Europa 2009
Oppositionen sågar Stockholmsprogrammet
Publicerat 2009-07-15 14:18
I dagens DN Debatt-artikel skriver ministrarna Beatrice Ask (M) och Tobias Billström (M) om EU:s så kallade Stockholmsprogram. Med det följer "ett säkrare och öppnare Europa". Tvärtom, menar oppositionspartierna.
DN Teman i artikeln
Europa 2009
- Relaterad Webb-TV
-
Okänd märkning blir standard 2010
2009-05-22 16:38
-
EU i din vardag: Mobilen
2009-04-23 06:00
-
"Politikerna är gangsters i slips"
2009-02-23 14:00
- Senaste nyheterna
- EU slopar visumtvång för serber
- Nästan bara beröm för EU-ordföranden Sverige
- Sveriges betyg: Effektivt men trist
- Torstensson kräver öppenhet av USA om Acta
- "Det är en ganska tung portfölj"
- Blandade reaktioner från oppositionen
- Rikspolischef nöjd med Malmström
- Nästan samma jobb som Gradin
- Alliansen: "Tyngsta portföljen för Sverige"
- Migrationsverket jublar över Malmström
- Malmström blir migrationskommissionär
- Telekompaketet - bra för konsumenterna
- Telekompaketet: EU-parlamentet röstade ja
- Telekompaketet: Tolkningsstrider väntar om avstängning av fildelare
- Van Rompuy och Ashton ska leda EU
- Toppkandidaterna
- Piraterna seglar i medvind mot Bryssel
- Chatt med Eva-Britt Svensson
- Vänsterpartiets viktigaste EU-frågor
- Hon vill vara den mest kritiska rösten i EU
- Chatt med Sören Wibe
- EU-kritikern vill ha nya kamrater i parlamentet
- ”Vi får inte stänga ute folk som vill jobba här”
- Öppenhet hjärtefråga för EU-motståndare
- EU-skolan
- EU-skolan - lektion 7: Historien
- EU-skolan - lektion 6: Euron och EMU
- EU-skolan - lektion 5: Domstolen
- EU-skolan - lektion 4: Så stiftas en lag
- EU-skolan - lektion 3: Så funkar kommissionen
- EU-skolan - lektion 2: Så funkar ministerrådet
- EU-skolan - lektion 1: Så funkar parlamentet
- DN granskar
- Allt fler skänker bort en del av EU-arvodet
- Sverigedemokraterna vill hamna tillsammans med Lega Nord
- EU-panelen
- Det här är DN:s EU-chattare på valkvällen
- Chatt: Så funkar partigrupperna i EU-parlamentet
- Analys
- Ansökan om serbiskt EU-medlemskap allt närmare
- När allt var över hördes bara lovord om Reinfeldt
- Chattar om EU-länderna
- Chatt om Grekland
- Chatt om Bulgarien
- Reportage från EU-länderna
- Osäkra irländare avgör EU:s framtid
- Europeisk asylpolitik i baklås
Lage Rahm, Miljöpartiets talesperson i it-relaterade integritetsfrågor, var en tongivande röst från de folkvaldas opposition till bland annat FRA. Även till Stockholmsprogrammet är han kritisk och delvis av samma skäl.
- Det här är riktigt dåligt, säger han med reservation för att ganska lite om Stockholmsprogrammet har kommit fram. Det finns många stora risker när databaser ska samköras. Man vet inte vilka personuppgifter som läggs in, vad som tillkommer i framtiden eller hur åtkomsten till uppgifterna ser ut, säger Lage Rahm.
Ett av huvudmålen med Stockholmsprogrammet är att harmonisera EU-lagstiftningen på migrationsområdet. Lage Rahm tolkar det snarare som ett sätt att stänga ute flyktingar.
- Fokus handlar egentligen om att se till att inte så många ska komma in i EU, medan det borde ligga på att åtminstone försöka följa de konventioner om mänskliga rättigheter som vi skrivit under.
Du ser en risk för ”Fort Europa”?
