Vem bryr sig?
Anna-Lena Mattsson Tandläkare Marika Barkensjö tar gärna emot fattiga patienter, och hon vägrar att dra ut tänder som enligt socialtjänsten är för dyra att laga. ”Då lagar jag dem gratis. Jag vill inte stympa människor”, säger hon.
Vem bryr sig?
- Fler artiklar
- Läsarreaktioner: ”Jag tvingas tugga med framtänderna”
- ”Krisen gör rika stater giriga”
- ”Samhället sviker de unga”
- Singer: "Ditt ansvar att rädda liv"
- ”Visar man solidaritet får man mycket tillbaka”
- ”Jag har inte råd att laga tänderna”
- ”Välgörenhet är vackert”
- Gemenskapen växer ur askan
- ”De starka ska hjälpa de svaga”
- ”Det är lätt att bli självgod”
- Kopplas ofta till samhörighet
- ”Solidaritet är positivt - det betyder rättvisa”
- ”Det är en fasansfull skam att vara tandlös”
Fattiga får klara sig med tjugo tänder
Publicerat 2009-03-23 04:00
Den som saknar inkomst och ekonomiska tillgångar har rätt att få sin tandvård betalad av socialtjänsten. Men hur mycket hjälp man får – det beror på var man bor.
Under 1990-talet började statsmakterna betrakta utgifterna för tandvården som ett växande problem.
Socialdepartementet skrev 1998 en förordning som fortfarande gäller. Den innebär att medborgare som är gamla, sjuka eller funktionshindrade och lider av omfattande tandskador numera får nöja sig med tjugo tänder i munnen. Dessa personer har rätt till ”nödvändig tandvård” inom ramen för den vanliga sjukförsäkringen. ”I nödvändig tandvård ingår inte behandling med fastsittande protetik bakom kindtänderna”, står det i förordningen.
Socialstyrelsen uttryckte samma värdering när det särskilda högkostnadsskyddet för pensionärer hade införts i juli 2002. Det visade sig nämligen att många ville ha dyra implantat i sina delvis tandlösa käkar; kostnaderna för reformen rusade i höjden. Då slog Socialstyrelsen fast att samhället inte behövde subventionera konstgjorda tänder bakom den femte tanden, eftersom ”en kort tandbåge enligt olika studier är förenligt med godtagbar oral funktion”.
De forskarrapporter som Socialstyrelsen hänvisar till gäller i första hand äldre patienter. Studierna härrör från 1980-talet, och de är omstridda.
– Riksförsäkringsverkets experter letade fram dem lite akut för att kunna dra i nödbromsen, säger Mikael Andersson, tandläkare och försäkringsodontologisk rådgivare åt Försäkringskassan. Det hade varit schystare om myndigheterna hade tillstått att det saknades pengar i stället för att påstå att det räcker med tjugo tänder i munnen. Jag känner inte en enda tandläkare som skulle nöja sig med så få tänder för egen del. Jag skulle aldrig göra det!
Det är denna Socialstyrelsens värdering gällande äldre medborgare som vissa kommuner på senare år har tagit till intäkt för att skära ner utgifterna för den tandvård som socialtjänsten ska betala åt socialbidragstagarna.
Så här står det till exempel i de riktlinjer som gäller i Täby kommun sedan 2008:
”Huvudprincipen är att implantat ej beviljas. Inte heller kronor på tänder bakom den femte tanden, då det anses tillräckligt för tuggförmågan med 20 tänder.”
– Det räcker bra med femma till femma, alltså de tio främsta tänderna i överkäken och de tio främsta i underkäken. Då har man en acceptabel tuggförmåga och estetik – det har ju Socialstyrelsen slagit fast, säger Bertil Fasth, konsulttandläkare åt socialtjänsten i Täby, Vallentuna och Österåker samt stadsdelarna Vantör och Spånga-Tensta i Stockholm.
Det är i praktiken han som avgör vad man som fattig kan få hjälp med av socialtjänsten om man bor i någon av dessa kommuner eller stadsdelar.
