Europa 2009

Peter Eriksson, MP: Piratpartiet är inget grönt parti

Publicerat 2009-06-25 13:58

Miljöpartiets språkrör, Peter Eriksson välkomnar Piratpartiet i den gröna gruppen i Europaparlamentet. Men miljöpartisterna omfamnar inte sin nya partner oreserverat.

Dela med andra:

 Europa 2009

Peter Eriksson betonar att Piratpartiet är oberoende, trots att partiet nu tillhör den gröna gruppen i EU-parlamentet.

- Men det är bra att partiet lovat rösta med den gröna gruppen i andra frågor vilket ger mer inflytande, säger Peter Eriksson, till DN.se.

Vad betyder det för inrikespolitiken?

- Jag tror inte att det spelar någon roll nu, sedan får man se vilken linje de väljer inför valrörelsen 2010, säger Eriksson.

Kan ni tänka er att samarbeta med Piratpartiet då?

- Inte som det ser ut nu, partiet är inget grönt parti, sedan får man se hur det ser ut efter riksdagsvalet om det inte finns någon majoritet, men det är en öppen fråga, säger Peter Eriksson.

Miljöpartiets EU-parlamentariker Carl Schlyter är noga med att betona att Piratpartiet är oberoende.

- De kommer inte att föra den gröna gruppens talan i upphovsrättsfrågor eller andra frågor om öppenhet eller mjukvara. Vi har redan en talesperson, möjligen finns det en risk att vår linje och deras blandas ihop, säger Schlyter.

Den gröna gruppen domineras av tyskarna, och det är bland dem de två toppnamnen har hämtats: studentledaren från 68-revolten Daniel Cohn Bendit och Rebecca Harms.

Rebecca Harms har fört förhandlingarna med det svenska Piratpartiet.

- Piratpartiet upptäckte att vår grupp ligger närmast deras program. Vi har mycket gemensamt, bland annat civilrättsliga frågor, datafrågor och en del frågor som handlar om konsumenträttigheter, säger Rebecca Harms till DN.se.

Finns det inga risker att få ett nybildat parti i gruppen?

- Nej, jag uppskattar att Piratpartiet har fått många unga att engagera sig i frågor om upphovsrätt och andra öppenhetsfrågor. Vi hoppas att de kan bidra till att sätta fokus på dessa frågorna i parlamentet, säger Harms.

Christian Andersson, lektor på Södertörns högskola och expert på EU-parlamentet, tror att PP gjorde ett politiskt sett riktigt val av grupp.

- Integritetsfrågorna är heta och jag tror att Piratpartiet får mer svängrum i den gröna gruppen, säger Christian Andersson.
 

Läs mer: Piraterna seglar i medvind mot Bryssel

Bloggat om artikeln(0)

(Vad är Twingly?)

Visar  (av totalt ).

Vill du ha en bra start på dagen?

Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.

Nyheter från Förstasidan

Handelsstrejk i påsk Foto: Scanpix

Handelsstrejk i påsk

Strejkvarsel berör 5.000 anställda. Arbetsplatser som Ikea, H&M, Stadium och Citygross i hela landet tas ut i strejk den 1 april. 12

Historisk dag i USA

Obamas första stora framgång. Den mest genomgripande sociala förändringen i USA på 50 år, skriver DN:s Michael Winiarski. 36

Ja till sjukvårdsreformen i natt. Röstsiffrorna i representanthuset blev 219 mot 212. 94

Så kommer sjukvården se ut. Punkterna Obama fick igenom och de han tvingades backa om. 8

Se Barack Obamas tal efter segern.

Se Barack Obamas tal efter segern. ”En seger för USA:s folk och en seger för förnuftet”, sade president Obama när resultatet blivit känt.

Den amerikanska filmindustrin utvidgar samarbetet med Bollywood. Foto: Don Ryan Den amerikanska filmindustrin utvidgar samarbetet med Bollywood.

Amerikansk piratjakt i Indien

Hollywood och Bollywood i enad kamp. Efter år av rivalitet och upphovs- rättsgräl enas världens största filmindustrier i jakten på nätpirater. 5

Hamid Karzai. Foto: AP Hamid Karzai.

Försiktigt samtal om fred i Afghanistan

President Karzai i möte med rebellgrupp. Motståndsgruppen Hezb-i-Islami presenterade plan som kan vara första steget mot en fredsuppgörelse.

Viasat tar över Premier League Foto: Andrew Powell / Getty Images

Viasat tar över Premier League

Sedan tidigare klart att Canal Plus tappar rättigheterna. Viasats avtal gäller för de kommande tre säsongerna. 18

Är du nöjd med att Viasat tar över Premier League?

Se resultat

Sverige

Råvara eller inte?

Svenskarna okunniga om mat. Hälften vet inte att falukorv är ett halvfabrikat.

Dawit Isaak har suttit fängslad
 dagar,  tim,  min och  sek.

DN-test: Bröd.

DN-test: Bröd. Tunnbröd, surdeg och mjöl – klarar du våra sju frågor om bröd?

Rädda ditt sexliv.

Rädda ditt sexliv. En stor del av sexlivet hänger på testosteronet. 25

”Livet blev en lögn.”

”Livet blev en lögn.” Första intevjun med Tiger Woods efter skandalen. 6

Här är tvättmaskinen för hundar.

Här är tvättmaskinen för hundar. I Japan kan du lämna in ditt husdjur på en specialtvättomat.