Striden om upphovsrätten

Parlamentet kräver öppenhet om Actaavtalet

Publicerad 2009-03-11 14:05

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

EU-parlamentet kräver att EU-kommissionen offentliggör information om de hemliga förhandlingarna om ACTA. Målet med förhandlingarna är att få till stånd åtgärder mot brott mot upphovsrätten.

Kravet på mer öppenhet kom från Vänsterpartiets Eva-Britt Svensson. Parlamentet antog hennes förslag om ökad öppenhet i en omröstning. Parlamentet kräver att kommissionen offentliggör alla dokument som rör ACTA-förhandlingarna.

- Jag ser det här som en jätteseger för Vänsterpartiets öppenhetskrav, säger Eva-Britt Svensson (V), EU-parlamentariker, säger hon i en skriftlig kommentar.

- Jag går inte med på att kommissionens tjänstemän sitter i hemliga rum och beslutar att tull och polis ska leta igenom min dator eller telefon eller mp3-spelare. Jag är glad att parlamentet känner likadant.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: AP Soldater tillhörande Fria syriska armén i Idlib i mars.

Vill ha flygräder mot Syriens regim

Rebellarmén efter blodiga striderna. FSA överger dessutom FN:s fredsplan efter att 92 personer, varav 32 var barn, dödades i Homs. 18 1 tweets 17 rekommendationer

Skulle rädda barnbarn – dog

Drunkningsolycka vid Sätrabadet. En kvinna omkom när hon skulle rädda sina två barnbarn, som fick problem med att simma. 7 7 tweets 0 rekommendationer

Foto: Scanpix

De som är rökfria får extra semester

Företag agerar mot rökning. Ickerökare får på arbetsplatser i Norge en eller flera dagars extra ledighet. Syftet är att fler ska sluta röka. 3 0 tweets 3 rekommendationer

Är det rätt att ickerökare får extra ledighet?

Foto: Carl Sandin / Bildbyrån

Nystrand var snabb i semin

Sim-EM. Stefan Nystrand vann sin semifinal på 50 meter fritt på 22,06. Det var den snabbaste semifinaltiden av alla. Finalen går på söndagen.