Sverige fortsätter att tvångsutvisa eritreaner. I ett färskt dokument manar FN:s flyktingorgan till stor försiktighet. Amnesty fördömer sedan tidigare tvångsutvisningarna.
En 44-årig eritreansk kvinna sitter sedan två månader i förvar i Flen. I februari fick hon veta att tvångsutvisningen till Eritrea var nära förestående. Den 44-åriga kvinnan placerades därför på en låst och bevakad avdelning hos Migrationsverket i Flen, eftersom polisen såg en risk för att hon skulle försvinna.
Sedan dess har hon suttit här och väntat. Den gallerförsedda rastgården rymmer en volleybollplan och en liten sittgrupp med vita plaststolar. Här finns ett gym och möjlighet att gå ut på internet.
– Men det är inte så mycket för mig. Jag ligger mest på min säng hela dagarna. Trots att jag är fruktansvärt trött kan jag inte sova på nätterna, säger hon.
Ett par fotografier visar de fem barnen som hon lämnade till släktingar när hon flydde från Eritrea 2004. Då hade hennes man arresterats. Hennes förhoppning var att få uppehållstillstånd i Sverige, så att barnen kunde komma hit.
– Nu är allt mörkt. Jag vet ingenting om framtiden, säger hon.
Får hon bifall på sin ansökan om verkställighetshinder betyder det att hon får en ny prövning. Annars blir hon tvångsutvisad så fort den eritreanska ambassaden utfärdar hennes pass.
FN:s flyktingorgan, UNHCR, har i veckan publicerat ett dokument med riktlinjer för hur det kraftigt växande antalet asylsökande eritreaner bör behandlas.
– Vi manar till allra största försiktighet vad gäller tvångsutvisningar till Eritrea, säger UNHCR:s presschef Hanne Mathisen.
Enligt flera rapporter, skriver UNHCR, blir tvångsutvisade arresterade utan rättegång och riskerar tortyr. Till och med dödsfall har rapporterats. De tvångsutvisade får inte kontakta någon och hålls i överfulla fängelser. I somras tvångsdeporterade 1200 personer från Egypten till Eritrea, och enligt trovärdiga källor placerades majoriteten i militärfängelser, skriver UNHCR. Liknande uppgifter finns även om två tvångsdeporterade från Tyskland, som greps på flygplatsen i Asmara och som sedan i maj förra året hålls i fångenskap.
Förra året verkställdes fyra tvångsavvisningar från Sverige till Eritrea. I år har ännu ingen kunnat genomföras, men flera planeras. Migrationsverket har lämnat över 13 eritreaner till polisen för tvångsutvisning. Bland dessa finns även personer som ska avvisas något annat land där de redan tidigare sökt asyl. Fyra eritreaner sitter i försvar.
Varför fortsätter tvångsavvisningarna trots information som visar att tvångsutvisade blir fängslade?
– Den verifierbara information som finns gör att allt färre får avslag. Vi tittar just nu på de nya rapporter som kommit, säger Oskar Ekblad, avdelningschef vid Migrationsverket i Malmö.