EU:s nya grundfördrag Lissabonfördraget skapar två nya viktiga poster i Bryssel.
Dels en ”EU-president”, en ordförande för stats- och regeringschefernas EU-arbete i Europeiska rådet. Dels en ”utrikesminister” med den officiella titeln ”unionens höga representant för utrikes frågor och säkerhetspolitik”.
Utrikesministern ska ha en ”dubbel hatt” genom att vara både ordförande för medlemsländernas utrikesministrar i ministerrådet och EU-kommissionär med titeln vice ordförande i EU-kommissionen. Till sitt stöd ska han/hon ha en ny utrikestjänst, en ”europeisk avdelning för yttre åtgärder”.
26 av EU:s 27 medlemsländer har ratificerat Lissabonfördraget. I Tjeckien har fördraget godkänts av parlamentet. Men för att det ska träda i kraft krävs en namnteckning av Tjeckiens president Vaclav Klaus, som ställt villkor för att underteckna det.