdagskvällen formellt över till Sverige. "Vi står redo", försäkrade Fredrik Reinfeldt från Sollidenscenen.

Ja, visst lät det mycket från scenen denna afton. Det var nämnde Alfvén, det var kristen jojk och potpurri innehållande nationalsång såväl som poplåtar. Med de ”typiska” knätofsarna svängande taktfast.

Det var tätt mellan åhörarna i bänkarna. Aningen mer luft mellan armbågarna hade nog de på första bänk – kungaparet, Reinfeldt, Barroso med flera. 

Konferencieren Ebba Blitz presenterade Fredrik Reinfeldt inför dennes installationstal.

- Just i dag, för 18 år sedan, lämnade Sverige in sin medlemsansökan till EU. Vi var övertygade om att vi hade nåt att bidra med. Nåt att vinna och nåt att lära oss. Och nu, nu är det dags att svara för alla de frågor som EU och Sverige står inför. Vi står redo för det, sade statsministern.

Näste talare var EU-kommissionens ordförande José Manuel Barroso. Han hade tänkt ”mama mia!” när han hört att invigningen skulle ske utomhus. Med detta hemska nordiska väder! Men sa han, bligandes mot den lätt strimmiga skyn, det är en vacker kväll.

Den svenska EU-kommissionären sedan tio år, Margot Wallström, sade att man inom kommissionen diplomatiskt brukar kalla sitt hemland ”the country we know best” (”landet vi känner bäst”). Sverige är i EU-sammanhang också känt, sade hon, för sitt sätt att ödmjukt säga ”in Sweden we have a system...”. Detta när vi vill föra upp hjärtefrågor som jämställdhet och hållbar utveckling.

Mest applåder drog dock operasopranen Barbara Hendricks ned, inte minst med publikfriande och trallvänliga ”Habanera” ur Bizets opera Carmen.

Fotnot: För den allmänhet som ville, men inte kunde, delta på Skansen visar SVT 1 invigningen klockan 21 på onsdagskvällen.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: Scanpix Charterbolagen Apollo, Solresor och Fritidsresor drabbas.

Flygstrejk bryter ut

Tvist om arbetstider. Unionen nobbade medlarnas bud. På tisdagen bryter därför strejk ut mot flera av charterbolagens flygbolag.

Foto: Scanpix

”Två droppar kan döda en människa”

Breivik berättar om sina planer för polisen. Massmördaren Anders Behring Breivik tänkte fylla kulorna med rent nikotin – men han ändrade sig.

Breivik ska tvångsundersökas. Expertis ska granska hans tillstånd.

Breivik i rätten. Anhöriga hånskrattade åt honom.

Foto: Scanpix Rätt sorts plast i plånboken.

Spara tusenlappar med rätt kontokort

Krångligt med kontokort. Genom att jämföra villkoren och ha flera kort kan du tjäna åtskilliga tusenlappar. DN jämför bästa kortet för barnfamiljen.

Viktigast när du väljer kort. Fyra punkter att hålla koll på.

Foto: Scanpix

Ny lag kan stoppa utsättning av varg

Naturvårdsverket är bekymrat. En ny lag riskerar att stoppa regeringens planer på att sätta ut vargvalpar från djurparker i det vilda.

Foto: Scanpix

Hanna Falk har drabbats av twar

Säsongen över för längdsprintstjärnan. ”Nu vet jag varför jag varit sjuk, energilös och inte kunna prestera i skidspåret” skriver hon på sin hemsida.