Europa 2009
Parlamentarikerna får chockhöjd lön
Publicerat 2009-04-22 07:38
Efter valet får EU-parlamentarikerna höjd lön med 49 procent, från 54.500 kronor i månaden till cirka 81.000 kronor (7.400 euro).
DN Teman i artikeln
Europa 2009
- Relaterad Webb-TV
-
Okänd märkning blir standard 2010
2009-05-22 16:38
-
EU i din vardag: Mobilen
2009-04-23 06:00
-
"Politikerna är gangsters i slips"
2009-02-23 14:00
- Senaste nyheterna
- EU slopar visumtvång för serber
- Nästan bara beröm för EU-ordföranden Sverige
- Sveriges betyg: Effektivt men trist
- Torstensson kräver öppenhet av USA om Acta
- "Det är en ganska tung portfölj"
- Blandade reaktioner från oppositionen
- Rikspolischef nöjd med Malmström
- Nästan samma jobb som Gradin
- Alliansen: "Tyngsta portföljen för Sverige"
- Migrationsverket jublar över Malmström
- Malmström blir migrationskommissionär
- Telekompaketet - bra för konsumenterna
- Telekompaketet: EU-parlamentet röstade ja
- Telekompaketet: Tolkningsstrider väntar om avstängning av fildelare
- Van Rompuy och Ashton ska leda EU
- Toppkandidaterna
- Piraterna seglar i medvind mot Bryssel
- Chatt med Eva-Britt Svensson
- Vänsterpartiets viktigaste EU-frågor
- Hon vill vara den mest kritiska rösten i EU
- Chatt med Sören Wibe
- EU-kritikern vill ha nya kamrater i parlamentet
- ”Vi får inte stänga ute folk som vill jobba här”
- Öppenhet hjärtefråga för EU-motståndare
- EU-skolan
- EU-skolan - lektion 7: Historien
- EU-skolan - lektion 6: Euron och EMU
- EU-skolan - lektion 5: Domstolen
- EU-skolan - lektion 4: Så stiftas en lag
- EU-skolan - lektion 3: Så funkar kommissionen
- EU-skolan - lektion 2: Så funkar ministerrådet
- EU-skolan - lektion 1: Så funkar parlamentet
- DN granskar
- Allt fler skänker bort en del av EU-arvodet
- Sverigedemokraterna vill hamna tillsammans med Lega Nord
- EU-panelen
- Det här är DN:s EU-chattare på valkvällen
- Chatt: Så funkar partigrupperna i EU-parlamentet
- Analys
- Ansökan om serbiskt EU-medlemskap allt närmare
- När allt var över hördes bara lovord om Reinfeldt
- Chattar om EU-länderna
- Chatt om Grekland
- Chatt om Bulgarien
- Reportage från EU-länderna
- Osäkra irländare avgör EU:s framtid
- Europeisk asylpolitik i baklås
Men parlamentarikerna har också förmåner värda flera miljoner kronor per år:
- Pengar för att anställa en eller flera assistenter (max 2,3 miljoner kronor per år).
- Traktamente, exempelvis när parlamentet sammanträder (3.278 kronor per dag).
- Ersättning för ”allmänna utgifter” (drygt 550.000 kronor per år. Halva denna ersättning fortsätter att betalas tre månader efter mandattiden.)
- Reseersättning för deltagande i parlamentets arbete. (Inget maxbelopp).
- Reseersättning för arbetsresor i länder utanför Sverige (max 45.600 kr per år).
- Ersättning för språk- och datakurser (max 55.000 kr).
- Olycksfallsförsäkring (täcker läkarkostnader upp till 82.500 kronor per tillfälle).
- Livförsäkring (faller ut vid dödsfall eller vid 60 års ålder, om man suttit minst tio år som ledamot).
- Ålderspension: För varje år som parlamentariker får man 3,5 procent av lönen i pension från 63 års ålder (max pension är 70 procent av lönen).
Siffrorna bygger på en eurokurs på 11 kronor.
Visar 1-10 av 14. Per sida:
Marita Ulvskogs ideologi är kommunistisk och hon har på senare år agerat på yttersta vänsterkanten i Socialdemokraterna och varit emot girighet och dom som far överbetalningar av löner och bonusar i näringslivet.
Men när det yppar sig en möjlighet for henne sjalv till en högavlönad arbetsfri drönartillvaro då kommer saken i ett annat läge, då försvinner ideologin som hon sagt att hela livet varit hennes drivkraft och hon ar beredd att pa skattebettalarnas bekostnad for miljonbelopp bli delegat i EU for att motabeta organisationen innifran.
Egen girighet och hyckleri ar tydligt accapterad och vad anser Socialdemokraterna om att nagon som är stark motstandare till partiet det blir medlem for att motarbeta det och samtidigt fa sin försörjning ordnad?
Skall skattepengar ga till att betala henne for att sitta i EU och motarbeta vad som gores?