- Precis. Det här känns som en bit på den vägen och regeringen verkar ju tycka att det är helt ok. Integritetsfrågorna gäller dessutom inte bara flyktingarna utan alla EU-medborgare riskerar att bli åsidosatta när vilken polismyndighet som helst kan få tillgång till information som vi i normala fall inte skulle tillåta i Sverige, säger Lage Rahm.
Men Ask och Billström skriver att integriteten inom EU måste öka?
- Problemet är att själva Stockholmsprogrammet är inriktat på att minska den. Med regeringens logik kan ett från början riktigt dåligt förslag bli helt ok med lite småjusteringar i marginalen.
Justitieutskottets ordförande, Thomas Bodström (S), är inne på samma linje:
- När man läser DN Debatt-artikeln kan man få intryck av att det handlar om att integritetens ska stärkas, men det är tvärtom och det går inte att lura medborgare och demonstranter med en rubrik. Stockholmsprogrammet handlar om ett av de största registren någonsin där medlemsländernas myndigheter ska få ta del av varandras information.
Under sin tid som justitieminister fick han sitt namn förknippat med den moderna storebrorsstaten - Bodströmsamhället - vilket Stockholmsprogrammet skulle sortera under. Bodström fick den tveksamma äran i och med EU:s datalagringsdirektiv som han drev på, men enligt honom finns en skillnad mellan det och Stockholmsprogrammet.
- Jag är fortfarande emot jättregister, men för datalagring. Folk är naturligtvis kritiska, men det måste man vara beredd på i en demokrati. Det sämsta man kan göra är att låtsas att man genomför något annat än vad man gör. Datalagring är inte heller skydd av integriteten, men det finns andra fördelar med det och dem måste man stå upp för, säger han.
Thomas Bodström (S), är inte bara kritisk till Stockholmsprogrammets innehåll, utan också till det sätt som regeringen hanterar det.
- Det är väldigt dåligt att inte ta ett eget initiativ i frågan när vi nu har ordförandeskapet. Det var exempelvis ett utmärkt läge att ställa ett minimikrav på att alla misstänkta ska ha rätt till försvarare, säger Thomas Bodström.
- Det handlar om att göra verkstad av det länderna redan kommit överens om sade Ann-Carin Svensson (ämnesråd vid justitiedepartemenetet) i SvD, och det är alldeles riktigt, men med ett ordförandeskap ska det handla om att driva frågor framåt. Men är man rädd för motgångar tar man inga initiativ.
Ulla Andersson (V) ser positivt på ett utvecklat mellanstatligt samarbete, eftersom "många frågor är gränsöverskridande". Men just med Stockholmsprogrammets ser hon faror.
- De signaler som kommer är mer övervakning, mer integritetskränkning och sämre migrations- och flyktingpolitik. Det finns sådana krafter i rörelse och flera frågor i både EU och Sverige har redan gått i en riktning där den personliga integriteten blir helt underordnad övervakningen. Det är farligt, säger Ulla Andersson.
Många av de som oroar sig för att vi går mot ett integritetskränkande och begränsande övervakningssamhälle kritiserar beslutsfattare och lobbyister för att försvara utvecklingen med brottsbekämpning och terrorhot. Apropå det nämns varianter på ordet ”terror” nästan lika många gånger som motsvarande på ”frihet” och ”privatliv” i såväl framtidsdokumentet som kommissionsrapporten till Stockholmsprogrammet. ”Integritet” förekommer bara en gång.
- Så vitt jag vet har man inte lagt fram någon bevisning att hoten verkligen finns, att det är större nu. Det är en slags anda som skapats sedan 11 september 2001. Risken är att man skapar annan form av brottslighet av den oro och fruktan som kommer av att medborgarna känner sig övervakade, säger Ulla Andersson.
Visar 1-10 av 55. Per sida:
Det är väl bra att man kan samköra register och förhindra organiserad brottslighet, mördare, våldtäktsmän m.m
Men allt ni oroar er över är om ni kommer åka dit för att ni har laddat ner lite musik och film!
LDD, 22:36, 16 juli 2009. Anmäl
@Sofia
Du kanske har missat att det inte bara är ett ända parti i EU-parlamentet? Även om jag håller med dig om att det är synd att fler frågor inte tas upp på ett liberalt sätt så röstar jag hellre på piratpartiet än något av de övriga partierna i dagsläget.
