Komma hem

"Du" är en känslig sak i Tyskland

Publicerat 2007-08-07 08:41

.

Moa Karlberg

.

Tyskland har inte haft någon du-reform, här är "ni" det tillbörliga mellan obekanta. DN:s korrespondent har lärt sig att uppskatta Sie, men blir förnärmad om han blir niad av en expedit i Sverige.

Jan Lewenhagen

Ålder: 56

Familj: Fru, Barnen Kalle, 31 år, Lasse, 26 år och Anna, 24 år.

Fritidsintressen: Lyssna på amerikansk musik. Gärna soul, country och blues. Spelar fotboll, tennis och åker längdskidor. Reser gärna till Medelhavet men skulle även vilja besöka Lofoten.

Tidigare erfarenheter:

1984 Reporter på Radio Stockholm
1987-1990 Stockholmsreporter på Svenska Dagbladet
1990-1994 Redaktionssekreterare och reporter på ABC
1994- 2006 Stockholmsreporter, Stockholmschef, chef för nyhetsredaktionen m.m. på Dagens Nyheter
2006- Dagens Nyheters Tysklandskorrespondent bosatt i Wilmersdorf, Berlin.

Hade jag lyssnat lite noggrannare hade jag kunnat undvika klavertrampet.

- Vad tycker ni om oralsex, frågade vår lärarinna.

Vi hade diskussionstimme på tyskkursen och hon som fick frågan, Vicky från Japan, såg för ett ögonblick lite förvirrad ut.

Sådan var vår lärarinna, en tyska runt de femtio. Denna och liknande händelser fick mig att tro att jag kunde dua henne. Naturligtvis visste jag att man i Tyskland inte sade "du" hur som helst, att det egentligen var "Sie" jag borde säga, men trodde i min enfald att det inte längre gällde i 2000-talets Tyskland.

Det gör det.

Jag duade henne och fick en mörk blick till svar.

Det var precis samma blick som jag några månader senare fick av längdskidåkaren Tobias Angerer. Han hade precis tagit ett OS-brons i ett svårvallat lopp och frågan "vad hade du under skidorna" föll inte i god jord.

Han svarade visserligen artigt, men blicken var inte att leka med.

Hans budskap var lika tydligt som min tysklärarinnas: "Ni har just gjort intrång på ett privat område. Jag vill inte ställa till någon scen, men var vänlig att avlägsna er fortast möjligt."

Och som sagt; hade jag lyssnat bättre hade jag hört att vår lärarinna faktiskt sade "Sie" när hon ställde frågan till Vicky.

Dagens Nyheter har Magdalena Ribbing, Tyskland har friherren Adolf Friedrich Ludwig von Knigge.

Knigge levde under 1700-talet, som upplysningsman och sympatisör till den franska revolutionen. Det ledde till att han föll i onåd och var tvungen att försörja sig genom arbete. Syftet med hans bok "Om umgänget mellan människor" var att alla, oavsett härkomst och ställning, skulle kunna umgås med varandra på ett enkelt sätt.

I dag är Knigge ett etikettsbegrepp och en bok i hans namn kommer ut i nya uppdaterade upplagor år efter år.

Frågan om "du" eller "Sie" tas givetvis upp i den senaste utgåvan av Knigge från 2006.

Knigge skriver att man ska ge akt på blicken hos den man talar med om man i hastigheten låter undslippa sig ett "du", trots att titlarna inte är bortlagda.

En förargad eller oförstående blick lämnar två möjligheter. Antingen fortsätter man att prata och ger akt på att inte göra om tavlan, en annan möjlighet är att reparera misstaget med ett kort "pardon".

Är blicken vänlig eller till och med road kan man ändå be om ursäkt, då får motparten chansen att säga "asch, det gör inget" och så är man plötsligt du.

Annars är "Sie" grundregeln, tills den som är högre i rang eller äldre föreslår att man lägger bort titlarna.

Tyskland är ett gammalmodigt land.

Efter att ha varit här sedan augusti förra året har jag drabbats av ett omvänt utlandssvensk-syndrom. Jag fnyser inte åt ankdammen uppe i norr, utan hyllar landet präglat av social ingenjörskonst, förnuft och rimlighet.

Tyskarna har lärt mig att göra det, här är Sverige satt på piedestal.

Alla frågor som under året dominerat den tyska debatten har vi ett svar på där hemma - vi röker givetvis inte på krogen, vi har rikstäckande kollektivavtal och behöver inte lagstifta om minimilöner, tillåter självfallet inte fri fart på motorvägarna, det tyska skolsystemet luktar murket 1800-tal.

Till klagolistan kan jag tillfoga att utsmetat hundbajs på trottoarerna ÄR äckligt.

Jag har börjat älska mitt land så mycket att jag knappt vågar komma hem för att pröva om kärleken håller, räds konfrontationen med verkligheten. Det kan räcka med att en ung svensk expedit "niar" mig för att förtrollningen ska brytas.