– Visst förekommer det att tänder måste dras ut, säger han. Den som vill kan möjligen få en lös protes i stället för tand sex och sju. Men det är obekvämt att leva med en lös protes – jag skulle aldrig vilja ha en.
Bertil Fasth kan godkänna en rotfyllning i någon av de åtta bakersta tänderna om prognosen för tanden är god – men någon krona blir det inte:
– Nej, då blir det en plasttand på stift. Den håller inte lika bra, risken finns att man biter sönder den. Men det är ju självklart det billigaste alternativet som gäller för en socialbidragstagare.
Vad väljer du för egen del, en krona eller en plasttand?
– Självklart väljer jag en krona, det är en hållbarare konstruktion. Och jag har ju råd!
Thomas Nilsonne, moderat och ordförande för socialnämnden i Täby, kan för sin del inte tänka sig att leva med endast tjugo tänder i munnen.
– Nej, det innebär ju sämre komfort, och jag kan ju skaffa fram de pengar som behövs för att laga eller ersätta trasiga tänder. Men går man på bistånd kan man inte få allt det som den som har ett arbete kan skaffa sig. Då är det skäligt att man får tandvård så att man har tjugo tänder kvar – men där går gränsen för vad skattebetalarna ska ställa upp med, säger Thomas Nilsonne.
Visar 1-10 av 13. Per sida:
fyra tänder och tre rötter, är vad jag kan bidra med till forskningen om den fattiges behov av 20 tänder!
För ett tag sedan så gick topplocket av en tand och jag skar mig på tungan vilket fick mig att ta en slipmaskin och slipa ner denna vassa tagg!
Igår var jag hos tandläkaren på Odontologen, och öpppnade inte ens munnen mer än att jag berättade om min hälsostatus och fyllde på med lite uppgifter om min medicinering!
Kostnad: Ettusen kronor!
Jag överväger att avbryta min behandling, för om alla pengar går till tandvården, då har jag ju ändå inte råd att köpa mat!
Min inkomst, 7.700:- / månad!
Det kommer mera, var så säkra, bästa läsare!
Skumt att så lättvindigt säga att man kan leva med 20 tänder i munnen, men sedan säga att det skulle du själv aldrig vilja, inte ens en delrotes kan du tänka dig. Du få betalt av Täby kommun för att bedöma rätt till tandvård????? jaha hur mycket får du i bonus då för varje sparad krona på utdragna tänder istället för lagade?
Det är fruktansvärt att läsa medmänniskors syn på de som inte har råd att laga sina tänder, hur kan du utan att blinka racka på de som ligger?
Kräksjuk blir jag, synd att dom inte la ut en bild på dina blixtrande vita lagade tänder som du kan äta obehindrat med och le stort när du är glad.
hurra för dig!
Carina som vägrar bli tandlös någonsin så länge jag kan kämpa!
Carina, 19:37, 25 mars 2009. Anmäl
Jag tror inte, om vi rannsakar oss själva, att det är specifikt för just moderater att tycka att vården ska vara en klassfråga. Tandvård har väl aldrig lytt under högkostnadsskydd tidigare vad jag vet och gör ju inte det för någon av oss medborgare nu heller, som sjukvård och medicin gör. Jag arbetar på Kronofogden och stöter dagligdags på människor som jobbar hårt i låglöneyrken för att klara sig själva och inte ligga samhället till last genom bidrag. Borde inte alla dessa troget arbetande, fattiga människor också få bidrag i sånt fall?? Jag är själv hårt arbetande, ensamstående och relativt lågavlönad statsanställd men har valt att skaffa mig ett extra jobb för att ha råd med det som kostar lite mer. Vi/Ni ska tänka på att många som lever på bidrag är fullt kapabla att ta ett arbete, men efter många års bidragsberoende är det för många rätt bekvämt att hämta bidrag varje månad, få andra att tycka lite synd om dem och de slipper ju även att gå upp runt 6-7 varje morgon i sol och regn
Alli Mac, 22:33, 24 mars 2009. Anmäl
Typiskt moderater att vilja ge olika vård till personer beroende på vilken klass de tillhör. Man blir tydligen inte "fin" bara genom att tjäna mycket pengar och att lägga till ett "e" i slutet på ett vanligt son-namn, utan man måste även trampa på de som har det sämre ställt. Sätta de svaga på plats.
