Europa 2009

Svenska parlamentariker nöjda med telekompaketet

Publicerat 2009-11-05 11:19

Svenska EU-parlamentariker beskriver samstämmigt uppgörelsen om telekompaketet som en framgång. Det gäller både Gunnar Hökmark (M) och Christian Engström (PP) som haft delvis olika uppfattningar i frågan.

DN Teman i artikeln

 Europa 2009

- Man hade alltid kunnat önska mer, men jag är väldigt nöjd och uppriktigt sagt förvånad. Jag trodde inte det här i går eftermiddag, säger piratpartisten Christian Engström som tror att framgången till stor del beror på att frågan har uppmärksammat och människor har engagerat sig.

Engströms tolkning är att telekompaketet nu kommer att sätta käppar i hjulet för den hårda lagstiftning mot illegal fildelning som Frankrike är på väg att införa. Men han medger att hans linje inte fick gehör fullt ut när det gäller vem som ska pröva en eventuell avstängning.

- Det skulle varit bättre om stått ordet domstol. Men nu krävs i alla fall att det ska vara en riktig förhandling där den anklagade har rätt att bli hörd. Och man utgår från principen att man är oskyldig till det att man blir dömd.

Gunnar Hökmark (M) är nöjd med att telekompaketet genomförts på ett sätt som inte inkräktar på medlemsstaternas suveränitet, det vill säga inte försöker harmonisera ländernas domstolsväsenden. Han anser att skyddet för användarna ändå är starkt.

- Jag vet att det pågår debatter i Frankrike och Storbritannien om olika tyder av avstängningar, de förslagen måste vara förenliga med det som nu beslutats om, det vill säga att den enskilda ska vara hörd.

Marita Ulvskog (S) välkomnar också överenskommelsen.

- För oss på den svenska S-bänken är det här oerhört viktigt. Vi är nöjda, vi tycker att resultatet är bra. Dessutom finns markeringar när det gäller integritetsfrågor som inte fanns med tidigare.

Lena Ek (C) skriver i ett uttalande att parlamentet fått gehör för ståndpunkten ”no prior, no package”, syftande på att det nu krävs en föregående rättslig prövning innan någon kan stängas av från internet.

”Det fanns tillfällen under processen då jag tvivlade, men det sunda förnuftet och integritetsvännerna avgick med segern. Vi är först med den här typen av lagstiftning i världen. Det är spännande.”, skriver Ek vidare i sitt pressmeddelande.

Läs mer: Piraterna seglar i medvind mot Bryssel

Bloggat om artikeln(0)

(Vad är Twingly?)

Visar  (av totalt ).

Vill du ha en bra start på dagen?

Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.

Nyheter från Förstasidan

AFGHANISTAN

Tidigare har reserven använts då man roterat förband. Foto: Staffan Löwstedt / Scanpix Tidigare har reserven använts då man roterat förband.

Fler än 500 svenskar på plats i Afghanistan efter förstärkning

Ny pluton skickas nästa vecka. Inget nytt riksdagsbeslut behövs. 118

Oklart hur eldstriden gick till. Den skadade 21-åringen får stöd på plats.

Förlängt ansvar - inte bara fem år.

Förlängt ansvar - inte bara fem år. Ny lag ska ge ökat stöd åt veteraner.

Järnring runt talibanfästet Marja.

Järnring runt talibanfästet Marja. Tusentals civila flyr storoffensiv.

DN Tema: Afghanistan. Krigshärjat och utfattigt land försöker resa sig.

60-tal döda i ras i afghansk biltunnel Foto: Altaf Qadri

60-tal döda i ras i afghansk biltunnel

Hundratals sitter fast. Lavin stängde in folk i tunnel i Salangpasset i Afghanistan. Minst 17 mindre laviner har hittills noterats i området. 2

Kraftig brand i Simrishamn

Bröt ut i en cykelbutik inrymd i ett godsmagasin. Boende i närheten uppmanades att stanna inne med stängda fönster.

Tre ronder mot Paolo Roberto

DN:s kom i form-bloggare Jonas Leijonhufvud utmanade Paolo Roberto på en boxningsduell – se hur det gick här. Webb-tv.

Rekordmånga returer Foto: Landov

Rekordmånga returer

Jerebkos Detroit vinnare igen. Svensken tog fler returer än i någon tidigare match.

Fotboll

”Överens med Barcelona”

Dragkamp om Cesc Fàbregas. Spanska medier uppger att femårskontrakt är klart med Arsenals stjärna.

Dawit Isaak har suttit fängslad
 dagar,  tim,  min och  sek.

Solodans.

På Stan Ett manus och tio koreografer har resulterat i tio solonummer. Nu på Dansens hus. Solodans.

För kalla händer.

För kalla händer. Honnör utan handskar i en timme gav den värnpliktige problem med händerna - nu får han ersättning. 65

Ny Kepler-roman i sommar.

Ny Kepler-roman i sommar. Kommissarie Joona Linna fortsätter lösa mordgåtor. 12

Min vännina ljuger.

Min vännina ljuger. ”Berättar osannolika saker - nu senast om att hon har en dödlig sjukdom.” Psykologen svarar.