"Sie" eller "du" kan ses som en symbol för det gammalmodiga Tyskland. Det finns de som hävdar att alltihop är en seglivad motreaktion till den tolvåriga nazidiktaturen.

Hitler var till att börja med en hängiven icke-rökare, som avsatte stora summor till forskning om rökningens hälsovådlighet.

Under kriget fick kvinnorna dra ett tungt lass och jobba både hemma och i fabrikerna, i efterkrigstidens Tyskland blev därför hemmafrun idealet.

I nazisternas anti-borgerliga arsenal ingick också tilltalsordet "du" som vapen.

Författaren och journalisten Sebastian Haffner skildrar detta i sin bok "En tysk mans historia", som kom ut efter hans död. För att få ut sin juristexamen var Haffner tillsammans med andra notarier tvungen att delta i ett halv-militärt läger för ideologisk skolning under några veckor i mitten på 30-talet.

På förekommen anledning gjorde den unge sturmführern en sak klar direkt för de nyinryckta. På lägret fanns det bara ett tilltalsord som gällde - det var det kamratliga "du".

Haffner beskriver hur de unga notarierna hela tiden hemföll åt gamla synder och kallade varandra för "Sie" och hur skönt det var att få slippa den påtvingade kamratligheten när lägret äntligen var över.

Dagens tyska förbundskansler Angela Merkel växte upp i DDR. Även i den diktaturen stod "du" högt i kurs. När muren fallit och Merkel letade efter parti att engagera sig låg socialdemokraterna från väst bra till. Hennes mor gjorde det valet.

Men sossarnas vana att dua varandra påminde för mycket om kamraterna från öst. Angela Merkel valde kristdemokraterna i stället. Det sägs att hon i dag är du med ytterst få av sina medarbetare.

"Sie" är dock inte det allenarådande tilltalsordet i dagens Tyskland heller. Det verkar finnas gott om undantag.

Våra grannar Dieter och Kerstin stormade in precis när vi var nyinflyttade, i en bisats mumlade Dieter något om att "vi säger väl du" och så var det inte mer med det.

Vid ett annat tillfälle var jag ute och letade vargspår vid den polska gränsen. Färdledaren Stephan var en ung kille från Hoyerswerda. Jag "Siade" och "Siade" i över en timme tills det gjorde ont i mina egna öron och Stephan fick nog.

- I Sverige säger ni du till varandra, va´?

Jag nickade och berättade om Bror Rexed och 60-talets du-reform.

- Då kan vi säga du här också, sade han.

En deltagare berättade då att hon hade en hästgård med uthyrning. Där var alla du med varandra från början, så var det alltid när man hade med djur att göra.

- Folk som är djurvänner brukar tycka om människor också, förklarade hon duandet.

På kneipen hemma i Berlin, där det finns kabel-tv och Bundesliga visas varje lördag, härskar ungraren Lazlo med sin tordönsstämma.

Jag har aldrig hört honom kalla någon för "Sie" på sin säregna, brutna tyska.

- Du är här för att spionera på tysk fotboll, brukar han säga och peka på utbölingen från Sverige.

Någon från det närbelägna gymmet ringde vid nyår och erbjöd träning till förmånliga priser som dessutom skulle föregås av en instruktion.

Bernhard visade hur redskapen skulle användas.

Hörde jag rätt? Han sade "du" hela tiden och jag kände mig plötsligt väldigt tysk, lite obekväm med andra ord.

Jag hade hört rätt. På gymmet är vi "du" med varandra. Fick det bekräftat när jag skrev under det kontrakt som föreståndaren lagt fram.

- Jan, ich bin der Uwe, sade han och sträckte fram kardan.

Läs mer: "Det gäller att bemästra koderna"

Bloggat om artikeln(0)

(Vad är Twingly?)

Visar  (av totalt ).

Vill du ha en bra start på dagen?

Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.

Nyheter från Insidan

Mindfulness Foto: Jimmy Croona & Paul Madej

Stort sug efter mindfulness

Insidans artiklar om mindfulness, eller medveten närvaro, engagerar läsarna. Flera vill ha tips på kurser där de kan lära sig mer. Läs artikeln

Läkaren: ”Mindfulness ingen snabb väg till lycka”

Mindfulness är inget snabbt lycko­recept. Det handlar lika mycket om att möta det som är svårt. Det säger läkaren Ola Schenström som länge arbetat med mindfulness i vården.

Med stillhet på schemat

På Vallhallaskolan i Oskarshamn övar eleverna mindfulness två gånger i veckan. Många tycker att stressen och pressen i skolan har minskat. Läs artikeln

”Vi måste ge tonåringarna verktyg att hitta sig själva”

Dagens elever stressar enormt mycket. De är pressade av prestationskrav och av yttre ting som att ha de senaste mobiltelefonerna och kläderna, säger psykologen Yvonne Terjestam.