Jag anser att man naturligtvis inte kan unna sig lika mycket om man går på bidrag, men vården skall vara lika för alla. Fy fan för det iskalla högersamhället!
Spajd, 18:21, 23 mars 2009. Anmäl
Det där var ett märkligt utlägg i debatten. Själv är jag, som skrev inlägget innan, medel/hög-inkomsttagare och "lever inte på skattepengar". Varför utgår du från att någon som även bryr sig om låginkomsttagare, själv är just låginkomsttagare? Min åsikt var att alla bör få samma möjlighet för vård på en grundnivå (vilkens gränser diskuteras här) och att faktiskt Thomas också lever på skattepengar (eftersom han är ansälld av kommunen) även om han råkar ha ett jobb. Vi lever alla på att samhället fungerar, det är ett som är säkert. //Nils
Nils, 17:27, 23 mars 2009. Anmäl
Är det ingen som kan upplysa dessa människor såsom Thomas Nilsonne att dom lever själva på skattepengar. Att han har råd är uppenbarligen tack vare att hans lön från det offentliga uppenbarligen är för hög. Vart går gränsen där?
Daniel, 13:26, 23 mars 2009. Anmäl
Låt mig nu försöka få ihop detta:
- Thomas Nilsonne, du har en bra lön från Täby Kommun.
- Du har lön från Täby Kommun för att du har ansvar för dina medborgares hälsa.
- Du har råd att gå till tandläkaren.
- Du har alltså möjlighet att gå till tandläkaren eftersom du ansvarar för dina medborgares hälsa och välmående.
Ser du inte något som helst dilemma i detta?
Nils, 13:13, 23 mars 2009. Anmäl
Jag och min man var mycket fattiga en gang i tiden och speciellt min man hade daliga tander eftersom han vuxit upp i ett utvecklingsland. vi hade formanen att behandlas pa tandlakarhogskolan och behovde inte betala nagot. Numera ar vi valbargade och betalar for vara tandkostnader. Jag tycker Thomas Nilsonne borde tanka pa att tanderna faktiskt kan ha betydelse for hur ens framtid blir (som papekas i artikeln) och ocksa for halsan. Sa aven om man ar moderat kanske man vill se till att folk tar sig ur fattigdomsfallan. Kanske kunde man tanka sig att tandvardskostnaderna var inkomstprovade som sa mycket annat. Man undrar ocksa om den har nya installningen kommer att galla annan sjukvard ocksa i framtiden, varfor ska fattiga fa hoftledsoperationer och bypass till exempel, for att citera Herr Nilsonne: nagonstans maste ju gransen ga for vad skattebetalarna skall stalla upp pa.
utlandssvensk, 12:44, 23 mars 2009. Anmäl
Broblemet är det att vanliga arbetare har inte råd att gå till tandläkare, Tyvärr blev inte den nya tandreformen bättre.
Sen har vi inte den kunskap som andra länder har hur viktigt det är för hälsan överhuvudtaget att man har friska tänder. Dåliga tänder orsakar tex hjärtsjukdomar, och om du intehar tillräcligt många tänder, så kan du inte tugga maten riktigt och får magbesvär ,osv.
Tandfattig, 11:35, 23 mars 2009. Anmäl
Vore glad om jag hade en femte tand på var sida i käkarna. Fick göra fast protes på egna tänder men tandläkaren sa aldrig att man har rätt till 5 så jag har bara fyra. Det går och det ser bra ut men kan ju inte le för brett.
åke, 09:36, 23 mars 2009. Anmäl
Visar (av totalt ).
Vill du ha en bra start på dagen?
Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.
Annonser
-
Läs engelska i London
Utmana dig själv med en av Språkpunktens roliga kurser!
-
Boka billigt hotell här
BOKA - Vi hjälper dig hitta det bästa hotellet i ditt resmål.



















