Niclas Carlsson.

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln
Det tredje könet

C-politiker: ”Ett tredje kön löser inga problem”

Publicerad 2011-05-18 10:57

Niclas Carlsson är debattör och aktiv centerpartist. Han är kritisk till ett tredje juridiskt kön.

– Det skulle få oerhört märkliga konsekvenser rent juridiskt, säger han. Eftersom vi har en könsbunden lagstiftning sätts ju exempelvis lagen om kvinnofridskräkning ur spel. Omfattas man fortfarande av den lagen om man som kvinna byter till det tredje könet? frågar sig Niclas Carlsson.

Hela systemet med personnummer skulle behöva göras om, det skulle ställa till problem när vi svenskar ska resa utomlands, det skulle kunna missbrukas av yrkeskriminella som systematiskt byter till det tredje könet för att på så sätt försvåra polisens utredningsarbete.

– Jag ser inte hur det rimligtvis skulle gå till och jag ser inte nyttan av det, säger Niclas Carlsson.

Juridik kan inte utgå ifrån individers upplevelser av sig själva och sin omgivning, menar han. Om den bakre gränsen flyttas fram riskerar man att det kommer folk och kräver fyra fem eller sex kön.

– Man kan jämföra det med folk som upplever att de har en annan ålder än sin biologiska. Ska det vara okej att dra bort tjugo år i passet?

Men är det inte viktigt att männi­skor själva får definiera vem de är?

– Människor ska ha rätt att definiera sig som de vill i alla sammanhang utom just de juridiska. Jag tror inte att vi löser några problem för den gruppen som har en komplicerad könsidentitet genom att införa ett tredje kön. Alla människor ska vara lika mycket värda oavsett kön. Själv skulle jag föredra en könsneutral lagstiftning och möjligen i framtiden även könsneutrala personnummer.

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Andra har läst

Nyheter från Insidan

Seger i premiären

Träningsmatch i Oslo. Roy Hodgsons premiär som engelsk förbundskapten gav en 1–0-seger mot Norge – men inte mycket mer.

Fler träningsmatcher. Danmark, Holland och Tyskland förlorade.

Skulle rädda sina barnbarn – omkom

Drunkningsolycka vid Sätrabadet. En kvinna omkom när hon skulle rädda sina två barnbarn när de kom ut på djupt vatten. 27 8 tweets 19 rekommendationer

Foto: Christine Olsson / Scanpix

Bengtsson vann på 4,35

Klar för EM. Stavhopparen Angelica Bengtsson är tillbaka efter skadorna. Hon vann lördagens tävling i tyska Holzminden. 10 7 tweets 3 rekommendationer

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan