Bästa vännen

Etnobiologen: ”Vi människor vill få bort djuret i hunden.”

Uppdaterad 2010-02-23 13:55. Publicerad 2010-02-22 12:07

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Etnobiologen Ingvar Svanberg vid Uppsala universitet forskar om relationen mellan hundar och människor. Han säger att vi i dag tycks sträva efter att få bort djuret i hundarna.

– De sitter med vid middagsbordet och har samma namn som våra barn. Bara jakthundar har kvar klassiska namn som Karo och Buster. I dag heter var och varannan tik Ronja eller Wilma, säger Ingvar.

Ingvar Svanberg ser flera förklaringar till hundens nya roll. För många är det lättare att i en allt mer komplicerad tillvaro skapa relationer till ett sällskapsdjur än till människor.

Och i dagens konsumtionsinriktade samhälle väljer många att tillfredsställa egna köpbehov genom att skaffa en massa prylar till sina hundar. För två år sedan omsatte den svenska smådjursmarknaden – hit räknas hundar – nära nio miljarder kronor.

Ju närmare vi kommer våra hundar, desto svårare blir det när de insjuknar och kanske dör. På ett rehabiliteringscenter i Stockholmstrakten kan skadade, sjuka och lite allmänt skröpliga hundar få elektroterapi, massage och stretching.

– Jag har hört talas om by-pass­operationer på hundar som är tolv–femton år. Om jag hade en sådan sjuk hund skulle jag låta avliva den.

Allt fler vill ha riktiga hundbegravningar med präst, inte enbart för att barnen ska uthärda sorgen när älsklingsdjuret dött.

– Sättet vi förmänskligar hundar efter döden är även det ett tecken på att vi inte vill se djuret i dem, säger etnobiologen Ingvar Svanberg.

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Andra har läst

Nyheter från Insidan

Foto: Franck Fife / AFP

Zambia mästare – där landslaget dog

Afrikanska mästerskapen. Efter 120 mållösa minuter avgjorde Zambia finalen mot Elfenbenskusten på straffar på söndagskvällen.

Porrsajt hackad – kunduppgifter ute

350.000 användare. Porrsurfare har anledning att vara oroliga. En hackare har slagit till mot porrsajten Brazzers och offentliggjort en del av sina fynd.

Foto: Drago Prvulovic / Scanpix

Bluffaffärer orsak till Malmömorden

Nya uppgifter om morden i Malmö. Minst fyra av dödsoffren ska ha koppling till internetrelaterade blufföretag. Det uppger källor för TT.

Fyra begärda häktade. Misstänks för mordet vid ett gatukök i Malmö.

Tomas Alfredsons film prisad

Spionthrillern ”Tinker, Tailor, Soldier, Spy” fortsätter att hyllas. På Bafta-galan i London blev det två utmärkelser. Läs mer.

Mot kock-VM

Svensk kandidat. DN följer Adam Dahlberg under hans jakt på en medalj i Bocuse d'Or.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.