Europa 2009

Snabbanalys: "Regeringen tycks acceptera att Sverige inte får en tung post"

Publicerad 2009-11-17 16:21

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Fyra frågor till DN:s Henrik Brors om valet att nominera Cecilia Malmström till ny EU-kommissionär.

Varför valde regeringen Cecilia Malmström?

- Det var ett överraskande val. Visserligen har Malmström nämnts som tredjehandsfavorit, men efter Carl Bildt och Gunilla Carlsson. De flesta hade räknat med att Moderaterna som är ett så dominerande parti i regeringskoalitionen skulle kräva att en moderatpolitiker skulle få kommissionärsplatsen.

- Den tyngsta politikern på den internationella arenan som regeringen kunnat nominera är Carl Bildt, som också har nämnts som lämplig för att bli EU-utrikesminister av flera central- och östeuropeiska regeringar. Men när Fredrik Reinfeldt nu inte nominerar Bildt tyder det på att EU-kommissionens ordförande José Manuel Barroso som formellt bestämmer vilka poster kommissionärerna ska få inte har varit beredd att erbjuda en tung portfölj för Bildt.

- Nu skickar regeringen en företrädare för det mest EU-positiva partiet i regeringen till EU-kommissionen. Malmström har förvisso stor erfarenhet av EU-arbetet, som EU-parlamentariker och som EU-minister den här mandatperioden.

Vad innebär valet för Sveriges inflytande i EU?

- Det verkar som att regeringen accepterat att den svenska kommissionären inte kommer att få någon av de tyngsta portföljerna. Både statsminister Reinfeldt och folkpartiledaren Jan Björklund har i dag hävdat att de tunga posterna normalt går till de stora länderna och att Sverige får nöja sig med en mindre tung post.

- Men en skicklig kommissionär kan åstadkomma mycket även av mindre omfattande portfölj. Om det kommer att gå för Cecilia Malmström beror på post hon får.

Vilka ansvarsområden i kommissionen tror du blir aktuella?

- Det verkar väldigt oklart än så länge. Det viktiga för regeringen verkar vara att Malmström får någon post där hon som kommissionär får möjlighet att föreslå lagar. Det är utifrån erfarenheterna av Margot Wallströms senaste period i EU-kommissionen, där hon haft en formellt hög post som förste vice ordförande men utan lagstiftningsbefogenheter, vilket har gjort att hon kunnat sätta få avtryck i EU-arbetet.

- Utifrån de erfarenheter som Cecilia Malmström har skulle hon kunna få en nyinrättad kommissionärspost som ansvarig för frågor om medborgerliga rättigheter, eller mer lågoktaniga poster som kommissionär för utbildning eller för forskning.

Hur viktigt har det varit att välja en kvinna?

- Det har troligen varit viktigt av inrikespolitiska skäl för att undanröja kritiken mot att EU är en herrklubb där manliga potentater utser varandra till de välbetalda jobben.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: Franck Fife / AFP

Zambia mästare – där landslaget dog

Afrikanska mästerskapen. Efter 120 mållösa minuter avgjorde Zambia finalen mot Elfenbenskusten på straffar på söndagskvällen.

Porrsajt hackad – kunduppgifter ute

350.000 användare. Porrsurfare har anledning att vara oroliga. En hackare har slagit till mot porrsajten Brazzers och offentliggjort en del av sina fynd.

Foto: Drago Prvulovic / Scanpix

Bluffaffärer orsak till Malmömorden

Nya uppgifter om morden i Malmö. Minst fyra av dödsoffren ska ha koppling till internetrelaterade blufföretag. Det uppger källor för TT.

Fyra begärda häktade. Misstänks för mordet vid ett gatukök i Malmö.

Tomas Alfredsons film prisad

Spionthrillern ”Tinker, Tailor, Soldier, Spy” fortsätter att hyllas. På Bafta-galan i London blev det två utmärkelser. Läs mer.