Europa 2009

Två nya viktiga poster i Bryssel

Publicerad 2009-10-26 18:51

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

EU:s nya grundfördrag Lissabonfördraget skapar två nya viktiga poster i Bryssel.

Dels en ”EU-president”, en ordförande för stats- och regeringschefernas EU-arbete i Europeiska rådet. Dels en ”utrikesminister” med den officiella titeln ”unionens höga representant för utrikes frågor och säkerhetspolitik”.

Utrikesministern ska ha en ”dubbel hatt” genom att vara både ordförande för medlemsländernas utrikesministrar i ministerrådet och EU-kommissionär med titeln vice ordförande i EU-kommissionen. Till sitt stöd ska han/hon ha en ny utrikestjänst, en ”europeisk avdelning för yttre åtgärder”.

26 av EU:s 27 medlemsländer har ratificerat Lissabonfördraget. I Tjeckien har fördraget godkänts av parlamentet. Men för att det ska träda i kraft krävs en namnteckning av Tjeckiens president Vaclav Klaus, som ställt villkor för att underteckna det.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: Scanpix Vargar på Skansen i Stockholm.

Ny lag kan stoppa utsättning av varg

Naturvårdsverket är bekymrat. En ny lag riskerar att stoppa regeringens planer på att sätta ut vargvalpar från djurparker i det vilda.

Foto: Scanpix

Flygstrejk bryter ut efter nobbat bud

Tvist om arbetstider. Allt pekar nu på att flygstrejken mot flera av charterbolagens flygbolag bryter ut på tisdagen.

Foto: Scanpix

”Två droppar kan döda en människa”

Breivik berättar om sina planer för polisen. Massmördaren Anders Behring Breivik tänkte fylla kulorna med rent nikotin – men han ändrade sig.

Breivik ska tvångsundersökas. Expertis ska granska hans tillstånd.

Breivik i rätten. Anhöriga hånskrattade åt honom.

Foto: Scanpix Rätt sorts plast i plånboken.

Spara tusenlappar med rätt kontokort

Krångligt med kontokort. Genom att jämföra villkoren och ha flera kort kan du tjäna åtskilliga tusenlappar. DN jämför bästa kortet för barnfamiljen.

Viktigast när du väljer kort. Fyra punkter att hålla koll på.

Foto: Scanpix

Hanna Falk har drabbats av twar

Säsongen över för längdsprintstjärnan. ”Nu vet jag varför jag varit sjuk, energilös och inte kunna prestera i skidspåret” skriver hon på sin hemsida.