Yehaw, 16:47, 16 juli 2009. Anmäl
Lite historiska tankar.
Redan på 1909 togs första steget mot kriget det var när en kommitté ledd av Norman Dodd gjorde följande argument.
Kommittén konstaterade: "De förvaltare av fonden har tagit upp en enda fråga. Om det är önskvärt att förändra livet för ett helt folk, finns det då något effektivare sätt än krig .... De diskuterade den här frågan ... för en år och kom med ett svar: ”Det finns inga kända sätt som är effektivare än krig, om målet är att förändra livet för ett helt folk. Det leder dem till en fråga: Hur gör vi att få USA med i ett krig. Det är 1909. "
Så beslutet blev att involvera USA i ett krig, så att "livet för hela folket kunde ändras." Detta var slutsatsen i en stiftelse som förespråkade "fred". (Nu har vi Stockholmsfördraget som förespråkar om Frihet, Säkerhet och rättigheter till Privatliv i EU???)
A-tom bum, 16:26, 16 juli 2009. Anmäl
Sofia, tänk en gång till och skäms sedan för ditt korkade inlägg.
Hur ska man kunna driva de "viktigare" frågorna om rätten till fritt yttrande och kommunikation och rättssäkerhet hela tiden får stå tillbaka?
Peter, 15:05, 16 juli 2009. Anmäl
Att Bodström uttalar sig om detta är en symbol för det socialdemokratiska hyckleriet!
Misse, 15:05, 16 juli 2009. Anmäl
Jag skäms för att vara svensk när ett parti som piratpartiet får en plats i EU-parlamentet. Jag håller med partiet i de flesta frågorna. Men var är resten? Förstår ni inte att genom att ge er röst till det partiet gör att andra VIKTIGARE (!!!) frågor försvinner. Rent ut sagt måste ni ju vara korkade när ni kan rösta på ett parti med enbart en fråga. Är det inte ni då som tappar fokuset på hur man beter sig som en medborgare med all syn på demokrati?
Sofia, 14:24, 16 juli 2009. Anmäl
Exakt tinky!
Argumentet om "rent mjöl i påsen" är som att kasta sten i glashus för toppen. Varför finns det hemligheter i regeringen om de själva nu har rent mjöl i påsen?
Vi låser våra dörrar när vi inte är hemma för att vi inte litar på annat folk, ändå ger vi eliten så enormt mycket makt utan att tänka på det faktum att de också är folk. När jag låser min dörr vill jag inte ha in inbrottstjuvar, jag vill inte heller ha in massövervakning från en regering jag inte litar på.
Yehaw, 14:12, 16 juli 2009. Anmäl
vansinne. övervakningen har ännu inte motiverats tillräckligt för att berättigas existens. Att man ens skulle vilja ge en regering en sådan omfattande rätt till övervakning är sjukligt för mig. Det är folkets ansvar att hålla pli på sin regering, synd att så få förstår innebörden av att öppna för den här formen för övervakning. Många brukar säga att de inte bryter mot några lagar, och därför inte har något emot att bli övervakade.
Har du "rent mjöl i påsen"? Enligt dig kanske, men det blir inte din sak att avgöra.
tinky, 13:40, 16 juli 2009. Anmäl
@Daniel S, 22:34, 15 juli 2009.
Tror det behövs en rättelse i ordlistan:
Rättssäkert - Alla som inte är i eliten förtrycks lika mycket
None_Of_Your_Buissness, 13:38, 16 juli 2009. Anmäl
Japp, dags att flytta. nordkorea verkare trevligare... :-/
Nadia, 13:37, 16 juli 2009. Anmäl
Visar (av totalt ).
Vill du ha en bra start på dagen?
Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.
Annonser
-
Läs engelska i London
Utmana dig själv med en av Språkpunktens roliga kurser!
-
Boka billigt hotell här
BOKA - Vi hjälper dig hitta det bästa hotellet i ditt resmål.