Camilla Sköld Foto: Jimmy Croona

”Smärtan och stressen försvann”

En dag svimmade Camilla Sköld plötsligt framför datorn och föll i golvet. Det ledde fram till att hon nu – drygt tio år senare – är en av landets främsta experter på mindfulness. Läs artikeln

Fråga Insidan

”Hon har allt min fru saknar”

”Det blir ingen relation, ska jag ändå skilja mig?” Familjerådgivaren Anders Eklund Rimsten svarar 40-årige Adam.

Hejdå, ekorrhjulet!

Hejdå, ekorrhjulet! Claes är en av allt fler svenskar som lockas av ”det enkla livet”. 50

Jonas, 15 år,

Jonas, 15 år, fick diagnosen Aspergers syndrom några månader efter att han tvångsomhändertagits av socialtjänsten. Under 2,5 års tid fick han inte komma hem. 41

Pojkarna och hedern

Pojkarna och hedern Artonårige Bawan är kurd, muslim och bög. Han tror att hans släktingar skulle kunna döda honom om de fick veta. 45

Sex på nätet

Sex på nätet För Sofia, 20 år, är det normalt att ha sex med okända killar via internet. ”Vi klär av oss framför webcamen, smeker oss själva och tittar på varandra." 57

Kraftlöshetens fångar

Kraftlöshetens fångar Malin Näfstadius orkar bara gå upp ett par minuter åt gången. Hon lider av sjukdomen ME. 152

Nyheter från Förstasidan

AFGHANISTAN

Döda soldaterna på väg hem

Lyfte på morgonen. Flygplanet med kvarlevorna av de ihjälskjutna svenskarna väntas till Sverige under onsdagen. 3

Tidigare har reserven använts då man roterat förband. Foto: Staffan Löwstedt / Scanpix Tidigare har reserven använts då man roterat förband.

Fler än 500 svenskar på plats i Afghanistan efter förstärkning

Ny pluton skickas nästa vecka. Inget nytt riksdagsbeslut behövs. 137

Oklart hur eldstriden gick till. Den skadade 21-åringen får stöd på plats.

Förlängt ansvar - inte bara fem år.

Förlängt ansvar - inte bara fem år. Ny lag ska ge ökat stöd åt veteraner. 9

Järnring runt talibanfästet Marja.

Järnring runt talibanfästet Marja. Tusentals civila flyr storoffensiv.

DN Tema: Afghanistan. Krigshärjat och utfattigt land försöker resa sig.

160 befaras döda i afghanska laviner Foto: Altaf Qadri

160 befaras döda i afghanska laviner

Fast i biltunnel. Lavin gjorde vägen oframkomlig i Salangpasset. Minst 17 mindre laviner har hittills noterats i området.

Mord i Rotebro

Man hittad död under natten mot onsdagen. Mannen var skjuten i huvudet och polisen har inlett en förundersökning om mord.

”Janukovytj tvingas kompromissa” Foto: Efrem Lukatsky / AP

”Janukovytj tvingas kompromissa”

DN:s Ingmar Nevéus om Ukrainas val. ”Allt tyder på att Julia Tymosjenko nu viker ner sig efter den knappa valförlusten i Ukraina.” 8

Kvartalsrapporter

SEB:s kreditförluster ökade Foto: Fredrik Sandberg / Scanpix

SEB:s kreditförluster ökade

Återupptar utdelning. SEB redovisar en rörelsevinst på 564 miljoner kronor för årets fjärde kvartal. 9

DN:s Patricia Hedelius:

DN:s Patricia Hedelius: Räntenetto bekymmer för aktieägarna.

DN Börs

DN Börs Se hur det går för SEB-aktien på Stockholmsbörsen.

DN Debatt 10 februari

”Här är vårt alternativ till Filippa Reinfeldts Vårdval”

Rödgröna i Stockholms läns landsting: Vi vill ersätta Vårdval Stockholm med en ny vårdmodell som är rättvis och tar hänsyn till behoven. Läs mer 25

Recept

Fransk läckerhet

Citronpaj. En pajbotten fylld av len, syrlig citronkräm och på toppen frasig maräng. Oemotståndligt!

Dawit Isaak har suttit fängslad
 dagar,  tim,  min och  sek.

Comeback i småbils- klassen.

Comeback i småbils- klassen. Nya Audi A1 med små, snåla motorer i en sportig inramning.

Dyrare biljetter till rymden.

Dyrare biljetter till rymden. När Ryssland får monopol på transporter till ISS. 11

Solodans.

På Stan Ett manus och tio koreografer har resulterat i tio solonummer. Nu på Dansens hus. Solodans.

För kalla händer.

För kalla händer. Honnör utan handskar i en timme gav den värnpliktige problem med händerna - nu får han ersättning. 72