Europa 2009

Röstningsturné ska locka fler väljare i Botkyrka

Publicerad 2009-05-20 08:24

Foto: Nicklas Thegerström

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Packade med valsedlar och valurnor rullar två minibussar ut på röstningsturné i Botkyrka kommun i dag. 30 platser ska besökas och förhoppningen är att valdeltagandet ska öka.

– Det är några kilo som ska med. Det är valskärmar, dator, skrivare och så alla valsedlar, säger Hans Nylund som organiserar genomförandet av valet i Botkyrka kommun.säger Hans Nylund som organiserar genomförandet av valet i Botkyrka kommun.
 

Kommunen som hade ett lågt valdeltagande i förra EU-valet, runt 33 procent, satsar stort på förhandsröstningen inför årets val.
 

Fyra nyanställda röstmottagare kommer att resa runt i kommunen och upprätta vallokaler på företag, skolor och köpcenter så att de som vill kan förhandsrösta på plats.
– Den stora idén är att öka valdeltagandet och att öka tillgängligheten för kommuninvånarna. Vi försöker speciellt att ragga förstagångsväljare, säger Hans Nylund.
Under varje dag fram till den 6 juni, förutom på söndagar, dyker minibussarna upp på olika ställen. Och det enda som behövs för att rösta är legitimation.
– Alla får hem ett röstkort men det skulle vara lite krångligt om alla var tvungna att ha det med sig när de går och handlar på Ica. Därför har vi datorer med oss så att vi kan skriva ut röstkort, säger en av de inhyrda röstmottagarna Ulf Hjalmarsson.
 

Kommunen har satsat 300 000 kronor på turnén och blir det en lyckad satsning kan minibussarna komma att rulla ut igen lagom till riksdagsvalet 2010.
– Syftet med satsningen är också att hitta en modell som kan öka röstandet nästa år och om det verkligen blir en ökning kommer nog politikerna att vilja att vi gör det igen, säger Hans Nylund.
 

Idén att ta med vallokalerna till folket har Botkyrka lånat från Stockholm som inför valet 2006 inredde fyra bussar till vallokaler som sedan åkte runt i kommunen.
– Vi fick ögonen på Stockholms kommun men varje röst blev väldigt dyr när man inredde hela bussar. Därför upprättar vi vallokalerna på plats i stället, säger Hans Nylund.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: Scanpix/Jonas Backlund Polisen vill införa förbud från kl. 22 i Rålambshovsparken.

Här får du njuta av ditt vin i Stockholm

Och här är det inte tillåtet. Tvärtemot vad många tror är det tillåtet att dricka alkohol dygnet runt på de flesta ställen i stan. Men inte överallt. 66 14 tweets 52 rekommendationer

Hela listan, park för park. Här får du dricka och inte. Här gäller vissa tider. 59 0 tweets 59 rekommendationer

Foto: Alamy

Lampan byggdes in – lös konstant i 77 år

Elnota för 100.000 kronor. När en restaurangägare i Los Angeles skulle renovera sin lokal anade han ett svagt ljus bakom en förrådsvägg. 5 0 tweets 5 rekommendationer

Foto: Scanpix

Fredrik Strage: Ozzy borde veta bättre

Betyg 3

DN:s recensent är besviken. ”Metallegenden har alltid varit en spelevink men förr kunde man skylla tokerierna på pillren. Som nykter 63-åring borde han veta bättre”. 2 1 tweets 1 rekommendationer

Webb-TV

Sprang 170 mil från Kina till Tibet

Ett gäng cyklister som var på väg från Kina till Tibet fick ett oväntat men välkommet sällskap under resan. Cyklister gav upp men inte hunden.