Rosta pa nagon annan.
bob, 10:38, 23 april 2009. Anmäl
Lars: jo, eftersom många, om inte en stor majoritet, verkar tro att denna löneförändring görs samtidigt som vi ser finanskris och bonusskandaler, så är tidpunkten högst relevant, eftersom det således saknas något som helst samband. "gör väl inte agerandet rätt"? Jo, denna utjämning av lönen mellan medlemsstater är en välkommen utveckling, man har väntat väldigt länge på att det ska ske. Dessutom verkar många tro att det är ledamöterna själva som beslutat om detta, vilket är felaktigt. Det är rådet, dvs. medlemsstaternas regeringar, som fattar beslutet. Det gäller 18 svenska ledamöter och Sverige betalar tiotals miljarder till EU varje år, och dessa medel blandas med EU:s övriga medel, vi betalar inte de svenska ledamöternas löner direkt. Tror inte att just denna fråga är något som skattebetalarna bör oroa sig över. Om du vill prata om chockhöjning så ligger väl snarare "höjningen" på 50-60000 till ledamöterna i de nya medlemsstaterna närmare till hands, vilken du och jag alltså bidrar
Mange, 10:11, 23 april 2009. Anmäl
Är det konstigt att "Svensson" tycker att EU är pyton? Intresset för EP-valet är dåligt över hela EU, det är väl nästan ett hälsotecken. Vi måste få folk till Bryssel som vill göra om hela EU! Skicka dit en massa mesar som jamsar med i allt som de stora pojkarna hittar på, det går inte längre! Blir det inte bättre slutar EU-projektet i en katastrof!
walle, 21:45, 22 april 2009. Anmäl
Mange. för det första, när det bestämdes gör väl inte agerandet rätt. För det andra, om jag förstår saken rätt, så betalas väl inte de Svenska ledarmöternas löner av fransmän? Så för de svenska skattebetalarna är det väl en chock höjning?
Lars, 21:21, 22 april 2009. Anmäl
Det Mange säger må vara sant, men 81.000 kr i månaden? En politiker ska gå in i EU-valet med förändring (förbättring) som motiv, inte en fet lönecheck. Jag tvivlar dessutom på att alla förtjänar 81.000 kr i månaden. Det är ännu värre än bolagsdirektörerna, för de pengarna dem får är i alla fall inte skattebetalarnas...
Peter, 18:01, 22 april 2009. Anmäl
Detta är undermålig journalistik!
Frågan om ledamöternas villkor beslutades av EU-medlemsstaternas regeringar redan för tre år sedan. Det är dessa bestämmelser som nu kommer att träda i kraft.
Syftet med dessa bestämmelser är inte att höja ledamöternas löner, utan att utjämna dem. Idag får varje ledamot samma lön som en parlamentsledamot i det land som han eller hon valdes får, i svenska ledamöters fall alltså samma lön som rikdagsledamöter. Däremot får franska eller italienska ledamöter runt 120 000 kr i månadslön, jämfört med 16 000 kr för ledamöter från Lettland eller Bulgarien. Nu kommer alla ledamöter att få samma lön, och många sänker alltså sin lön.
Att skriva "chockhöjd lön" är knappast värdigt av Sveriges största morgontidning. Inte konstigt att mindre pålästa läsare tror att det skulle röra sig om girighet. Det är ju faktiskt precis tvärt om.
Skämmes för bövelen, DN!
Mange, 17:30, 22 april 2009. Anmäl
Det var en jämmerlig info finns det ingen skam hos mottagarna.detta är väl något för Borg att syna.
Har dom ingen bonus också?
Lars Andersson, 15:57, 22 april 2009. Anmäl
Faktainfo:
Det är Europaparlamentet som sätter villkoren , MEN dessa måste godkännas av rådet, dvs medlemsstaternas regeringar.
SH, 13:37, 22 april 2009. Anmäl
Hur motiverar man en lönehöjning med 49%, speciellt i den värsta lågkonjunkturen sedan 30-talet där skattebetalarna får gå in som garanter för olika bailouts!? Spontan reaktion: vansinnigt och jag förmodar att de sätter sina löner själva...
Fundersam, 13:07, 22 april 2009. Anmäl
På bloggen har det nu kommit upp att parlamentarikernas ”pensionsfond” förlorat 100 tals miljoner i bl.a. krisens spår. Det pågår nu diskussioner om att EU skall ersätta dessa förluster, trots att EU redan fyller på med lika mycket som den enskilde parlamentarikern betalar. Inga konsekvenser skall drabba de som beslutar av deras beslut uppenbarligen.
TdÅ, 12:04, 22 april 2009. Anmäl
Visar (av totalt ).
Vill du ha en bra start på dagen?
Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.
Annonser
-
Läs engelska i London
Utmana dig själv med en av Språkpunktens roliga kurser!
-
Boka billigt hotell här
BOKA - Vi hjälper dig hitta det bästa hotellet i ditt resmål.








